میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۳
 
 
درخواست هیأت بین‌المللی نظارت بر حج
اداره مراسم حج باید از سعودی‌ها گرفته شود

همزمان با استمرار رفتارهای سیاسی سعودی در قبال حج، یک هیأت بین‌المللی غیر دولتی، دولت سعودی را متهم کرد که از مراسم حج در راستای اغراض سیاسی خود بهره می‌برد و موجب تخریب چهره دین اسلام شده است. هیأت بین‌المللی «نظارت بر اداره مکه و مدینه از سوی دولت سعودی» در یک کنفرانس خبری در هند، از تمامی کشورهای اسلامی خواست تا اداره این اماکن مقدس را خود بر عهده بگیرند.
به نوشته پایگاه خبری روزنامه القدس العربی، در بیانیه این مؤسسه غیر دولتی آمده است که دولت سعودی از اماکن اسلامی و مراسم حج در راستای اهداف سیاسی خود سوءاستفاده می‌کند. این بیانیه می‌افزاید: دولت سعودی چهره اسلامی حج و اماکن مقدس را از بین برده و آنها را شبیه به مکان‌های مشهور در اروپا و آمریکا کرده است؛ به گونه‌ای که از هر گونه فرهنگ و چهره اسلامی تهی شده‌اند. همچنین موارد بسیاری از فساد در جریان اداره حج کشف شده است؛ از توزیع گذرنامه میان کشورهای همپیمان سعودی تا فروش گذرنامه در بازار سیاه که عایدی آن به جیب شاهزادگان می‌رود.»
هیأت بین‌المللی مذکور همچنین تأکید کرد که دولت سعودی در اداره مکان‌های مقدس اهمال‌کاری می‌کند و بیشتر توجه خود را به فعالیت‌های سرگرم کننده آن هم به حساب دین اسلام صرف کرده است. از سوی دیگر با سیاسی‌کاری برخی از مسلمانان را به علت اختلاف سیاسی از سفر به حج منع کرده و تریبون‌های دینی را در خدمت تبلیغ سیاست‌های خود و سرکوب و بازداشت مسلمانان قرار داده است. در این بیانیه از کشورهای اسلامی خواسته شده است تا هرچه سریع‌تر اداره حج و تمامی مکان‌های مقدس را با تشکیل یک کمیته متشکل از کشورهای اسلامی به دست گیرند؛ به گونه‌ای که دولت سعودی نیز یک عضو در کنار دیگر کشورهای اسلامی باشد.
پیشنهاد اداره مراسم حج از سوی یک کمیته بین‌المللی سال‌هاست که از سوی کشورها و محافل مختلف اسلامی مطرح شده و هربار نیز سعودی‌ها واکنش شدیدی به آن نشان داده‌اند. بیش ترین درخواست‌ها برای بین المللی شدن حج پس از آن صورت گرفت که سعودی‌ها کارشکنی‌هایی بسیاری در مسیر حجاج قطری انجام دادند. علاوه بر این در سال‌های گذشته ممانعت‌های بسیاری برای حجاج ایرانی، یمنی و لیبیایی به وجود آمده است.
در واکنش به این درخواست‌ها «خالد الفیصل» مشاور پادشاه سعودی و امیر منطقه مکه در هست مرداد گذشته هرگونه اقدامی در راستای اداره مراسم حج از سوی یک کمیته بین‌المللی را به شدت رد کرد و آن را سیاسی کردن مراسم حج دانست. در همین حال علمای یمن با رویکردهای مختلف و از مذاهب و مناطق مختلف یمن در بزرگترین گردهمایی در صنعا شرکت و بر وحدت کلمه تأکید کردند و آنچه را که بر سر یمن و امت اسلامی به واسطه توطئه هایی که دین و موضعگیریهای آنان را هدف قرار داده است، محکوم کردند.علمای حاضر در این گردهمایی، مواضع خائنان و ادامه حمایتهایشان را از متجاوزان محکوم کردند. آنها همچنین سیاسی کردن حج و جلوگیری از حضور یمنی ها را در حج محکوم کردند.
محکومیت حمله و تجاوز به یمن و سکوت علمای مسلمان در برابر تجاوز به این کشور، لزوم موضعگیری علما در برابر رویدادهایی که در کشورهای عربی و اسلامی رخ می دهد، مزدوری برخی از یمنی ها برای دشمن و لزوم جنگ با آنان، اقدامات رژیم سعودی در بهره برداری سیاسی از حج، دعوت به بازگرداندان اعتبار به مکه و مدینه و فریضه حج و جلوگیری از سوء استفاده آل سعود از مقدسات، دعوت به حضور گسترده در جبهه های جنگ، محکوم کردن عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و حرام بودن اشکال مختلف سازش، محکومیت اتفاقاتی که در استانهای جنوب یمن رخ می دهد، درخواست برای تسریع در متوقف کردن تجاوز و محاصره و گشودن فرودگاهها و بنادر، مخالفت با تجزیه یمن، تأکید بر اولویت آرمان فلسطین، حمایت از جهاد ارتش و کمیته های مردمی‎ ؛ از محورهای سخنرانی شماری از علما در این تجمع بود. علما درباره مهم ترین مسائل امت صحبت و تأکید کردند تنها راه برون رفت و گشایش نیز موضعگیری قاطعانه و بازدارنده در برابر همه مستکبران و مزدورانشان است. حج امسال در حالی آغاز شده است که حاکمان سعودی از همین ابتدا اعلام کرده اند که حجاج از دادن شعار سیاسی و مذهبی در حج خودداری کنند. هیات وزیران سعودی عدم اجرای این امر را برابر با مجازات سنگین دانسته است. این سخنان در حالی مطرح می‌شود که یک نکته در قبال آن در ذهن ایجاد می‌شود: مفهوم حج چیست؟ آیا حج به معنای صرفا طواف خانه خدا و دیدار از اماکن مقدسه است؟ نگاهی ریشه ای به فریضه حج نشان می‌دهد که فلسفه حج وحدت و یکپارچگی جهان اسلام و قرار گرفتن امت اسلامی در کنار هم برای آگاهی از درد و رنج یکدیگر و حل مشکلات کلان جهان اسلام است. اکنون جهان اسلام با درد و رنج‌های بسیاری همچون اشغال فلسطین و طراحی آمریکا برای نابودی آن با طرح معامله قرن است که در نشست بحرین بخشی از آن اجرا شد، بحران انسانی در یمن با حملات ائتلاف سعودی ـ آمریکایی، وضعیت بحرانی مسلمانان در اروپا و آمریکا و ... تنها بخشی از چالشهای جهان اسلام است. براساس سنت اسلامی حج جایگاهی برای وحدت جهان اسلام در برابر این مشکلات است که اصل برائت از مشرکین محور اصلی این وحدت خواهد بود.

کد مطلب: 110290
 
Share/Save/Bookmark