میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۷
 
 
آغاز تصویربرداری حمله شیمیایی ساختگی به ادلب
آغاز تصویربرداری حمله شیمیایی ساختگی به ادلب
 

در ادامه افشای اقدامات بحران‌ساز غرب علیه سوریه، وزارت دفاع روسیه گفته است، نمایندگان رسانه‌های غربی که مأموریت تصویربرداری از صحنه‌های ساختگی حمله شیمیایی در ادلب سوریه را برعهده دارند، به منطقه اعزام شده و عملیات خود را آغاز کرده‌اند.
وزارت دفاع روسیه با اعلام این خبر گفته است، تصاویر تهیه شده قرار است به عنوان اسنادی ساختگی در تأیید ادعای استفاده دمشق از تسلیحات شیمیایی علیه مردم سوریه، در اختیار خروجی‌های خبری جهانی قرار گیرد. وزارت دفاع روسیه همچنین تأکید کرد که این تصاویر بر روی خروجی‌های خبری جهانی مخابره خواهد شد.
در بیانیه‌ای که مرکز روسی نظارت بر آتش‌بس سوریه وابسته به وزارت دفاع روسیه منتشر کرده، آمده است: «چندین شبکه تلویزیونی خاورمیانه و یک کانال خبری آمریکایی به شهر جسرالشغور در ادلب اعزام شده‌اند تا تصاویر مورد نیاز برای اقدام تحریک‌آمیز درخصوص استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه دمشق را ضبط کنند».
در همین حال فرماده گروهک «جیش مغاویر الثوره» که وابسته به گروه تروریستی «ارتش آزاد سوریه» است اعلام کرد که تفنگداران آمریکایی حاضر در پایگاه التنف آموزش عناصر این گروه را آغاز کرده‌اند. ین تفنگداران با بالگرد تهاجمی در پایگاه «التنف» واقع در استان حمص در مرز با عراق مستقر شدند و رزمایش آن‌ها شامل حملات هوایی با پشتیبانی آتش توپخانه است. «مهند الاطلاع» سرکرده جیش مغاویر الثوره که وابسته به گروه تروریستی «ارتش آزاد سوریه» است در گفت‌وگو با این پایگاه خبری تأکید کرد که تجهیزات نظامی آمریکایی وارد التنف شده است.
خبر دیگر آنکه مشاور رسانه‌ای پیشین گروه «یگانهای مدافع خلق» کُرد با اشاره تلویحی به نقش آمریکاییها در کشته شدن ۱۳ سرباز ارتش سوریه از مردم این کشور خواست که در دام دشمنان نیفتند. «ریزان حدو» مشاور رسانه‌ای پیشین گروه موسوم به «یگان‌های مدافع خلق» کُرد در منطقه «عفرین» سوریه تأکید کرد که آنچه در «قامشلی» در استان الحسکه واقع در شمال شرق سوریه رخ داد «یک جنایت واقعی به معنای واقعی کلمه علیه سوریه بود». در جریان کمین گروهک «آسایش» در روز شنبه ۱۷ شهریورماه جاری در مسیر خودروهای ارتش سوریه در شهر قامشلی و به رگبار بستن خودروها، ۱۳ نظامی ارتش جان باختند.
در این میان در ادامه تحرکات ضد سوری آمریکا، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید که آمریکا، فرانسه و انگلیس توافق کرده‌اند که استفاده از سلاح شیمیایی توسط دولت سوریه این‌بار با پاسخی بسیار قویتر از دفعه قبلی مواجه خواهد شد. وی افزود: ما مدام در حال ارسال این پیام هستیم که استفاده از تسلیحات شیمیایی برای بار سوم پاسخی قوی‌تر دریافت خواهد. لازم به ذکر است این روزها که ارتش سوریه خود را برای عملیات آزادسازی ادلب موسوم به «فجر ادلب» آماده می‌کند برخی از تروریست‌ها نیز در حال فرار از این استان به ترکیه هستند. همزمان با نزدیک شدن زمان آغاز عملیات قریب الوقوع ارتش سوریه برای پاکسازی استان ادلب واقع در شمال غرب سوریه از وجود تروریست‌ها، مرزهای این کشور با ترکیه شاهد درگیری بسیاری است.
با وجود اینکه ترکیه در اجلاس تهران خواستار آتش‌بس در ادلب شد تا از این طریق گروه‌های تروریستی سلاح خود را تحویل دهند، ولی این گروه‌ها اعلام کرده‌اند که با ارتش سوریه خواهند جنگید. یک منبع خبری به روزنامه الوطن سوریه اعلام کرد که حملات جنگنده‌های سوری و روس که با بمباران سنگین توپخانه‌ای و موشکی ارتش سوریه همراه بود، مواضع تروریست‌ها را در مناطق «اللطامنة، الزکاة، کفرزیتا، البویضة، لحایا، الهبیط، قلعة المضیق، جبل شحشبو، الشریعة الحویز، باب الطاقة، الحمرا، الکرکات، میدان غزال، الجیسات، تل الصخر، الصیاد و الجنابرة» در ریفهای شمالی و شمال غربی جماه و جنوب ادلب در هم کوبید.

کد مطلب: 105999
 
Share/Save/Bookmark