میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۱۶
 
 
عملیات موشکی نماد غیرت انقلابی
خرسندی مردم از پاسخ موشکی فرزندان انقلاب به گروه‌‌های تکفیری- وهابی در سوریه، در چشمان...

خرسندی مردم از پاسخ موشکی فرزندان انقلاب به گروه‌‌های تکفیری- وهابی در سوریه، در چشمان آنها موج می‌زند، احساس غیرت ملی و اسلامی و البته واکنش انقلابی در وجود مردم انقلابی ایران بار دیگر جان تازه‌ای گرفت.
یکشنبه شب در سکوت خبری کامل، ۶ فروند موشک بالستیک نیروی هوا فضای سپاه پاسداران به پایگاه گروه تروریستی داعش در سوریه اصابت کرد که صدای انفجار آن همه رسانه‌‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را از خواب بیدار کرد. انتشار خبر شلیک موشک به سوی مقر داعش در سوریه، باعث شد تا مردم ایران روز خوبی را آغاز کنند و البته دشمنان ایران اسلامی را هم به وحشت انداخت. نه داعش تصور می‌کرد که چنین واکنشی از سوی ایران صورت گیرد و نه حامیان آنها چنین انتظاری داشتند. اقدام ایران بسیار غیرمنتظره و غافلگیر کننده بود.
واکنش ایران به اقدام تروریستی گروه‌‌های تکفیری- وهابی در تهران از هر لحاظ به موقع و بجا بود. آن‌‌هایی که باید پیام اقدام ایران را درک کرده باشند، آن را دریافت کرده‌اند.
همانطور که ذکر شد نخستین تأثیر و بازتاب حمله موشکی ایران، احساس غرور و افتخار در سطح جامعه است، اما پس از آن، پیام مهم دیگر شلیک موشکی به آنهایی است که علیه ایران در منطقه توطئه می‌کنند و سعی دارند تا به گونه‌ای جایگاه مقتدر ایران در غرب آسیا را تضعیف کنند. آمریکا که تلاش بسیاری دارد تا توانمندی‌‌های موشکی ایران را تضعیف و مهار کند، نخستین کشوری است که پیام موشکی ایران را دریافت کرد، عملیات موشکی ایران در حالی انجام شد که ایالات متحده تازه‌ترین تحریم‌‌های اقتصادی را علیه ایران در مجلس سنا به تصویب رسانده است. در حالی که مصوبه سنای آمریکا در اعمال تحریم‌‌های تازه علیه ایران نقض آشکار برجام است، بهره گرفتن از موشک‌‌های بالستیک میانبرد از سوی ایران به آمریکایی‌‌ها این پیام را می‌رساند که اگر تاکنون این موشک‌‌ها در رزمایش یا آزمایش موشکی شلیک می‌شد، اکنون از آنها برای هدف قرار دادن مواضع دشمنان در آنسوی مرزها استفاده می‌شود. این پیام برای برخی دیگر از رژیم‌‌های منطقه نیز قابل فهم و درک است، رژیم‌‌هایی همچون اسرائیل و سعودی که سال‌‌ها است در صدد ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران هستند. ائتلافی که آمریکایی‌‌ها در سوریه به راه انداخته‌اند و در یک شوی رسانه‌ای آن را علیه تروریست‌‌ها معرفی کرده‌اند، با اقدام ایران و حمله مستقیم به مقر داعش در شرایط انفعالی قرار گرفت، ائتلاف آمریکا نه تنها به محل استقرار گروه‌‌های تروریستی حمله نمی‌کرد، بلکه پایگاه‌‌های ارتش سوریه را هدف قرار می‌داد. پیش از شلیک موشک‌‌های ایران به سوی مقر گروه تروریستی تکفیری داعش در سوریه، آمریکا یک فروند هواپیمای سوخو ۲۲ نیروی هوایی ارتش سوریه را هدف قرار داد و سرنگون کرد، هواپیمایی که قصد حمله به مواضع تروریست‌‌ها را داشت. همزمانی این دو اتفاق این پیام را به مردم جهان دارد که می‌توانند به راحتی مدعیان دروغین مبارزه با داعش را تشخیص دهند. هزینه سرنگون کردن هواپیمای سوریه برای آمریکا سنگین خواهد بود چرا که روسیه واکنش تندی علیه اقدام آنها نشان داده است.
سیاست‌‌هایی که آمریکا در منطقه در پیش گرفته است، هر روز با شکست‌‌های سنگینی روبرو می‌شود و این شکست‌‌ها به دیگر کشورهای حامی او در منطقه هم سرایت می‌کند.
اکنون رژیم اسرائیل و همچنین سعودی‌‌ها با واکنشی که از سوی ایران دیدند، به درک واقعی از توانمندی‌‌های ایران پی بردند. کافی است، ذره‌ای از سوی آنها خسارتی به ایران وارد شود یا دست از پا خطا کنند تا طعم موشک‌‌های دوربرد ایران را در کام خود بچشند. اما نکته دیگری که باید درباره اقتدار و توانمندی موشکی ایران یادآور شویم، پیام به آنهایی است که چه در داخل و چه در خارج سعی داشته و شاید هنوز هم دارند تا موضوع موشکی ایران را پای میز مذاکره ببرند. قابلیت و نیاز به یگان‌‌های موشکی در ایران، با عملیاتی که انجام شد به خوبی اثبات گردید. چنین تفکری که در پی مبحثی مانند مسائل موشکی ایران برای مذاکره است، از این پس دیگر نباید در این زمینه کوچکترین اظهارنظری داشته باشد. توانمندی موشکی ایران یک خط قرمز پررنگ و پهن دارد که نمی‌توان از آن گذشت. اکنون دست جمهوری اسلامی ایران پر است، دوران دفاع مقدس را از یاد نبرده‌ایم که ارتش صدام به شهرهای کشورمان حمله موشکی انجام می‌داد و ما به خاطر نداشتن موشک توان پاسخگویی نداشتیم تا این که شهید طهرانی مقدم با ابتکار و خلاقیت‌اش زمینه ساخت موشک را فراهم ساخت. دستاورد چنین شهیدی با تیم قوی را به آسانی از دست نمی‌دهیم.

کد مطلب: 99742
, مولف : محمد صفري
 
Share/Save/Bookmark