میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۳
 
 
هدف آمریکا سوری‌سازی ایران است
دشمنان جمهوری اسلامی ایران، در تلاش هستند شرایط ایران را یا مانند ونزوئلا کنند، یا سوریه، اما تاکنون...

دشمنان جمهوری اسلامی ایران، در تلاش هستند شرایط ایران را یا مانند ونزوئلا کنند، یا سوریه، اما تاکنون چنین سناریویی نتوانسته اجرا شود. رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اقشار مردم با ایشان فرمودند «نه مذاکره می‌کنیم نه جنگ می‌شود.»
هزینه جنگ با ایران برای آمریکا بسیار سنگین است، هر چند برخی رژیم‌های منطقه آمریکا را تحریک به این کار می‌کنند، اما ژنرال‌های آمریکایی و اقتصاددانان این کشور هزینه فایده را محاسبه کرده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که با آغاز جنگ علیه جمهوری اسلامی، این جنگ به سرعت گسترش خواهد یافت و فراگیر خواهد شد.
فراگیر شدن جنگ آمریکا علیه ایران، منافع ایالات متحده را در دنیا حتی در داخل این کشور با خطر روبه‌رو خواهد کرد.
آمریکا درپی کم‌هزینه‌ترین راه برای خنثی کردن جمهوری اسلامی ایران است، تحریم‌های اقتصادی ۴۰ سال گذشته تاکنون نتوانسته آمریکا را به هدف خود برساند. اما باز هم شاهد اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران هستیم.
بحران غرب آسیا، که از کشورهای عربی منطقه همچون عراق و سوریه آغاز شد، پروژه‌ای بود که برای آن برنامه‌ریزی دراز مدتی انجام شده بود. تربیت و پرورش نیروهایی همچون داعش زمان زیادی می‌برد.
سوریه کشوری که توانسته بود با بهره‌گیری از ظرفیت‌های گردشگری خود رونق اقتصادی را برای کشور به همراه داشته باشد، با یک اعتراض کوچک مردمی، با سوء‌استفاده از سوی عوامل نفوذی دشمنان این کشور به فتنه و آشوبی کشیده شد که پس از گذشت ۸ سال هنوز هم ادامه دارد.
از سوریه جز ویرانه‌ای که سال‌ها باید تلاش کرد تا دوباره این کشور بازسازی شود، چیزی باقی نمانده است، هزینه بازسازی سوریه میلیاردها دلار نیاز دارد و زمان طولانی را به خود اختصاص خواهد داد.
با وجود اعتراضاتی که در کشور به خاطر وضعیت اقتصادی دیده می‌شود، اما فضای اعتراضات با وجود فتنه‌گران نفوذی داخلی نتوانسته است به اهداف خود برای سوری‌سازی ایران دست یابد.
هر چند مطالبات مردمی که اعتراض دارند به حق است، اما مردم شرایط و اوضاع موجود در عراق و سوریه را دیده و می‌بینند که اگر از اعتراض آنها همچون اعتراضات مردم سوریه سوء‌استفاده شود، شرایطی بسیار بدتر از اوضاع سوریه و عراق در انتظار ایران خواهد بود. ضمن این که مردم در جمهوری اسلامی ایران به خاطر پایبندی به انقلاب خود، هیچ‌گاه خواهان نابودی انقلاب، کشور و نظام اسلامی نیستند، بلکه مطالبه آنها اصلاح مدیریت و تصمیماتی است که از سوی برخی مسئولین به ویژه دولتمردان گرفته می‌شود و باعث اوضاع اقتصادی کنونی است.
حال فرض کنیم که شرایط ایران با دخالت و تحریک عوامل خارجی و نفوذی‌های آنها تبدیل به شرایط روزهای نخست آغاز بحران در سوریه شود.
براساس آماری که رسماً اعلام شده، ۲۰ تا ۳۰ هزار نیروی داعش و تروریست‌های تکفیری وهابی در منطقه به ویژه در سوریه، عراق، اردن، افغانستان و برخی دیگر از کشور حضور دارند.
حضور چنین نیرویی یک ظرفیت زیادی را برای دشمن ایجاد می‌کند تا در صورت آغاز کمترین اعتراضاتی که منجر به شکل‌گیری تجمیع اعتراضات شود، وارد عمل شده و شرایطی بسیار وخیم‌تر از سوریه را در ایران حاکم کنند.
سوریه‌سازی در ایران هر چند کار دشوار و شاید هم محال برای دشمنانی همچون آمریکا باشد، اما آنها برای رسیدن به این هدف دست‌بردار نخواهند بود. تشکیل گروه اقدام علیه ایران در همین راستا است.
مردم ایران به این درک رسیده‌اند که اگر امنیت نظامی کشور که به واسطه وجود نیروهای مقتدر نظامی برقرار است به خطر بیفتد و این امنیت از بین برود، چه بر سر ایران خواهد آمد.
یک تصویر ذهنی از چنین شرایطی می‌تواند نشان دهد که بر اثر اعتراضاتی که با وجود فتنه‌گران به بیراهه رفته، درگیری‌ها گسترش خواهد یافت، شرایط امنیتی به هم خواهد خورد، شرایط اقتصادی نیز تحت تأثیر این فضا وخیم شده و با کمبودهای زیادی روبه‌رو خواهیم شد، گروه‌های تروریستی تکفیری وهابی دست به کار خواهند شد و از این فرصت استفاده کرده و عملیات‌های خود را آغاز خواهند کرد. و در چنین شرایطی حتی احتمال ورود مستقیم نظامی آمریکا به ایران نیز می‌رود، چراکه در این وضعیت شرایط به گونه‌ای خواهد بود که ایران نتواند به تعرض او پاسخ قاطع بدهد. حمایت‌هایی که آمریکا از منافقین که یک گروه تروریستی جنایتکار است، برای تشدید آشوب‌های احتمالی در ایران و بهره‌گیری از سلطنت‌طلب‌های فربه و عافیت‌طلب برای اقدامات تبلیغی جهت تحت تأثیر قرار دادن افکار عمومی، بخشی از توطئه‌هایی است که عملیاتی شده است.
رهبر معظم انقلاب در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ درباره پروژه سه‌گانه دشمن هشدار داده بودند؛ «دشمن، سه هدف کوتاه‌مدت، میان‌‌مدت و بلندمدت را در دستور کار خود قرار داده است که هدف کوتاه‌‌مدت آنها بر هم زدن امنیت کشور و ایجاد آشوب و فتنه است.»
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اقتصاد و معیشت مردم را هدف میان‌ مدت دشمنان خواندند و خاطرنشان کردند: «در طراحی بدخواهان، اقصاد کشور نباید حرکت کند، معیشت مردم باید لَنگ بماند، کار و تولید رونق نگیرد و بیکاری به‌ عنوان یک بلا باید عمومیت پیدا کند تا در نهایت، مردم از جمهوری اسلامی ناامید شوند.»
ایشان هدف بلندمدت دشمنان را از بین بردن اصل نظام بیان کردند و با اشاره به اینکه این موضوع برخلاف سال‌های اول انقلاب، دیگر صراحتاً اعلام نمی‌شود، خاطرنشان کردند: «اکنون مقابله با اصل نظام از طریق تغییر رفتار در دستور کار آنها قرار گرفته است و تغییر رفتار هم یعنی با راه اسلام و انقلاب و خط امام به ‌تدریج زاویه ایجاد شود و در نهایت، در مسیر مقابلِ انقلاب حرکت شود.»
قطعاً حتی آنهایی که مخالف جمهوری اسلامی هستند و در ایران زندگی می‌کنند، به امنیتی که در کشور حاکم است اعتراف دارند و هیچگاه خواهان از بین رفتن این امنیت پایدار نیستند و هیچ‌گاه آرزو نمی کنند که به خاطر دشمنی با جمهوری اسلامی، ایران نیز همچون سوریه شود، چنین اعتقادی در میان مردم عادی و انقلابی کشور ریشه‌دار است و اگر چنین وضعیتی پیش بیاید، این مردم هستند که در صف اول مقابله و مبارزه با دشمنان ایران اسلامی قرار خواهند گرفت.
مدافعان حرم برای دور کردن چنین خطری هزاران کیلومتر دورتر از مرزهای کشور به دفاع از جمهوری اسلامی ایران رفته‌اند.
رهبر معظم انقلاب درباره شهدای مدافع حرم فرموده‌اند؛ «شـهدای مدافع حرم رفتنـد بـا دشـمنی مبـارزه کردنـد کـه اگـر اینهـا مبـارزه نمی‌کردنـد ایـن دشـمن می‌آمـد داخـل کشـور، اگـر جلویش گرفتـه نمی‌شـد مـا باید اینجـا در کرمانشاه و همـدان و بقیه اسـتانها بـا اینهـا می‌جنگیدیم و جلـوی اینهـا را می‌گرفتیم. در واقع ایـن شهدای عزیـز ما جـان خودشان را در راه دفاع از کشـور، ملت، دیـن، انقلاب اسلامی فـدا کردند.»
شرایط، عاشورایی است، میدان نبرد است، نبردی که سرنوشت را تعیین می‌کند. این میدان را نباید خالی کرد. 

نویسنده: سیاوش کاویانی

کد مطلب: 105755
 
Share/Save/Bookmark