میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۰۱
 
 
آوارگی بیش از ۲۶۰۰ کودک به دلیل زندانی بودن والدین
هفته «کودک» و کودکان از قلم افتاده در «زندان»
هفته «کودک» و کودکان از قلم افتاده در «زندان»
 

مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان بهزیستی کشور از حمایت ویژه بهزیستی نسبت به کودکانی که مادرانشان در زندان به سر می‌برند خبر داد و گفت: تفاهم‌نامه ۱۰ ساله با سازمان زندان‌ها در جهت احداث مهد و حمایت از این کودکان منعقد شده است.
محمد نفریه گفت: کودکانی که به همراه مادران خود در زندان‌ها هستند زیر ۲ سال هستند و بیش از آن را نمی‌گذاریم که در زندان بمانند چراکه زندان فضای مناسبی برایشان نیست. وی ادامه داد: تفاهم‌نامه ۱۰ ساله با سازمان زندان‌ها داریم و نحوه نگهداری و ضوابط ماندن کودکان در کنار مادرانشان در آنجا آمده است.
وی گفت:کودکان کمتر از ۲ سال به دلیل رابطه عاطفی بالا با مادر و تغذیه از شیر مادرانشان باید در زندان و در کنار مادران بمانند و سپس به بهزیستی سپرده شوند. نفریه با اشاره به برگرداندن این کودکان به ماردانشام پس از اتمام مدن محکومیت گفت: برای راه‌اندازی مهدکودک یا شیرخوارگاه در ۳ زندان اقداماتی صورت گرفته که اکنون ۲ مهدکودک راه‌اندازی شده است.
وی ادامه داد: زندان‌هایی که بیش از ۱۰ کودک را دارند قرار است طبق تفاهم نامه، شیرخوارگاه‌هایی در کنار زندان راه‌اندازی شود و آمادگی داریم که به هر زندانی که خواهان این شیرخوارگاه‌ها یا مهدهای کودک است، کمک کنیم. نفریه تصریح کرد: طبق تبصره یک ماده ۶۹ آیین‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها که اجازه داده است محکومین اطفال خود را تا سن دو سال در زندان نگهداری کنند.
مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در حال حاضر از حدود ۱۰ هزار کودک حاضر در مراکز بهزیستی و در قالب شبه‌خانواده و شیرخوارگاه‌ها، ۲۶۰۰ کودک به دلیل زندانی بودن والدین خود در این مراکز حاضر هستند.
وی گفت: از سوی دیگر آماری از تعداد کودکان حاضر در زندان‌ها به علت زندانی بودن والدین‌شان در دسترس سازمان بهزیستی نیست.
مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور گفت: به تازگی برخی از قضات محکومیت جایگزین برای مادرانی که با بچه‌های خود ارتباط خوبی دارند در نظر می‌گیرند تا اگر امکان آن باشد، مادران در زندان نمانند. مادرهایی هم که شاکی خصوصی در بحث مجازات‌های مالی دارند توسط کمپین‌های حامی مادران حمایت می‌شوند که امیدواریم به این ترتیب مادری در زندان نماند.
وی با تاکید بر وجود آسیب‌های فراوان در زندان که متوجه کودکان است گفت: نبود مادر در خانواده آسیب‌های اجتماعی شدیدی برای کودک دارد و باید به هر شکل ممکن این آسیب‌ها را کم کرد.

کد مطلب: 106358
 
Share/Save/Bookmark