میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۳۹
 
 
شاخص بورس سبز ماند؛
بازگشایی مثبت بازار، پیام محکم به خودنمایی ترامپ

روز گذشته بازار سهام در آرامش خیال بدون توجه به اخبار منتشر شده درخصوص خروج امریکا از برجام با رشد ۸۵ واحدی و رسیدن به مرز ۹۳ هزار و ۶۹۱ واحد به تعطیلات آخر هفته رفت.
هر چند تا پیش از اعلام خبر خروج از برجام توسط ترامپ حدس و گمانه‌های متفاوتی در این خصوص شاخص بورس و اوراق بهادار تهران در پایان معاملات ۱۸ اردیبهشت‌ماه با ۸۵ واحد رشد به پله ۹۳ هزار و ۶۹۱ واحدی رسید.
براساس آمار و ارقام به ثبت رسیده در معاملات دیروز تعداد ۲ هزار و ۳۷ سهم اوراق بهادار به ارزش ۴ میلیون و ۶۶۳ هزار و ۱۲۳ ریال در بیش از ۶۶ هزار نوبت معاملاتی داد و ستد شد. بر این اساس شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) ۲۶ واحد، شاخص بازار دوم با ۲۰۳ واحد، شاخص بازار اول ۵۶ واحد رشد و شاخص آزاد شناور ۱۹۳ واحد، شاخص قیمت (هم‌وزن) ۱۰۴ واحد و شاخص کل (هم‌وزن) ۱۴۱ واحد اُفت را تجربه کردند.

نوسانات پیش‌خور شده
کارشناسان و تحلیلگران بازار سرمایه معتدند؛ ترس از بدعهدی آمریکا در چند ماه گذشته باعث اتفاق‌های منفی در بازارها شده که این واکنش‌ها به قدری زیاد بوده که حتی پیش‌خور هم شده است و از این به بعد بازارها به ثبات و تعادل باز می‌گردند.
مدیرعامل تامین سرمایه تمدن بازگشایی مثبت بازار سرمایه در روز جاری را تاکیدی بر بی‌اهمیتی سخنان ترامپ دانست و گفت: بازگشایی مثبت روز جاری بازار سرمایه بخش مهمی از نگرانی‌ها را با یک سیگنال مثبت در روز چهارشنبه کاهش داد.
محمودرضا خواجه‌نصیری با اشاره به اینکه ماه‌هاست تهدید ترامپ درباره خروج از برجام باعث شده فضای روانی کاهنده‌ای در اقتصاد و بازار سهام و ارزش پول ملی ایجاد شود، گفت: البته فاکتورهای اقتصادی رخ داده، عکس‌العمل رفتاری نسبت به یک اتفاق است که بخشی از آن نیز بیش از اندازه بوده است. وی افزود: با توجه به تاکید اروپا بر پایبندی به برجام، نگرانی‌ها از مشکلات اقتصادی به دلیل تهدیدهای ترامپ در کشور رفع شده است.
وی با اشاره به عملکرد ترامپ دراجرای برجام ظرف یکی دو سال گذشته، اظهار داشت: در یکی دو سال گذشته همه افرادی که در حوزه‌های مالی فعال بودند و به دنبال راهکاری برای فعالیت‌های بانکی در دنیا بودند متفق‌القول تاکید دارند ترامپ هر جایی که می‌توانست مانعی برای ایران ایجاد کرد. به همین دلیل اتفاق جدیدی رخ نداده و در واقع چیزی را از دست ندادیم.
این کارشناس ارشد بازار سرمایه با تاکید بر اینکه سخنان ترامپ صرفا یک "شوآف" است و تاثیرگذاری بر اقتصاد ندارد، گفت: در دو سال گذشته ترامپ هیچ همکاری بر مبنای برجام نداشته و حتی مانع هم بوده است، فقط تا امروز این روند رفتاری بوده و از این به بعد روی کاغذ آورده می‌شود.

۹۷؛ سال روشن بورس تهران
همچنین نوید اختری‌زاده تحلیلگر تکنیکال بورس با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت: اگرچه ممکن است که خروج ترامپ از برجام، آثار اقتصادی برای ایران داشته باشد، اما به هرحال در بازار سرمایه ایران تاثیر منفی نخواهد گذاشت و حتی اگر به صورت کوتاه‌مدت، شاخص رو به کاهش نهد، در یک یا دو روز به سرعت جبران خواهد شد؛ همانطور که دیروز هم بازار سرمایه بی‌تفاوت به تصمیم رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، روز را با افزایش شاخص آغاز کرد.
وی تصریح کرد: با لحاظ کردن جمیع شرایط، ولی من فکر می‌کنم که رفتار هیجانی برخی سهامداران در یک تا دو روز رخ دهد، اما به سرعت بازار به روال عادی بر خواهد گشت.
اختری‌زاده ادامه داد: پیش‌بینی شاخص به این نحو است که اگرچه ممکن است که شاخص کل، افتی را تا محدوده ۸۹ هزار واحد داشته باشد، اما بعد از آن مجدد به روال صعودی ادامه خواهد داد؛ چراکه سال ۹۷ سال مناسبی برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کشور است و پیشنهاد من به سهامداران این است که امسال در بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری کنند. این در حالی است که موافق رشد بازار سرمایه در سال ۹۷ هستم و موج هیجانی که ممکن است برای فروش سهام به وجود آید، حداکثر دو روز بیشتر دوام نخواهد داشت.
وی افزود: افق سال ۹۷ بازار سرمایه بسیار روشن است و به عنوان تحلیلگر پیشنهادهای خرید خوبی را برای خرید سهام داشته و تاکید می‌کنم که سهامداران رفتار هیجانی را از خود دور کنند؛ چراکه واکنش منفی بازار خیلی خیلی کوتاه‌مدت خواهد بود، در حالیکه چشم‌انداز بازار سرمایه در سال ۹۷ بسیار بسیار روشن است.

کد مطلب: 104297
 
Share/Save/Bookmark