میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۶
 
 
تقلای اتحادیه اروپا برای تشدید بحران در ونزوئلا
دست مشترک اروپا و آمریکا بار دیگر رو شد
دست مشترک اروپا و آمریکا بار دیگر رو شد
 

اروپا در حالی ادعای استقلال از آمریکا را مطرح و سعی دارد تا راه خود را از رفتارهای ضد بشری آمریکا جدا نشان دهد که موضع‌گیری این کشورها در قبال ونزوئلا واهی بودن این ادعا را آشکار ساخته و نشان می‌دهد که اروپا در باب مسائل جهانی همان مسیر واشنگتن را می‌رود و صرفا بر سر منافع اقتصادی با آن اختلاف نظر و رقابت دارد.
اروپا در حالی ادعای جدایی از آمریکا سر می‌دهد که تحولات ونزوئلا بار دیگر واهی بودن این ادعا را آشکار ساخت چنکانکه اروپا نیز مانند آمریکا بر تحریم و اعمال فشار بر ونزوئلا برای سرنگونی نظام مادورو تاکید کرد.
«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت در صورتی که تحولات در ونزوئلا به سوی نتایج دموکراتیک نرود، اتحادیه اروپا آماده توافق درباره تحریم‌های هدفمند علیه این کشور طی روزهای آینده است. وی افزود که اتحادیه اروپا توافق کرد که گروه تماس بین‌المللی درباره ونزوئلا که شامل برخی کشورهای آمریکای لاتین است تشکیل شود که این گروه به دنبال مداخله کردن نیست بلکه تلاش خواهد کرد که گفت‌وگو را میاد طرف‌ها به پیش ببرد و نخستین نشست آن نیز هفته آینده برگزار خواهد شد.
همچنین پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه‌ای «خوان گوایدو» رهبر مخالفان ونزوئلا را رسما به عنوان رئیس‌جمهور این کشور معرفی کرد. دولت آمریکا و متحدانش هفته گذشته خوان گوایدو که بی‌توجه به نتایج انتخابات سال گذشته خود را «رئیس‌جمهور موقت» ونزوئلا خوانده، به رسمیت شناخته و از «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا خواسته‌اند از قدرت کناره‌گیری کند. پارلمان اتحادیه اروپا قطعنامه به رسمیت شناختن رهبر مخالفان ونزوئلا به عنوان رئیس‌جمهور رسمی این کشور را تصویب کرد. بنا بر گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»،‌ پارلمان اروپا قطعنامه به‌رسمیت شناختن «گوایدو» در مقام رئیس‌جمهوری ونزوئلا را تصویب کرد.
پارلمان اروپا با تصویب این قطعنامه از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته تا خوان گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهور موقت و مشروع ونزوئلا به رسمیت بشناسند. پیشتر پارلمان اروپا اعلام کرده بود که در حال بررسی پیش‌نویس قطعنامه‌ای است که بنابر آن «خوان گوایدو» رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس‌جمهور مشروع موقت این کشور به رسمیت بشناسد.
پیش نویسی که اواخر وقت چهارشنبه به همین منظور در پایگاه اینترنتی این نهاد اروپایی منتشر شده بود، تأکید داشت: «پارلمان اروپا... آقای گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهور موقت و قانونی جمهوری بولیواری ونزوئلا و براساس قانون اساسی این کشور به رسمیت می‌شناسد. همانطور که در بند ۲۳۳ آمده است و حمایت همه جانبه خود را از نقشه‌ راه وی اعلام می‌کند.» در همین حال وزیر خارجه انگلیس از اتحادیه اروپا خواست تا رئیس‌جمهور ونزوئلا را تحریم کند. «جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس امروز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: « تحریم علیه آنهایی که به بهای فشار بر بقیه جمعیت که بسیار فقیر هستند، خود را ثروتمند کرده‌اند از دید من می‌تواند اقدامی موثر باشد.»
دولت آمریکا و متحدانش هفته گذشته خوان گوایدو که بی‌توجه به نتایج انتخابات سال گذشته خود را «رئیس‌جمهور موقت» ونزوئلا خوانده، به رسمیت شناخته و از «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا خواسته‌اند از قدرت کناره‌گیری کند. رسانه‌های صهیونیستی از قصد رهبر مخالفان ونزوئلا برای تعیین سفیر در فلسطین اشغالی خبر دادند. سازمان رادیو و تلویزیون رژیم صهیونیستی «کان» اعلام کرد این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهور ونزوئلا به رسمیت شناخت و حمایت خود را از اقدامات آمریکا در این کشور اعلام کرد. رئیس‌جمهور آمریکا در توئیتر گفت با رئیس مجمع ملی ونزوئلا و رهبر مخالفان دولت این کشور تلفنی صحبت کرده است. سخنگوی کاخ کرملین با اشاره به اینکه موضع مسکو در قبال تحولات ونزوئلا تغییر نکرده است تاکید کرد که «خوان گوایدو» را به عنوان رئیس‌جمهور این کشور به رسمیت نمی‌شناسد.

کد مطلب: 107807
 
Share/Save/Bookmark