داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۰۲:۵۷
 
 
ملكه‌اي كه دانمارك را مي‌گرداند
ملكه‌اي كه دانمارك را مي‌گرداند
 
سیاست روز آنلاین؛ در شرايطي كه جهان در مسير جمهوري و دولتهاي مردم مدار پيش مي‌رود اما همچنان برخي كشورهاي اروپايي از جمله دانمارك بر استمرار نظام پادشاهي تاكيد دارند.
در دانمارک حکومت از نوع پادشاهي است که پادشاه در آن لازم نيست در برابر رفتار يا کردارش پاسخگوي کسي باشد. پس از پادشاه نخست وزير و هيات‌وزيران قرار دارند.
پادشاهي دانمارک کشوري است در شمال اروپا که پايتخت آن کپنهاگ است. دانمارک کوچکترين کشور منطقه اسکانديناوي در اروپا است و به عنوان پل ارتباطي کشورهاي اين منطقه و آلمان محسوب مي‌شود. اين کشور از شبه جزيره «ژوتلند» و بيش از 400 جزيره که تنها 25 درصد آنها قابل سکونت هستند، تشکيل مي‌شود. جزيره گرينلند در اقيانوس منجمد شمالي و جزاير فارو نيز جزو قلمرو برون‌مرزي و خودگردان اين کشور به حساب مي‌آيند.
دانمارک از طريق خشکي تنها با کشور آلمان هم‌مرز است و با کشورهاي سوئد و نروژ مرز دريايي دارد. روابط دانمارک از ابتداي عضويت در اتحاديه اروپا در سال 1973 ميلادي روابط محکمي بوده است. اين کشور عضو پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) نيز هست.

ملكه دانمارك را بشناسيم
پادشاه اين کشور هم مي‌تواند زن باشد و هم مرد. در حال حاضر ملکه اين کشور مارگريت دوم است.
مارگريت دوم (که گاه مارگارت دوم هم ناميده مي‌شود) با نام کامل مارگريت الکساندرين تورهيلدور اينگريد شهبانوي دانمارک است که پس از مرگ پدرش شاه فردريک نهم در ۱۴ ژانويه ۱۹۷۲ به سلطنت رسيد.
مارگريت در ۱۶ آوريل ۱۹۴۰ و يک هفته پس از اشغال دانمارک به‌دست نيروهاي آلمان در کپنهاگ زاده شد. او دوران جنگ را در کشورش گذراند و به مدرسه‌اي در کپنهاگ رفت. او سپس تحصيلاتش را در دانشگاه‌هاي کپنهاگ، آرهوس در يوت لاند، کمبريج، مدرسه اقتصاد لندن و سوربن ادامه داد.
در ۱۹۵۳ و به دنبال تغيير در قانون اساسي دانمارک که حق جانشيني پادشاه را به زنان خانواده سلطنتي نيز اعطا مي‌نمود، مارگريت که بزرگترين دختر شاه فردريک نهم بود به عنوان وارث تاج و تخت دانمارک معرفي شد. بدين ترتيب او پس از رسيدن به ۱۸ سالگي مرتباً در ميتينگ‌هاي مربوط به شوراي حکومتي شرکت مي‌جست تا براي انجام وظايف آتي خود آماده گردد.
شاهدخت مارگريت در ۱۰ ژوئن ۱۹۶۷ با کُنت هانري دو لابورد دو مونپِزا از ديپلمات‌هاي فرانسوي ازدواج نمود و کنت هانري به دنبال اين ازدواج به شاهزاده هانريک تغيير عنوان يافت. نخستين فرزند آنها، شاهزاده فردريک (وليعهد دانمارک) در ۲۶ مه ۱۹۶۸ به‌دنيا آمد و دومين پسرشان شاهزاده يواخيم در ۷ ژوئن ۱۹۶۹ زاده شد. در ۱۴ ژانويه ۱۹۷۲ فردريک نهم درگذشت و مارگريت با عنوان مارگريت دوم شهبانوي دانمارک شد.
خاندان سلطنتي در حالي بر دانمارك حاكم است كه شباهتهاي بسياري ميان آن و پادشاهي انگليس وجود دارد. در هر دو كشور قرن‌هاست كه نظام پادشاهي به صورت يك جانبه حاكميت مي‌كند هر چند كه براي جلوگيري از اعتراض‌هاي مردمي نخست وزير و پارلمان در آن وجود دارد. افرادي كه در نهايت به ملكه ختم مي‌شوند تا خاندان سلطنتي بدون آنكه خود را درگير اعتراض‌هاي مردمي نمايد به حاكميت خود ادامه دهد.
كشورهايي مانند اسپانيا، انگليس، هلند، دانمارك و... در اروپا در حالي همچنان به صورت پادشاهي اداره مي‌شوند كه همين كشورها با ادعاي حمايت از دموكراسي و جمهوري در امور ساير كشورها مداخله مي‌نمايند. بسياري اين رويكردها را اقدامي براي انحراف افكار عمومي از حاكميت موجود در درون اين كشورها مي‌دانند.
کد مطلب: 64209
 
Share/Save/Bookmark