میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
۱
تاریخ انتشار : شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۴۳
 
 
آرزوي ۷۰ ساله
تشكيل ارتش واحد عربي واژه‌اي است كه برخي از سران عرب به كرات مطرح مي‌سازند چنانكه در نشست اخير اين كشور...

تشكيل ارتش واحد عربي واژه‌اي است كه برخي از سران عرب به كرات مطرح مي‌سازند چنانكه در نشست اخير اين كشور نيز بر توافقات اوليه براي تحقق اين طرح تاكيد كرده‌اند.
«نبیل العربی» دبیرکل اتحادیه عرب در حاشیه چهل و دومین کنفرانس سازمان همکاری‌ اسلامی در کویت از آمادگی «ارتش مشترک عربی» برای ورود به هر مکانی خبر داد.
العربی درباره به کارگیری «نیروهای مشترک» در عراق گفت: تمامی دولت‌های عربی برای تشکیل نیروی مشترک اصرار دارند و آن را آرزویی می‌دانند که ۷۰ سال است به آن فکر می‌کنند.از سوي ديگر سامح شکری، وزیر خارجه مصر پیش بینی کرد: بعد از تکمیل توافقات بر سر تمام مسائلی که در حال بررسی آن هستیم نیروی مشترک عربی طی ماه‌های آتی تشکیل می‌شود.
مجموع اين مواضع در حالي مطرح مي‌شود يك سوال اساسي همچنان باقي است و آن اينكه تشكيل اين ارتش با چه هدف و مبنايي صورت مي‌گيرد بويژه اينكه افرادي همچون دبير‌كل اتحاديه عرب بر اين ادعايند كه اين ارتش آمادگي ورود به هر مكاني را دارا مي‌باشد.
اين سوال مطرح است كه اين مكان‌ها شامل چه مناطقي مي‌شود و چه هدفي در آنها پيگيري مي‌گردد؟ براي پاسخ به اين پرسش توجه به جمله دبير‌كل اتحاديه عرب در باب تشكيل اين اتحاديه قابل توجه است وي مي‌گويد اين آرزویی است که ۷۰ سال است كشورهاي عربي به آن فکر می‌کنند.
بررسي روند تحولات ۷۰ ساله منطقه نشان مي‌دهد كه در طول اين دوران مسئله‌اي به نام مقابله كشورهاي عربي با هلال شيعي مطرح نبوده است، گروه‌هاي تروريستي نيز در منطقه حضور چنداني نداشته و تروريسم كنوني نيز پس از حمله آمريكا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ اوج گرفته است، جريان مقاومتي مانند حزب‌الله و سوريه نيز در منطقه نبوده‌اند كه به ادعاي تشكيل‌دهندگان ارتش واحد عربي، تهديدي براي منافع اين كشورها باشد. آنچه در طول ۷۰ سال گذشته درد اول منطقه و از جمله كشورهاي عربي بوده، اقدامات نظام سلطه با محوريت آمريكا و انگليس براي غارت منابع اين كشورها و رژيم صهيونيستي با محوريت كشتار فلسطينيان و اشغال سرزمين كشورهاي عربي است.
با توجه به اين شرايط بايد انتظار داشت كه اولين گام ارتش واحد عربي مبارزه با رژيم صهيونيستي و سلطه‌گري آمريكا و انگليس در منطقه باشد. ورود به اين عرصه آزموني بزرگ براي اين ارتش است كه صداقت بانيان آن در تشكيل چنين ارتشي را نشان خواهد دارد در غير اين صورت، تشكيل چنين ارتشي صرفا يك معنا خواهد داشت و آن فريب افكار عمومي براي پنهان سازي حقايقي همچون وادادگي كشورهاي مذكور در برابر آمريكا و استمرار خيانت آنان به ملت‌هايشان و جهان اسلام است كه صرفا تامين‌كننده منافع نظام سلطه و رژيم صهيونيستي خواهد بود.

کد مطلب: 92389
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark
 


فاطمه مهرعلی
۱۳۹۴-۰۳-۰۹ ۱۹:۵۰:۲۹
سلام. از مطلب شما بسیار ممنونم.