میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۷
 
 
سرکوب و کشتار مردم از خیابان‌ها به داخل کنگره آمریکا رسید
فرو ریختن نقاب دموکراسی سرمایه‌داری
بایدن ترامپ و هوادارانش را تروریست‌های داخلی نامید
فرو ریختن نقاب دموکراسی سرمایه‌داری
 

نقاب دموکراسی سرمایه‌داری که طی ماه‌های گذشته با سرکوب گسترده معترضان به نژادپرستی ترک برداشته بود با سرکوب گسترده معترضان به نتایج انتخابات که به داخل کنگره وارد شده بودند، و نیز اظهارات مقامات سیاسی آمریکایی از جمله جو بایدن که هواداران ترامپ را تروریسم داخلی نامیده بودند، فرو ریخت.
آمریکایی که همواره با ادعای دموکراسی و حقوق بشر خود را الگوی جهان می نامید و با این ادعا به دخالت در امور کشورها می‌پرداخت این روزها به شدت با رسوایی واهی بودن دموکراسی آمریکایی مواجه شده است. سرکوب اعتراض‌های مسالمت آمیز ضد نژادپرستی در حالی نقاب حقوق بشر آمریکایی را فرو ریخت که عدم تمکین ترامپ به نتایج انتخابات، عدم اجازه به ترامپ برای بیان اعتراض به نتایج انتخابات و در نهایت سرکوب معترضان به نتایج انتخابات که دامنه آن به کشتار و سرکوب در کنگره رسیده، نقاب دموکراسی نظام سرمایه داری را فرو ریخت و به جهان نشان داد که آمریکا هیچ جایگاهی در دموکراسی جهانی ندارد. فاز دیگر رسوایی آمریکایی در سخنان بایدن علیه ترامپ و هوادارانش رقم می خورد آنجا که
او گفته است: «حمله به کاپیتول یکی از تیره‌ترین روزهای تاریخ ملت ما بود.» بایدن ترامپ را عامل این وضعیت و هواداران ترامپ را به "تروریست‌های داخلی" تشبیه کرد. حال که او بر ماهیت تروریست ترامپ اذعان دارد گزینه‌ای جز تحویل وی به عراق که خواستار محاکمه وی به جرم ترور فرماندهان مقاومت شده ندارد در غیر این صورت بایدن نشان می‌دهد که وی نیز همان راه تروریسم ترامپ را ادامه می‌دهد.
شامگاه چهارشنبه بود که پس از اعتراض یک سناتور به آرای الکترال ایالت آریزونا، ترامپ از هواداران خود خواست که تظاهرات به اصطلاح مسالمت‌آمیزی را شروع کنند اما طرفداران وی با خشونت به ساختمان کنگره حمله کرده و وارد آن شدند.بعد از ورود حامیان ترامپ و معترضان به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به ساختمان کنگره در واشنگتن، نیروهای امنیتی به یک زن شلیک کرده و او را از پای درآوردند.
درواکنش به این بحران «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با گفت، این کشور دیگر حق ندارد برای دیگر کشورها درباره دموکراسی نطق کند.«هوآ چون‌یینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز گفت: «چین امید دارد آمریکایی‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن بتوانند از صلح و ثبات و امنیت بهره‌مند شوند».«امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور فرانسه گفت: «می‌خواهم دوستی و باور خود را به ایالات متحده ابراز کنم. آنچه امروز در واشنگتن دی سی رخ داد، قطعاً (رفتار) آمریکایی نبوده است. ».«دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس نیز در پیای توییتری نوشت:‌ «آمریکا حق دارد به دموکراسی خود افتخار کند و برای اقدامات خشونت آمیزی که علیه انتقال قانونی و صحیح قدرت رخ داده است، هیچ توجیهی وجود ندارد».«آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان نیز گفت: «همه ما دیروز تصاویر ناراحت کننده حمله به کنگره آمریکا را دیدیم و این تصاویر مرا خشمگین و ناراحت کرد. بابت اینکه رئیس جمهور ترامپ ماه نوامبر و دیروز شکست خود را نپذیرفت، تأسف می‌خورم».«جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا نیز در پیامی توییتری نوشت: «کانادایی‌ها از حمله به دموکراسی در ایالات متحده، نزدیک‌ترین متحد و همسایه ما، عمیقاً ناراحت و آشفته شده‌اند. خشونت هرگز بر خواسته مردم پیروز نمی‌شود. دموکراسی باید در آمریکا حفظ شود و همین اتفاق نیز خواهد افتاد».
«نارندرا مودی» نخست‌وزیر هند نیز در پیامی نوشت: «از دیدن اخبار پیرامون شورش و خشونت در واشنگتن دی‌سی آشفته شدم. ».«اسکات موریسون» نخست‌وزیر استرالیا نیز در حساب توییتری خود نوشت: «صحنه‌های بسیار نگران‌کننده‌ای از کنگره امریکا منتشر می‌شود. ».
جیمز متیس حملات به ساختمان کنگره را «حمله خشونت‌آمیز به منطقه کاپیتال و تلاشی برای مغلوب کردن دموکراسی توسط اراذل و اوباش» دانست و گفت: «آقای ترامپ به این [حادثه] دامن زد.»

«آدام اسمیت»، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا که در جلسه مشترک کنگره برای تأیید آرای الکترال حضور داشت در خصوص این حادثه اظهار نظر کرد و گفت افراطی‌گرایی در آمریکا به یک تهدید واقعی تبدیل شده است. شومر از اعضای کابینه ترامپ خواست او را برکنار کنند و تاکید کرد که ترامپ حتی یک روز هم دیگر نباید رئیس جمهور باشد. لازم به ذکر است قانونگذاران محلی در ایالت میشیگان گفتند، ساختمان کنگره این ایالت از بیم تهدیدات صورت گرفته، بسته شده است و پلیس در حال انجام تحقیقات در این زمینه است. نکته قابل توجه آنکه پس از این بحران خونین که ۵ کشته برجای گذاشت ، ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی ویدیویی شکست در انتخابات ریاست جمهوری را پذیرفت و متعهد به انتقال منظم قدرت به دولت بعدی شد.یک نماینده کنگره خبر داده که حدود ۶۰ پلیس کنگره در جریان حادثه شب گذشته زخمی شده‌اند که حال یکی از آنان وخیم است. جالب توجه آنکه نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با بیان اینکه ورود طرفداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا شرم‌آور بود، آن را بشدت محکوم کرد.
نکته تامل برانگیز آنکه کوری بوش یک قانون‌گذار آمریکایی گفت، اگر سیاه‌پوستان به ساختمان کنگره حمله کرده بودند، آن‌ها را به گلوله می‌بستند. در این میان اعضای کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا پیش‌نویس لایحه استیضاح رئیس جمهور آمریکا به خاطر سوء استفاده از قدرت و تحریک هوادارانش برای حمله به کنگره را منتشر کردند. پنس مشاوران معاون رئیس جمهور آمریکا گفتند که پنس با درخواست‌ها برای برکناری ترامپ طبق متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا مخالفت کرده است.

کد مطلب: 116753
 
Share/Save/Bookmark