میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۳۲
 
 
كريم باقري: نمي‌توانم در اين فوتبال كثيف كار كنم
كريم باقري: نمي‌توانم در اين فوتبال كثيف كار كنم
 

اگر قرار باشد روزي فهرستي از نامدارترين و تاثيرگذارترين بازيكنان تاريخ فوتبال ايران منتشر شود بدون شك نام كريم باقري در اين فهرست خواهد بود؛ بازيكني كه نه‌تنها توانايي‌هاي فني‌اش بيشترين تاثير را در فوتبال ايران در دهه اخير داشته بلكه رفتار و منش‌اش هم زبان‌زد همه بوده است.
پرسپوليس در اين روزها حال و روز خوشي ندارد، حتما نظر شما به عنوان كاپيتان سابق پرسپوليس مي‌تواند جالب باشد.
پرسپوليس سال پر فرازونشيبي را آغاز كرده است. در اين فصل هزينه‌هاي زيادي در پرسپوليس صورت گرفته و بازيكنان بزرگي جذب تيم شده‌اند اما نتايج طور ديگري رقم خورده است. بايد بگويم استقلال و پرسپوليس هميشه حاشيه داشته‌اند، اگر اين حاشيه‌ها كنترل شود موفقيت هم بر سر راه خواهد بود اما اگر اين حاشيه‌ها كنترل نشود تجربه ثابت كرده كه مشكلاتي به وجود مي‌آيد.
شما دورنماي پرسپوليس را در آينده چگونه مي‌بينيد؟
همانطور كه همه مي‌دانند تيم فصل را خوب شروع نكرده است و تنها دو برد برابر صنعت نفت و آلومينيوم كسب كرده اما فكر مي‌كنم شرايط كمي بهتر شده ولي مطمئنا پرسپوليس روزهاي سختي خواهد داشت چراكه حريفان هم قدرتمندند. فكر مي‌كنم اگر پرسپوليس دو، سه برد پشت سر هم بياورد از اين وضعيت خارج شود.
يكي از مسايلي كه اين روزها در پرسپوليس سروصداي زيادي به پا كرده قضيه اختلاف علي كريمي با مانوئل ژوزه است، نظر شما چيست؟
من در تيم نبوده‌ام و نمي‌دانم در پرسپوليس چه گذشته است و به همين خاطر نمي‌توانم قضاوت كاملي داشته باشم اما چيزي كه مي‌توانم بگويم اين است كه بايد هرچه سريع‌تر تكليف اين مساله روشن شود. اگر قرار است علي كريمي به پرسپوليس برگردد بايد اين كار در چارچوب تيمي انجام شود و همه‌چيز سر جاي خود قرار گيرد اما اگر بناست كريمي از پرسپوليس جدا شود مسوولان بايد خيلي شفاف اعلام كنند كه او برنمي‌گردد و دليلش را هم به هواداران بگويند. فكر نمي‌كنم اين بلاتكليفي جالب باشد. در اين وضع هم بازيكن و هم هوادار بلاتكليف است و اين آرامش را از پرسپوليس مي‌گيرد.
اتفاقا سوال همين‌ جاست كه اين قضيه آرامش پرسپوليس را به هم زده است.
كريمي بازيكن بزرگ و محبوبي است و اگر قرار باشد كه او از پرسپوليس جدا شود قطعا بحث‌هايي صورت خواهد گرفت.
شما صلاح را در چه مي‌بينيد؟
به عنوان يك بازيكن قديمي مي‌گويم بهتر است اين قضيه حل و فصل شود.
تيم‌ملي هفته آينده بازي سرنوشت‌سازي برابر كره‌جنوبي دارد، درباره اين بازي چطور فكر مي‌كنيد؟
به هر حال بازي سختي است، اين بازي سرنوشت ما را تا حدودي تعيين مي‌كند. معتقدم هنوز به آخر خط نرسيده‌ايم و شانس خوبي داريم كه يكي از دو تيم صعود كننده باشيم. شرايط هم برايمان در جدول حاد نيست. درست است كه برابر لبنان باخت شوك‌آوري را متحمل شديم اما اكنون وقت اين است كه با هم متحد شويم و شرايطي را فراهم كنيم تا تيم‌ملي به جام جهاني صعود كند. صعود تيم‌ملي به نفع همه است. اينطور نيست كه از صعود تيم‌ملي تنها كادرفني، بازيكنان و فدراسيون سود ببرد بلكه همه مردم ايران در اين صعود سهم خواهند داشت و خدايي ناكرده اگر تيم‌ملي به جام جهاني نرود به ضرر همه ما خواهد بود.
نظرتان درباره كره‌جنوبي چيست؟
وضعيت كره مشخص است. آنها حريفي نيستند كه براي نخستين‌بار مقابل ما بازي مي‌كنند. قدرتشان در آسيا و حتي جهان مشخص است. فوتبالشان را هم مي‌شناسيم. اگر انسجام تيمي‌مان را ۹۰ دقيقه حفظ كنيم، هوشيار باشيم و سرعت حريف را كنترل كنيم، مي‌توانيم نتيجه خوبي بگيريم اما به هر حال بازي بسيار سختي است.
سوالي كه پس از خداحافظي شما از فوتبال هميشه در ذهن‌ها وجود داشته اين بوده كه كريم باقري با اين همه سابقه چرا به فوتبال برنمي‌گردد؟
شرايطش فراهم نبوده است.
چه شرايطي مي‌خواستيد كه فراهم نبوده است؟ چند روز پيش عابدزاده مصاحبه‌اي كرد و گفت باقري در اوج خداحافظي كرد و حالا هم به همه پيشنهادها پاسخ منفي مي‌دهد. واقعا دليل اين مساله چيست؟
پس از خداحافظي‌ام از فوتبال پيشنهادهاي متعددي به من داده شد، از بازگشت به مستطيل سبز تا برعهده گرفتن پست سرپرستي و مديريتي در تيم. حتي به من پيشنهاد مربي‌گري شد اما هيچكدام از آنها را قبول نكردم چون واقعا شرايطش را فراهم نمي‌ديدم.
چه شرايطي بود كه مي‌خواستيد اما فراهم نشد؟
وقتي شما بازيكن هستيد تنها فوتبال‌ات را بازي مي‌كني و مي‌روي اما در پست‌هاي ديگر مسايلي وجود دارد كه با روح من سازگار نيست.
منظور شما اين است كه فوتبال ما كمي كثيف شده؟
يك مقدار كه چه عرض كنم.
پس اين مساله بوده كه شما را آزار داده و از بازگشت به فوتبال فراري‌تان داده است؟
باور كنيد من نمي‌توانم با اين كثيفي‌ها كنار بيايم. اگر قرار باشد در اين فوتبال مربي باشي بايد دست به خيلي كارها بزني. چند روز پيش به يكي از دوستانم مي‌گفتم براي مربي‌گري در ايران، تجربه و گذراندن دوره مربي‌گري تنها يك بعد قضيه است و اينكه خيلي مسايل را بلد باشي و وارد بعضي وادي‌ها شوي بعد ديگر قضيه است. در فوتبال ايران خيلي اتفاق‌ها از راه‌هاي فوتبالي به سرانجام نمي‌رسند و ربطي به مسايل فني ندارند.
اگر اين طور است پس خيلي افراد هستند كه بايد همين امروز فوتبال را ترك كنند.
نمي‌خواهم بگويم همه درگير اين مساله هستند. بسياري از افراد هستند كه در اين فوتبال با اين شرايط دارند سالم كار مي‌كنند ولي اگر قرار باشد سالم كار كني بايد با يكسري مسايل بجنگي و مراقب باشي از مسايل غيرفني ضربه نخوري. مگر غير از اين است كه خيلي اتفاق‌ها در فوتبال ايران خارج از منطق و عدالت رقم خورده است؛ تصميم‌هاي عجيب و غريبي كه حتي صداي مردم و رسانه‌ها را هم در آورده است. خيلي اتفاق‌ها افتاده كه به هيچ‌وجه جالب نبوده است. نمي‌خواهم بيش از اين، مساله را باز كنم. خودتان اگر كمي فكر كنيد مصداق‌هاي زيادي به ذهن‌تان مي‌رسد. من آن طور كه بايد و شايد به مربي‌گري علاقه ندارم، دوره مربي‌گري هم نرفته‌ام و دنبالش هم نخواهم رفت، چون مي‌دانم اگر بخواهم روزي مربي‌گري كنم يا بايد خيلي كارها را انجام دهم يا بايد با مسايلي بجنگم كه ربطي به فوتبال ندارد. در اين شرايط به نظر شما آيا مجبورم آرامش خودم و زندگي‌ام را برهم بزنم؟ من در اين فوتبال ديگر دنبال كسب درآمد نيستم. خدا به اندازه كافي به من لطف داشته كه ديگر نيازم به اين فوتبال نباشد.
يعني حتي براي قبول پست سرپرستي و مديريتي يك تيم هم بايد وارد يك چنين بحث‌هايي شد؟
در اينجا هم چنين مسايلي وجود داشته است. پيشنهادهاي زيادي داشته‌ام اما لحظه آخر و زماني كه قرار بوده كارم را آغاز كنم نتوانستم با خودم كنار بيايم. روحيه‌ام طوري نيست كه بتوانم با اين كثيفي‌ها كنار بيايم و در اين شرايط كار كنم.
پس تاييد مي‌كنيد كه در بخش سرپرستي و مديريتي تيم‌هاي فوتبال هم از اين دست اتفاق‌ها مي‌افتد؟
خودتان بهتر مي‌دانيد جواب اين سوال چيست.
يكي ديگر از مسايلي كه هميشه مطرح بوده به رابطه ناسالم برخي مديران و مربيان با برخي داوران بر مي‌گردد.
راجع به اين بحث بايد خيلي با دقت صحبت كرد در بين داوران، مربيان و مديران ما هستند افراد بسياري كه سالم كار مي‌كنند اما هميشه اين بحث‌ها بوده و بعضي وقت‌ها مي‌بينيم كه اتفاقات عجيبي مي‌افتد و اين مسايل رسانه‌اي مي‌شود اما چون من چيزي در اين باره نديده‌ام نمي‌خواهم صحبتي داشته باشم. اصلا مي‌خواهم بپرسم مگر سال قبل كه فردوسي‌پور در برنامه‌اش بارها به صورت مستند درباره دلالي صحبت كرد اتفاقي افتاد يا با كسي برخوردي شد كه آمده‌ايد از من درباره اين مساله مي‌پرسيد؟ اين من نيستم كه بايد به اين سوال جواب بدهم. فقط اين را مي‌توانم بگويم كه نتوانستم خودم را راضي كنم در اين شرايط در فوتبال ايران كار كنم. من ترجيح مي‌دهم زندگي‌ام و آرامشم را كماكان حفظ كنم.

کد مطلب: 77449
 
Share/Save/Bookmark