میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۷
 
 
به قلم سردبیر:
آقای رئیس جمهور چرا هر بار تهدید می‌کنید؟!
سخنان روز گذشته آقای روحانی در جمع مردم یزد آیا خریدار و طرفداری خواهد داشت؟...
آقای رئیس جمهور چرا هر بار تهدید می‌کنید؟!
 

سخنان روز گذشته آقای روحانی در جمع مردم یزد آیا خریدار و طرفداری خواهد داشت؟
آقای رئیس جمهور در سفر به استان یزد و در جمع مردم این شهر سخنانی را مطرح کرد که بار دیگر نشان از عدم شفافیت در آن داشت، چرا که او در لفافه به افراد و ارگان‌هایی اشاره کرد که تخلف و فساد مالی دارند و از قوه قضاییه درخواست برخورد با آنها را داشت و انتقاد کرد که چرا قوه قضاییه تنها به برخی از پرونده‌ها رسیدگی می‌کند.
این سخنان در حالی مطرح می‌شود که قوه قضاییه از زمان روی کار آمدن آقای ابراهیم رئیسی یک تحرک فعال و کارآمد را برای مبارزه با مفاسد و فساد آغاز کرده و در این راه حتی از حمایت افکار عمومی نیز برخوردار است. اعتماد تضعیف شده مردم به خاطر عدم مبارزه با دانه درشت‌های فساد، پس از اقدامات قوه قضاییه در دوره آقای رئیسی تا اندازه زیادی بازآفرینی شده و امید آن را دارند تا این راه ادامه داشته باشد. مردم اکنون این پرسش در ذهنشان نقش بسته که چرا آقای روحانی رئیس جمهور نسبت به عملکرد قوه قضاییه ناخرسند است و آن را آشکارا مطرح می‌کند؟ چرا آقای روحانی در طول ۶ سال از عمر دولت خود،‌ با فساد درون قوه‌ای مبارزه نکرده است؟
قطعاً در فضایی که یک قوه از قوای سه گانه کشور، عملکرد مطلوب و مردم پسند دارد و عزم خود را برای مبارزه با فساد از هر نوع و با هر فردی بدون در نظر داشتن گرایش‌های سیاسی جزم کرده، برخی با صدای بلند فریاد مخالفت سر می‌دهند و اینگونه برخوردهای قانونی و قضایی با مفسدان و متخلفان اقتصادی را بی تاثیر می‌دانند و به تعبیر آقای روحانی «چند نفر را به دادگاه بردند و تبلیغ و سر و صدا کردند، پرونده دانه درشت‌ها کجاست؟» اثبات عملکرد درست آن قوه است.
موضوع اختصاص بیش از ۱۸ میلیارد دلار ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومانی در فروردین ماه سال ۱۳۹۷، مدتی است که در جامعه مطرح است و هنوز برای آن پاسخ شفاف و منطقی داده نشده، بسیاری کارشناسان این اقدام دولت را یک تصمیم اشتباه دانستند و از همان ابتدا با این روند مخالفت کردند، حتی نمایندگان مجلس نیز با این تصمیم مخالف بودند اما با وجود مخالفت‌های بسیار، دولت تصمیم غیرکارشناسی خود را اجرا کرد، حتی آقای روحانی چندی پیش گفت که مخالف این تصمیم بوده اما تصمیم جمعی بوده و با آن مخالفت نکرده است.
آقای روحانی از این بابت به خاطر مطرح کردن موضوع ۱۸ میلیارد دلار ناخرسند است که در فضای رسانه ای و کارشناسی بیان شده این مبلغ بزرگ حیف و میل شده است. بیش از یکسال از ماجرای دلار ۴۲۰۰ تومانی می‌گذرد، اما تاکنون یک نفر از دولت پیدا نشده که وارد مساله شود و درباره آن توضیحات لازم و کافی را به افکار عمومی بدهد.
قوه قضاییه به این موضوع ورود کرد و برخی از متخلفان و مفسدان را بازداشت کرد که برخی از آنها محاکمه شدند و به مجازات رسیدند و برخی دیگر هنوز مراحل تحقیقات را سپری می‌کنند، آقای احمد عراقچی معاون ارزی وقت بانک مرکزی در زمان آقای ولی الله سیف یکی از آن افرادی است که اکنون در بازداشت است. قطعا او ناگفته‌هایی دارد که در بازجویی‌ها و بازرسی‌های خود تاکنون آنها را گفته و پرده از بسیاری ابهامات برداشته است.
عراقچی در مصاحبه با یکی از خبرگزاری‌های کشور گفته بود که مجری تصمیمات بانک مرکزی و دولت بود و هیچ تصمیمی را خودسرانه اجرا نکرده است. البته چنین سخنی، نافی قصور او نخواهد بود. موضوع ۱۸ میلیارد دلار و ادامه اختصاص دلار ۴۲۰۰ تومانی پس از آن تاکنون، با توجه به این که شرایط اقتصادی هیچ تاثیر مثبتی از آن به خود ندیده، نشان از اشتباه و تخلفی است که در این تصمیم گیری و ادامه آن دارد. بسیاری از آنهایی که دلار ۴۲۰۰ تومانی دریافت کردند یا اجناس و کالاهای اساسی وارد نکردند بلکه اقدام به واردات کالاهای غیرضروری و لوکس کردند یا این که بخش زیادی از آن را احتکار کردند تا در زمان گرانی ارز به فروش برسانند یا اقدام به واردات کنند تا با سوداگری خود، سود بیشتری به جیب بزنند. آیا اختصاص دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات موز، مربا، سنگ پا و بسیاری کالاها و اقلام دیگر در شرایط جنگ اقتصادی یک اقدام منطقی و کارشناسانه بوده است؟!
اکنون با توجه به سخنان آقای روحانی درباره دلار ۴۲۰۰ تومانی و اختصاص ۱۸ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی! و طرح مسائل دیگر مالی از سوی رئیس جمهور، به نظر می‌رسد، قوه قضاییه که با قدرت وارد عمل شده و در حال مبارزه با مفاسد اقتصادی است، به این موضوع بیشتر ورود کند و در جایگاه مدعی العمول برای دفاع از بیت المال، مساله اختصاص بیش از ۱۸ میلیارد دلار را به طور ویژه رسیدگی کند و البته، موارد دیگری که آقای روحانی مطرح کرد نیز پیگیری کند. قوه قضاییه با عملکرد خود در زمان آیت الله رئیسی نشان داده است که مسیر درستی در پیش گرفته و کارآمدی خود را با وجود همه فشارها و کارشکنی‌ها نشان داده و همین مسئله باعث شده تا عصبانیت‌ها دو چندان شود. توجه به دست نوشته‌های مردم یزد هنگام سخنرانی آقای روحانی در این شهر، نشان می‌دهد که فضای افکار عمومی نسبت به عملکرد دولت چگونه است.
آقای روحانی یکبار برای همیشه تکلیف خود و مردم را روشن کند و تهدید افشاگری خود را عملی کند و به همه حاشیه سازی‌ها و دوقطبی سازی‌ها پایان دهد و آنچه را که نمی‌گوید بگوید. 

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 111505
 
Share/Save/Bookmark
 


علی
۱۳۹۸-۰۸-۲۰ ۰۵:۱۴:۴۳
سلام بر شما،بهتر است از این مطالب و افشاگری رئیس‌جمهور حسن استفاده بشود و کل موضوع ارز ۴۲۰۰ تومانی رسیدگی شود و نتیجه اعلام گردد و آقای رئیسی فقط از رئیس‌جمهور بابت گزارش تخلفات تشكر کند و بگوید شما گزارش تخلفات را بدهید هرطور دوست دارید بدهید