میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۶
 
 
در افتتاحیه دومین کنفرانس آپارتاید علمی، صلح، عدالت امنیت و سلامت جهانی تاکید شد
لزوم بهره‌مندی همگانی و عادلانه از علم
لزوم بهره‌مندی همگانی و عادلانه از علم
 
دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی در افتتاحیه دومین کنفرانس آپارتاید علمی، صلح، عدالت امنیت و سلامت جهانی ضمن تشکراز اندیشمندان شرکت کننده درکنفرانس گفت:علم دستاورد همگانی و متعلق به همه اقوام و ملت‌هاست و همگان حق استفاده عادلانه از آن را دارند.
دکتر داود عامری دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی در آغاز برگزاری کنفرانس علمی صلح، عدالت و امنیت و سلامت جهانی صلح و عدالت را یکی از آرمان های بزرگ بشری دانسته که ساختارها و قوانین وضع شده بشر در جهت تحقق آن با موفقیت همراه نبوده است. وی پنج عامل را در چرایی عدم موفقیت بشر در نهادینه سازی صلح و عدالت بر شمردند.
۱- نبود تعاریف دقیق و مورد اتقان کارشناسان و نخبگان جهان در حوزه صلح و عدالت
۲- بی توجهی به نقش عدالت در ساخت صلح و پایداری آن
۳- بی توجهی به مسئولیت‌ها و نقش نخبگان و سازمان های مردم نهاد درنهادینه
صلح و عدالت درجهان
۴- نبود نگاه همه‌جانبه به صلح و عدالت
۵- ضعف در تحلیل وآسیب شناسی اقدامات ،دانست
ایشان در ادامه به یکی از مفاهیم مهمی که در نگاه همه جانبه به صلح و عدالت مغفول مانده یعنی موضوع عدالت علمی که در توسعه جوامع و بهره مندی عادلانه از فرصت‌ها در جهان بسیار مهم و اساسی است اشاره نمودند. وی ضمن بیان این مطلب که علم دستاورد همگانی و متعلق به همه اقوام و ملت‌هاست و همگان حق بهره‌مندی از آن را به صورت عادلانه دارند بر مسئله چالش برانگیز جهان معاصر یعنی تبعیض علمی( آپارتاید علمی) تاکید نموده و سرمایه‌گذاران، شرکت‌های چند ملیتی و بعضی از قدرت‌ها و دولت‌ها را که برای تحمیل اراده خود بر ملت‌ها و دولت‌ها از توزیع عادلانه خودداری کرده و امکان بهره مندی را به همه نمی دهند مورد اشاره قرار دادند.
ایشان در ادامه به نمونه تحریم‌های علمی و فناوری اعمال شده در حوزه‌های انرژی هسته‌ای دارویی تعاملات علمی در دانشگاهها و مراکز علمی که نسبت به بعضی کشورها و ملت‌ها اعمال شده به خصوص در جریان شیوع بیماری کرونا اشاره نمودند. وی برگزاری کنفرانس آپارتاید علمی، صلح، عدالت، امنیت و سلامت جهانی را به عنوان آغازگر راهی برای تبیین و ترویج این موضوع دانسته که مطالبه جدی آن در جهان معاصر پیش نیازی برای رسیدن به صلح عادلانه است. دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی در پایان، این کنفرانس را که به مناسبت "روز علم در خدمت صلح و توسعه" برگزار شد را آغازی بر این حرکت همه جانبه دانستند.

صالحی: راه های برون رفت از بن بست درمسیر تامین صلح ،حریم امنیت و سلامت جهانی
دکتر علی صالحی معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در کنفرانس علمی ؛ صلح، عدالت، امنیت و سلامت جهانی بر راه های برون رفت از بن بست درمسیر تامین صلح ،حریم امنیت و سلامت جهانی تاکید کرد. وی ادامه داد :بدون تردید یکی از مهمترین چالش ها و پرسش های فراگیر در میان اصحاب فکر و اندیشه موضوع در هم شکستن آپارتاید علمی، یاری رساندن به فرایند برقراری صلح و عدالت و نیز حمایت همه جانبه از تلاش‌های کنشگران و فعالان اجتماعی و مدنی در مسیر صیانت از حریم امنیت و سلامت جهانی است.
صالحی گفت:بدیهی است که امروزه رقابتی بیرحمانه و مبتنی بر رویکرد سلطه جویانه برای دستیابی به منابع قدرت ثروت و منزلت در جریان است .تصمیم سازان کشورهای صاحب قدرت و برخی مدیران ارشد بنگاه‌های اقتصادی و شرکت‌های چند ملیتی به گنجینه ها و مواریث مادی و معنوی این کره خاکی به مثابه ماده خامی می‌نگرند که باید در راه امیال آنان مورد بهره برداری قرار گیرد . در چنین وضعیت مصیبت باری آبستن تحولات ناخوشایند و تخریب‌های جهنمی است انسان عصر مدرن همچنان به زندگی خود ادامه می دهد در حالی که گرفتار و پریشان حال است .
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: تنها گزینه برای اصلاح این جهان در هم شکسته احیای معنویت دینی در مفهوم عمیق و گسترده آن و بازیابی حکمت و معرفت قدسی است. باید به این نکته مهم توجه نمود که چنانچه علوم و فناوری‌های نوین تحت هدایت و ارشادات باورمندان به علوم وحیانی و مروجان تعالیم انبیای الهی قرار نگیرند، می توانند زمینه ساز ظهور اهریمن شوند. تجارب تلخ و فاجعه‌بار بشری در قرن بیستم و دهه‌های نخستین هزاره سوم میلادی موید این نظرگاه معرفتی است.
وی ادامه داد :هر چند امروزه امواج سهمگین مادی گرایی و پوزیتویست بسیار انسانی را درنوردید تاثیر خود قرار داده است اما در پرتو به همت والای برخی متفکران و پیروان اندیشه های معنوی هنگامه ای دیگر برپا شده است. در حال حاضر بزرگان عالم اندیشه و حامیان رویکرد عقلانیت معطوف به امر متعال، مانند استاد معظم و فیلسوف گران‌قدر دکتر سید حسین نصر و برخی دیگر از اندیشمندان دینی در سراسر جهان بیرق مبارزه با افزون طلبی خود پرستانه و سرپرستی تجاوزکارانه را به اهتزاز درآورده و از ضرورت تغییر پارادایم در عرصه حیات فردی و اجتماعی نیز سخن راندند .
صالحی گفت :دل بستن تام و تمام به ساز و کارها و مکانیسم‌های موجود در عرصه روابط بین‌الملل مانند مصوبات شورای امنیت سازمان ملل متحد ،کنوانسیون منع شکنجه،کنوانسیون مقابله با تمامی اشکال تبعیض سودای خام است.وزمان انتخاب فرا رسیده و ما را از بازگشت به مسیر معنویت دینی وگوش فرادادن به پیام اصلی پیامبران الهی گریزی نیست . وی در پایان به فرازی از قدیس فرانسیس آسیزی اشاره کرد که در بر دارنده پیام جاودانه همه معنویت گرایان در طول تاریخ حیات بشر بوده است .امیدوارم همه ما به این نوای ملکوتی گوش دل بسپاریم و خود را به حرکت در این مسیر متعهد بدانیم.پروردگارا مرا ابزار صلحت قرار ده باشد تا بدانجا که کینه است عشق برم ، بدان جا که بدی است بخشایش برم ،بدان جا که نفاق است تفاهم برم ، بدان جا که گمراهی است حقیقت برم ،بدان جا که شک است ایمان برم ، بدان جا که نومیدی است امید برم ،بدانجا که تاریکی است روشنایی برم، بدانجایی که اندوه است شادی برم .

چاندرا مظفر: ضرورت علم برای استقرار صلح عادلانه
پروفسور چاندرا مظفر استاد دانشگاه یو . اس . ام مالزی و رئیس بنیاد حرکت برای جهانی عادلانه در افتتاحیه کنفرانس آپارتاید علمی صلح، عدالت امنیت و سلامت جهانی بر ضرورت علم در خدمت صلح عادلانه تاکید کرد. وی ادامه داد :وقتی راجع به علم و ارتباطش با صلح عادلانه صحبت می کنیم، در واقع راجع به علم و کاربردش حرف می زنیم. چگونه علم می تواند منجر به صلح عادلانه شود؟
وی افزود: علم در اصل دانش است و آموزش ابزار انتشار دانش، ایده ها و مفاهیم برای افزایش درک متقابل انسانها از یکدیگر است. هیچ چیزی مانند دانش نمی تواند بین انسانها، جوامع و ملتها پیوند برقرار کند و این همان چیزی است که برای ایجاد صلح عادلانه نیاز داریم. وی ادامه داد : حتی در جستجوی چرایی درگیری ها، دانش خیلی نقش مهمی دارد و دانش چیزی است که علم با روش تحقیق و ترفندهایش می تواند به بشر ارائه دهد. با نگاه به وضعیت کلی، می بینیم که علم پتانسیل عظیمی دارد، ولی شیوه استفاده آن تفاوت دارد. گاهی منافع شخصی اجازه استفاده بهینه از علم را نمی دهد، زیرا برخی افراد به دنبال کنترل ارتباطات هستند، حتی توزیع غذا هم باید در جهت منافع آنها باشد. در نتیجه، این مانع کمک به بشریت می شود. بنابراین، مشکل در علم نیست، بلکه مشکل انسانها هستند که گاهی از علم سوءاستفاده می کنند. یعنی هدف ما همیشه باید این باشد که علم در خدمت تمام انسانها باشد، نه فقط بخشهای خاص. وی در پایان گفت :کل بشریت باید بتواند از فواید علم بهره مند شود. اگر این اتفاق بیفتد، می توان از برقراری صلح عادلانه نیز اطمینان خاطر داشت.

جواد محمدی: محدودیت در تعاملات علمی و فناوری و اقتصادی دو لبه یک قیچی
دکتر جواد محمدی، دبیر هیئت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی در کنفرانس آپارتاید علمی؛ صلح، عدالت، امنیت و سلامت جهانی گفت : محدودیت در تعاملات علمی و فناوری و اقتصادی دو لبه یک قیچی هستند که رشد علم و فناوری و اقتصاد کشور را هدف گرفتند. وی ادامه داد : آپارتاید انواع مختلفی دارد. از جمله آپارتاید مذهبی، آپارتاید فرهنگی، آپارتاید جنسی، آپارتاید علمی و فناوری که یکی از مهمترین انواع آپارتاید یعنی آپارتاید مذهبی را در اسرائیل می بینیم که در چشم جهانیان خود را نشان می دهد و در دنیای غرب که امروزه ادعای حقوق بشر را دارند، این موضوع حمایت می شود و دنیای غرب چشمش را به روی این آپارتاید بسته است.
وی افزود: از ابتدای شکل گیری انقلاب اسلامی در جمهوری اسلامی ایران، در تحریم و آپارتاید علمی بودیم. بخصوص در رشته های فناوری بالا. اتفاقاً در هر رشته ای که تحریم بیشتری بودیم و مورد اعمال آپارتاید در حوزه علم و فناوری بودیم، با اتکا به محققین و دانشمندان و استعدادهای برتر کشورمان رشد بیشتری داشتیم.
محمدی گفت: محدودیت در تعاملات علمی و فناوری و اقتصادی دو لبه یک قیچی هستند که رشد علم و فناوری و اقتصاد کشور را هدف گرفتند. اگر کشوری در این دو حوزه محدود شود، در حوزه فرهنگی هم پیامش به سختی منتقل می شود. یکی از علل آپارتاید علمی و محدودیتهای اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران جلوگیری از پیام فرهنگ جمهوری اسلامی ایران است. پیامی که دنیای غرب چند صد سال به دنبال القاء آن در تمام جوامع بشری بوده که همان سکولاریسم است و جمهوری اسلامی در مقابل این تفکر حکومتی را بنیانگذاری کرد که دین و آموزه های آن را وارد جامعه کند و نشان داد که این نوع و مدل حکومت موفق است. ایشان گفت: با وجود تمام فشارها و تحریم ها، آموزه های اسلام ناب محمدی و مکتب امامت و اهل بیت در کشور ما سبب شده که علم و فناوری مان را بتوانیم به راحتی در اختیار مردم کشورهای مختلف دنیا قرار دهیم.
دکتر جواد محمدی دبیر هیئت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی: امروزه مقالات علمی ما به سختی چاپ می شوند و دسترسی ما به منابع علمی دنیا بسیار محدود شده است. به علت شرایط سختی که دشمنان ایجاد کرده اند، حضور ما در مجامع بین المللی هم خود به خود کمرنگ شده و دشمنان هم به این خاطر توری پهن کرده اند تا کشور را از نخبگان و دانشمندان تهی کنند و استعدادهای ما به خارج از این مرز مهاجرت کنند. در این شرایط، ما نباید تحقیق و پژوهش و علم و فناوری را کمرنگ کنیم، زیرا یکی از مهمترین راههای رشد کشور تحقق اقتصاد دانش بنیان است که در آن، علم و فناوری نه تنها در دانشگاه ها بلکه در شرکتهای بزرگ صنعتی به صورت هم افزا در خدمت پیشرفت کشور قرار می گیرد. وی در پایان گفت: در دنیای کنونی دوری از فرهنگ و آموزه های اسلام ناب محمدی و ادیان الهی و آموزه های ادیان الهی یکی از علل و عوامل گرایش بشر به سمت سکولاریسم است. نتیجه سکولاریسم هم وضعیت دنیای امروز در میان کشورهای غربی و شرقی است.

نماینده محترم مجلس شورای اسلامی:پیشرفت های علمی و فناوری ها باید در خدمت صلح و سلامت جهانی قرار گیرد
سید علی یزدی خواه، نماینده محترم مجلس شورای اسلامی در کنفرانس آپارتاید علمی صلح عدالت و امنیت و سلامت جهانی گفت: علم و دانش و فناوری میراث بشریت هستند پیشرفت های علمی و فناوری باید در خدمت صلح و سلامت جهانی باشد تا بتوان بر بلایای طبیعی و غیرطبیعی و بیماری‌های همگانی از جمله کوید ۱۹ غلبه نمود لذا هرگونه یکجانبه‌گرایی در ترویج علم و دانش بشری و اختصاصی کردن آن منجر به درگیری های قومی و خسارت های جبران ناپذیر خواهد شد. وی با تاکید بر اندیشه های دین مبین اسلام آموختن و نشر علم و دانش را رکن اصلی دین اسلام خواندند که مورد تاکید پیامبر اسلام قرار داشته است.
وی همچنین یکی از راه‌های اصلی و برقراری صلح و امنیت جهانی را همگانی کردن استفاده از دستاوردهای بشری و صرفه‌جویی عظیم در منابع و امکانات جهانی، توسعه، رفاه، آسایش، امنیت و صلح و ثبات جهانی دانسته که این امر مهم برای بشر دست یافتنی خواهد بود. وی در پایان اظهار امیدواری کرد که بشر بزودی به این مهم یعنی دست‌یابی به رفاه، آسایش و صلح و ثبات جهانی دست یابد.

رئیس کمیسیون ملی یونسکو در ایران: بین ۷۵ تا ۹۰ درصد از مقالات علمی منتشر شده در دسترس عموم قرار ندارد
دکتر حجت الله ایوبی، رئیس کمیسیون ملی یونسکو در ایران در کنفرانس علمی صلح، عدالت، امنیت و سلامت جهانی گفت: طبق بررسی‌های کاملاً علمی که تاکنون انجام شده اکثر مردم در کشورهای آسیایی و آفریقایی به اطلاعاتی که در حوزه علوم منتشر می شود ،دسترسی ندارند و نتیجه آن بسیار واضح خواهد بود، کسی که دسترسی به اطلاعات وعلوم ندارد نمی‌تواند صاحب قدرت باشد. وی گفت: بسیاری از متخصصان امروزی تصور می‌کنند که شکاف میان کشورهای فقیر و غنی با تفاوت اقتصادی یا نظامی معنا می‌شود در صورتی که این تفاوت با دسترسی به اطلاعات، دانش و مقالات علمی تبیین خواهد شد و متاسفانه امروز باید از بی عدالتی صحبت کرد که جهانی شده است.
ایشان در ادامه بر این نکته تأکید کردند که بخش عمده‌ای از این اطلاعات و دانش ها، توسط مغز های مهاجری تولید شده که از آسیای مرکزی، ایران، سوریه عراق و بخصوص افغانستان به آمریکا و اروپا مهاجرت کرده اند. علت این مهاجرت را می توان به جنگ، ناامنی و خلق گروه‌های افراطی توسط غرب به خصوص آمریکا دانست که منجر به تهی شدن‌ سرمایه‌های مغزی، اجتماعی و انسانی این کشورها شده است.
ایوبی اشاره کرد : دلایل آپارتاید موجود را به ناامنی، مهاجرت، حق کپی رایت و سیاستمداران اخلاق گریز و دین ستیزی دانست که باعث می‌شوند بخش عظیمی از بشریت نتوانند به اطلاعات دسترسی داشته باشند. نتیجه این اقدامات افزایش شکاف ها وخیم تر شدن اوضاع خواهد شد.سیاستمداران اخلاق گریز و دین ستیز در این روند بسیار تاثیر گذارند که باعث می‌شوند بسیاری از مسلمانان به دانشگاه‌ها دسترسی نداشته و با کوچکترین بهانه مثل داشتن روسری بر سر از این مراکز اخراج شوند. وی در پایان گفت :زمانی که فردی همچون پیر بوردیو در کنار سرمایه اقتصادی و اجتماعی از سرمایه های فرهنگی صحبت کرد نشان داد که دانش و علوم رفته رفته با اهمیت ترجلوه خواهند کرد ولی این نظریات و مشابه آن را هزار سال پیش فردوسی کبیر در شعر خود سروده بود که" توانا بود هرکه دانا بود" هر کس که علم ندارد قدرت ندارد.وی در فراز پایانی گفت امیدوارم روزی به یک عدالت جهانی دست یابیم.

رئیس دانشگاه فرهنگیان : به آپارتاید علمی نباید به عنوان تهدید، بلکه باید به عنوان فرصت نگاه کرد
دکتر حسین خنیفر، ریس دانشگاه فرهنگیان در کنفرانس آپارتاید علمی؛ صلح، عدالت، امنیت و سلامت جهانی گفت: به آپارتاید علمی نباید به عنوان تهدید، بلکه باید به عنوان فرصت نگاه کرد. وی ادامه داد : امروزه، بحث آپارتاید علمی در خصوص تحریم علمی سایر کشورها توسط کشورهای معدود و انحصار طلب تعریف می شود و از نمونه های آپارتاید علمی در نظام سلطه همین فاصله گذاری علمی است که استبداد نظام سلطه یا همان برتری طلبی و سیاست تمامیت خواهی این کشورهاست.
دکتر خنیفر افزود: کشورهای مخالف توسعه سایر کشورها نظام سلطه با چهار روش آپارتاید علمی را اعمال می کنند: ۱. از طریق تبعیض علمی ۲. محصوریت علمی ۳. محدودیت علمی ۴. ممنوعیت علمی.
ایشان ادامه دادند: آپارتاید امروزه یک نوع فاصله گذاری و یک نوع وحشیانه فاصله گذاری است که به صورت نژادی، علمی و تمکن امکانات مختلف تعریف می شود. در سازمان ملل، در سند توسعه پایدار، تاکید بر بکارگیری علمی و فناوری و نوآوری برای پیشرفت ملتهاست. یعنی تمام کشورها نسبت به فناوری و بحث علمی باید یکسان دیده شوند.
وی در پایان گفت : آپارتاید علمی نباید به عنوان تهدید، بلکه باید به عنوان فرصت نگاه کرد و چهار دلیل ذکر می کنم:
۱. فرصت خودیابی. آپارتاید علمی صورت گرفته است. اولاً بسیاری از علومی که در غرب دست به دست می شود و در اختیار نظام غرب قرار دارد، همین علوم در دوران قرون وسطی و جنگهای صلیبی از خاورمیانه و کشورهای دیگر وارد اروپا شد. اروپاییان آن را پرورش و توسعه دادند. بخصوص از ایران و تمدنهایی مثل چین این علوم را بردند. الان فرصتی برای خیزش دوباره شرق یا کشورهای تحت آپارتاید علمی به سمت تولید علمی و ایجاد شبکه های علمی در کشورهای محروم وجود دارد.
۲. فرصت علمی است. در برخی رشته ها می توان مستقل شروع کرد. یعنی خود آغازگری کرد.
۳. همگرایی کشورهای مظلوم. فرصتی است تا این کشورها یخبندان و زمستان سیاسی را تبدیل به گرمخانه علمی کنند.
۴. ایجاد قطب های موازی. اگر غرب در زمینه ای رشد می کند و آپارتاید علمی را به کار برده است، ما هم به سمت ایجاد قطبهای موازی بیاییم.

فاضلی :هدف نظام سلطه از آپارتاید علمی، تسلط بر منابع اقتصادی در جهان است
دکتر فاضلی، استاد دانشگاه مذاهب در کنفرانس آپارتاید علمی صلح، عدالت امنیت و سلامت جهانی گفت :نظام سلطه در پی تسلط اقتصادی است تمامی ترفند ها برای دستیابی به منابع اقتصادی توسط قدرت‌های جهانی به کار گرفته می شود تا دولت‌ها و کشورها وابسته به صنایع انحصاری باشند. وی گفت: این حرکت و هدف گذاری ضد تعاملات صلح‌آمیز و عدالت در جهان حاضر بوده و مشکلات زیادی را برای جوامع ایجاد کرده است.
وی همچنین خاطرنشان ساخت اگر ما به دنبال کسب دانش نباشیم به خصوص در علوم پزشکی و نظامی باید هر چه را آنها بخواهند از جمله عزت، شرافت و کرامت خود را تقدیم شان کنیم این تبعیض نژادی ضرر بزرگی برای جهان و به ویژه ملت اسلامی قلمداد می‌شود. ایشان در پایان گفت: ما تبعیض نژادی علمی و غیر علمی را رد کرده و اعتقاد داریم که علم باید در خدمت به بشریت نه در دست نظام سلطه و قدرت های خاص قرار گیرد.

معاون امور بین‌الملل دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) :شرط اصلی پروژه های اقتصادی جاده ابریشم، صلح و امنیت است
دکتر روح الله بیات، معاون امور بین‌الملل دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در کنفرانس آپارتاید علمی صلح عدالت و امنیت و سلامت جهانی گفت:یک رابطه مستقیم بین صلح و امنیت و تجارت و اقتصاد وجود دارد. وی ادامه داد :جاده ابریشم جدید با فراهم آوردن فرصت های جدید همکاری و حرکت های دائمی بین المللی بر پایه صلح و امنیت است.بحث های زیادی در مورد اقتصاد در جاده ابریشم وجود دارد برای نمونه بحث «یک جاده یک خلاقیت» که در سال ۲۰۱۳ به وسیله چین مطرح گردید.
بیات افزود:بر اساس تاریخ و قضیه جاده ابریشم و ملل و مردمانی که در راستای جاده ابریشم زندگی می کنند وقتی ما در مورد حیات دوباره این جاده صحبت می‌کنیم به این معنا است که تمامی ملل و اقوامی که در راستای این جاده زندگی می‌کنند را دعوت به گفتگو و تعامل کنیم تا زندگی سعادتمند و شرایط بهتری برای زندگی داشته باشند.
وی ادامه داد :پروژه « یک جاده یک خلاقیت» بسیار خوب است ولی با همکاری بین کشورها و البته بدون تامین منافع ملی کشورها ما نمی توانیم جاده ابریشم خوبی برای اقتصاد و تجارت داشته باشیم ولی چگونه می توانیم به این مهم دست پیدا کنیم با درک ذات طبیعت فرهنگو در مقوله سیاست کشورها با داشتن نوعی همگرایی و هماهنگ کردن روش ها و با به رسمیت شناختن فرهنگ این کشورها و بدون اینها ما نمی توانیم ایمان داشته باشیم که جاده ابریشم می تواند دوباره در آینده به وجود آید.
همچنین وی اشاره کرد: در آینده نظم جهانی بر اساس نقش و اقتصاد چین یا دیگر کشورهای شرقی تغییر خواهد کرد. با داشتن یک نوع ارتباط دائم بین کشورها و همچنین یک جاده ابریشم قوی به نظر می‌رسد که ملت‌ها نیاز دارند باید هم گفت‌وگو داشته باشند و کشورها می توانند با راه حل های صلح آمیز مشکلات خود را با همسایگانشان مرتفع سازند. وی در پایان خاطر نشان کرد که کشورهای دیگر باید حق ایران در زمینه تجارت و منافع تجاری را به رسمیت بشناسند. ایران منابع طبیعی بسیاری در اختیار دارد در زمینه تکنولوژی و بسیاری از امور دیگر بسیار قوی است. ایران حق خود می‌داند که سیاست و منافع خود را دنبال کند. با به رسمیت شناختن حقوق دیگران ما می توانیم زندگی و جهانی بهتر داشته باشیم.

چینی گرزاده: پیشرفت علم متعلق به همگان بوده و موجبات صلح و توسعه پایدار را فراهم می آورد
دکتر مسعود چینی گرزاده، دبیر انجمن صلح و سلامت و عضو شورای راهبری مجمع در کنفرانس آپارتاید علمی صلح، عدالت امنیت و سلامت جهانی ،روز ۱۰ نوامبر را فرصتی ایده آل دانستند که در اختیار نخبگان جهان قرار گرفته تا بار دیگر علوم مختلف را برای ساختن جهانی برتر مورد بررسی و کنکاش قرار دهند.
وی ادامه داد این روز هر چند برای ارزش نهادن به علم و فناوری های علمی جدید نام گذاری شده ولی در راستای ایجاد پیوند میان علوم مختلف برای بهبود و کیفیت زندگی، کاهش و مهار تهدید های منطقه ای و محلی ناشی از تولید و به کارگیری فناوری های تکنولوژیک جدید نیز به شمار می‌رود و این فرصتی را برای موسسات علمی پژوهشی و تحقیقاتی، دانشمندان و نخبگان فراهم می کند تا در باره صلح و توسعه که از اساسی ترین مفاهیم اجتماعی هستند به بحث و تبادل نظر بپردازند. وی ضمن اشاره به حق بهره‌مندی آحاد جامعه از ثمرات علم و فناوری، بر ایجاد و توسعه پایدار، برای امکان پذیر نمودن زندگی بشر در نسل های آینده تاکید و بهره مندی عادلانه از ظرفیت‌های علمی برای همگان را در جهان امروزی مهم دانستند.
وی همچنین گفت امروز ملت‌ها علم و سرمایه های علمی را برای دستیابی به اهداف محیط زیستی به کار گرفته و شاهد موفقیت هایی در زمینه کنترل بیماری‌های واگیردار شده‌اند لیکن این واقعیت را باید در نظر گرفت که علوم پزشکی به تنهایی قادر به کنترل بیماری ها نیستند و باید سایر علوم را در خدمت گرفت. امروزه بیماری کرونا مصداق عینی در کشورهای مختلف منطقه است که پیرامون تولید و انتشار آن چالش های زیادی وجود دارد.
چینی گر زاده همچنین اظهار داشت شتاب تولید علم در ایران در قیاس با کشورهای دیگر در مقام برتری قرار دارد حتی در مقاطعی به عنوان یکی از کشورهای پرشتاب جهان از نظر تولیدات علمی معرفی شده ایم. وی در پایان گفت تجربه نشان می‌دهد که پیشرفت علم نمی‌تواند انحصاری باشد. خاصیت انباشتگی علم ایجاب می‌کند که متعلق به همگان بوده و موجبات صلح و توسعه پایدار را فراهم آورد.
کد مطلب: 116050
 
Share/Save/Bookmark