میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۳
 
 
وقت نقد ساز و کار انتخابات
در کوران رقابت‌های انتخاباتی باید نشست و نظاره کرد و ایرادهای بیرون زده در عمل را جایی نوشت تا...

در کوران رقابت‌های انتخاباتی باید نشست و نظاره کرد و ایرادهای بیرون زده در عمل را جایی نوشت تا در وقت مناسب با یادآوری از مسئولان مربوطه خواست ایرادات را رفع کنند. اکنون که انتخابات با نمایش با شکوه مردم پایان پذیرفته است وقت نقد منصفانه ساز و کار انتخاباتی است، وقت پرسیدن درباره تعداد زیاد رد صلاحیت‌شدگان و شنیدن پاسخ شورای نگهبان است، وقت بازنگری در قانونی است که گاهی باعث می‌شود صفوف طویلی جلوی وزارت کشور تشکیل شود و هر کسی خود را شایسته نامزد شدن بداند.
آن انتقادهایی که در کوران رقابت‌ها نمی‌توانستیم مطرح کنیم حالا باید یکی یکی مطرح شده و پیگیری شوند، اصلا چرا هر بار باید درباره پخش ضبطی یا زنده مناظرات تلویزیونی بحث شود، آیا نمی‌شود قانونی در این خصوص تصویب کرد؟! چرا درباره کاندیدای پوششی و استفاده دو برابر یک کاندیدا از امکانات تبلیغات ساز و کار قانونی‌ای وجود ندارد؟! چرا یکبار درباره تفسیر رجل سیاسی، حضور زنان در بین نامزدها و صلاحیت‌های کاندیداها عینی و شفاف توضیح داده نمی‌شود تا هر بار مسئولان مربوطه متهم به برداشت سلیقه‌ای از قانون نشوند. چرا یکبار قبل از رسیدن فصل انتخابات نمی‌نشینیم و آسیب‌شناسی نمی‌کنیم تا درست در کوران انتخابات اسیر اصلاحات احساسی و بی‌اساسی که دوباره در دور بعدی چالش‌ساز می‌شود نشویم.
الان وقت بازنگری در ساز و کار انتخابات و بررسی نقدها و پیدا کردن مشکلات و برطرف کردن آن است. هر ثانیه‌ای که در این مسیر از دست می‌رود و به انتخابات بعدی نزدیک می‌شویم می‌تواند بهینه استفاده شود. شورای نگهبان، مجلس شورای اسلامی، سازمان صداوسیما و همه نهادهایی که مستقیم و غیرمستقیم با انتخابات آمیخته شده‌اند باید یکبار دیگر هر یک درباره اقدامات انتخاباتی خود بازنگری و آسیب‌شناسی لازم را داشته باشد.
چرا هر بار باید درباره ابهامات کاندیدا و مصلحت‌اندیشی‌ها شنید و شفاف پاسخ نداد؟! مردم خواهان شفافیتی هستند که جای برداشتهای مغرضانه و سوء استفاده‌های معاندان نظام را بگیرد. مردم خواهان ساز و کاری بی‌عیب و نقص هستند که جایی برای غر زدن‌های بی‌اساس و اتهام‌زنی و حمایت از شخص خاص در انتخابات باقی نگذارد. از همین امروز اگر به نقدهایی که در این زمینه مطرح می‌شود بها ندهیم. اگر به فکر بازنگری در ساز و کار انتخاباتی نیفتیم و اگر مطالبات ایجاد شده را پاسخ ندهیم چشم به هم زدنی دوباره انتخابات است و دوباره ابهاماتی که با مصلحت خلط شده و هزاران چالشی که در اذهان ایجاد می‌کند.

مائده شیرپور

کد مطلب: 99409
 
Share/Save/Bookmark