میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۷
 
 
ابراهیم رزاقی استاد اقتصاد دانشگاه تهران:
ایران با ۶۰ میلیارد دلار درآمد نفتی نیازی به سرمایه‌گذار خارجی ندارد

یک استاد دانشگاه با بیان اینکه برجام نتیجه اعتماد نداشتن به توان ایران و ایرانی است گفت: نگاه به بیرونِ دولتمردان کنونی برای رشد و توسعه کشور در طول تاریخ انقلاب بی سابقه بوده است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند به‌لحاظ هزینه فرصت برجام معامله‌ای سودمند برای کشور نبود. اکنون که شرایط از آن جو هیجانی گذشته فاصله گرفته، امکان بررسی علمی و عقلی آن به‌دور از هیاهو وجود دارد.
در اینکه آیا به‌طور کلی برجام گشایش معناداری برای اقتصاد کشور به‌همراه داشته یا خیر، بین کارشناسان اقتصادی اختلاف نظر وجود داشت و اکنون نیز سؤال اینجاست که اثرات خروج آمریکا از برجام و عدم همکاری احتمالی اروپا با ایران چه چالش‌هایی برای اقتصاد کشور ایجاد می‌نماید، در این رابطه با ابراهیم رزاقی، استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت‌وگو کردیم.
این استاد دانشگاه تهران با هشدار به وجود یک دیدگاه خطرناک در بین برخی از مسئولان نظام از دولتمردان گرفته تا برخی از نمایندگان مجلس گفت: برخی از مسئولان فکر می کنند که کشور نه می تواند و نه باید چیزی تولید کند و وظیفه اش فروش نفت خام برای امور کشور است. نتیجه این دیدگاه و عدم اعتماد داشتن به ظرفیتها و توان ایرانی این است که باید همواره نگران برجام و برجامها بر علیه ملت باشیم کما اینکه فرجام برجام درس عبرت برای آنها نشد و به جای جبران گذشته و تکیه بر توان داخلی به دنبال قراردادی دیگر به نام (FATF) رفتند.
این استاد دانشگاه در پاسخ به این پرسش که "برای تصویب برجام یکی از فوایدی که عنوان می شد جذب سرمایه گذاری خارجی بود که به وسیله آن چرخه تولید بیشتر به گردش در بیاید و رونق در کشور ایجاد شود در این رابطه نظرتان چیست" گفت: اگر به لحاظ آماری بخواهیم محاسبه کنیم که سرمایه گذاری خارجی با برجام کاهش پیدا کرده است.
رزاقی با تذکر به اینکه گذشته از بررسی میزان جذب سرمایه گذاری خارجی در پسا برجام که اتفاقا روند نزولی داشته است گفت: به صورت میانگین کشور سالیانه ۶۰ میلیارد دلار درآمد ارزی از فروش نفت دارد و اکنون سؤال این است چه سرمایه ای عظیم تر از این مقدار وجود دارد که بخواهیم به وسیله آن کشور را بسازیم.
این استاد دانشگاه با طرح این سؤال که سرمایه گذار خارجی برای چه مواردی وارد کشور می شود و سرمایه گذاری می کند گفت: سرمایه گذار خارجی برای نفت، گاز و پتروشیمی می آید اما سرمایه گذار خارجی برای تولید ماشین آلات نمی‌آید.
وی با اشاره به اینکه سرمایه گذار خارجی هرگز برای سرمایه گذاری در زمینه انتقال تکنولوژی و ماشین آلات وارد کشور نمی شود گفت: این داستان ربطی به برجام و غیر برجام ندارد و با توجه به اینکه طرف مقابل همواره به فکر به دست آوردن نهایت سود است هرکجا نیروی ارزان قیمت و بازار فروش باشد در آنجا بدون انتقال تکنولوژی و دانش تولید ماشین آلات سرمایه گذاری می کند که اگر یک مورد به جز این اتفاق افتاده است دولت بازگو کند و این نوع سرمایه گذاری فقط برای وابسته تر کردن کشور مفید است.
رزاقی با انتقاد از عدم ساماندهی پرداخت ارز گفت: سالیانه ۷ میلیون نفر به ترکیه می روند پرداخت ارز یارانه ای به این افراد هیچ توجیه اقتصادی نمی تواند داشته باشد و حتی برای تحصیل در خارج از کشور نیز شخص می تواند در داخل ادامه تحصیل بدهد مگر در مواردی خاص که دولت تشخیص بدهد که در این زمینه محصل توانایی دارد که باید برای فراگیری بیشتر به خارج برود.
رزاقی با بیان اینکه مهمترین عاملی که اقتصاد کشور را سر وسامان می دهد حمایت از تولید کننده است و برای حمایت از تولید کنندگان داخلی احتیاجی به ارز نداریم گفت: در این رابطه کاری که سایر کشورها همچون آمریکا برای حمایت از تولیدکنندگان خود انجام می دهند باید انجام دهیم و آن اینکه کالا را گرانتر از تولید کننده بخریم و به مصرف کننده به قیمت متناسب بفروشیم.

کد مطلب: 104657
 
Share/Save/Bookmark