میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۶
 
 
میزبان توهمات شاهانه
بحرین بار دیگر ادعای برگزاری نشستی به اصطلاح جهانی را سر داده است. آنها بر این ادعایند که با کمک آمریکا نشست امنیت دریایی را برگزار می‌کنند ک

بحرین بار دیگر ادعای برگزاری نشستی به اصطلاح جهانی را سر داده است. آنها بر این ادعایند که با کمک آمریکا نشست امنیت دریایی را برگزار می‌کنند که البته محور آن را امنیت خلیج فارس تشکیل می‌دهد. این نشست در حالی برگزار می‌شود که تحولات دریایی جهان چند نکته اساسی را آشکار می‌سازد. نخست آنکه تحرکات نظامی آمریکا در خلیج فارس موجب شده تا امنیت در منطقه با چالش مواجه شود چرا که فضای رعب و وحشت ایجاد شده از سوی ناوگان دریایی آمریکا عملا ثبات و امنیت و همگرایی منطقه‌ای را تحت الشعاع قرار می‌دهد. دوم آنکه تحرکات نظامی آمریکا در حریم دریایی کشورهایی منطقه بحران ساز است که جاسوسی پهپادی آمریکا که با پدافند راداریی جمهوری اسلامی ایران سرنگون شد نمودی از این وضعیت است. سوم آنکه در حوزه امنیت دریایی رفتارهای برخی کشورهای غربی نظیر انگلیس ابهام برانگیز و مغایر با اصول بین المللی دریانوردی است.
به عنوان نمونه دزدی دریایی انگلیس علیه نفت کش ایرانی در جبل الطارق و یا رفتارهای خلاف امنیت و اصول زیست محیطی دریایی کشتی انگلیسی که توسط ایران توقیف شد را می توان نام برد.
چهارم آنکه برخی منابع خبری اعلام کرده‌اند که یک هیات اسرائیلی در کنفرانس بحرین، برای بررسی ائتلاف دریایی (امنیت دریایی)، که توسط ایالات متحده در ماه ژوئیه گذشته مطرح شد، مشارکت خواهد کرد. هیات مذکور به نمایندگی از وزارت خارجه اسرائیل در کنفرانس منامه حاضر خواهد شد. این حضور در حالی است که رژیم صهیونیستی اولین متهم ناامنی در منطقه است که مقابله با آن مولفه‌ای مهم در تامین امنیت خواهد بود.
با توجه به این شرایط نگاهی بر ترکیب برگزار کنندگان اجلاس یعنی آمریکا و نیز میهمان آن یعنی رژیم صهیونیستی نشان می‌دهد که این نشست از اساس دارای مشکل است و نمی‌توان آن را راهکاری برای امنیت دریایی منطقه دانست. نکته مهم آنکه بحرینی میزبان این اجلاس است که در عرصه داخلی با سرکوب گسترده مردم از ناقضان و متهمان اصلی نقض حقوق بشر است و از سوی دیگر با همراهی با سعودی، آمریکا و صهیونیست‌ها عملا به مخلی برای امنیت منطقه مبدل شده است.
با توجه به این شرایط به خوبی می‌توان دریافت که بحرین نه برای امنیت منطقه بلکه برای اهداف شخصی آل خلیفه یعنی به حاشیه راندن سرکوب گسترده مردم، همگرایی با سعودی در کشتار مردم یمن، زمینه سازی برای افزایش حضور نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه و البته تکرار توهم ایران هراسی برای خوش خدمتی به آمریکا این نشست را برگزار می‌کند چنانکه پیش از این نیز بحرین میزبان نشست معامله قرن بود که نتیجه آن خیانت ارتجاع عربی به فلسطین بود و اکنون نیز با چنین نشستی خیانتی دیگر را به امنیت منطقه صورت می‌دهد. بحرین اکنون گرفتار توهمات شاهانه است که در ظاهر ارتقا دهنده جایگاه منطقه‌ای بحرین و در اصل رسوایی دیگر برای حاکمان منامه است که برای حفظ قدرت به ریسمان آمریکایی چنگ می زنند که به اذعان جهانیان هیچ اعتمادی نمی توان به آن کرد که خیانت آن به کردهای سوریه طی روزهای اخیر نمودی از آن است.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 111299
 
Share/Save/Bookmark