میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۳۳
 
 
چند پرسش در ماجرای اردوگاه باهنر
ماجرای اجاره به شرط تملیک چیست؟

آموزش و پرورش می‌گوید" اردوگاه باهنر در ضمانت بانک است و این کار مطابق مصوبه مجلس انجام شده است". اما هنوز تکلیف این موضوع مشخص نشده که آیا اردوگاه باهنر در قالب اجاره به شرط تملیک به شرکتی که حاجی بابایی به آن اشاره کرده، واگذار شده است؟
فروش اردوگاه شهید باهنر خبری بود که حمیدرضا حاجی بابایی رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس از آن سخن گفت.ماجرا مربوط به سال ۹۵ است، طبق گفته‌های او در این سال، آموزش و پرورش به فروش اردوگاه شهید باهنر به یک‌سوم قیمت در قالب اجاره به شرط تملیک اقدام کرده است.
البته خبر فروش اردوگاه شهید باهنر پیشتر توسط محمد حقانی رئیس وقت کمیته محیط زیست شورای شهر تهران در جلسه این شورا رسانه‌ای شده و او دراینباره گفته بود: باخبر شدیم که یکی از بانک‌ها می‌خواهد در قسمتی از این باغ ساخت و ساز انجام دهد و در مکاتبه با بانک و وزارت آموزش و پرورش آنها گفته شده که این پهنه، پهنه سبز و حفاظت ویژه است و اجازه تغییر کاربری داده نمی‌شود.
هم‌اکنون نیز منصور مجاوری مشاور وزیر آموزش و پرورش در واکنش به خبر فروش اردوگاه شهید باهنر که در روزهای اخیر از سوی حمیدرضا حاجی بابایی رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس طرح شد، گفته است " اردوگاه شهید باهنر با مصوبه نمایندگان مجلس در ضمانت است و قسط‌های آن تاکنون سر وقت پرداخت شده است. یکی از مصوبات مجلس به دستگاه‌های اجرایی اجازه می‌داد نسبت به اخذ اوراق صکوک اجاره اقدام کنند و با نقدینگی اوراق صکوک اجاره نسبت به پرداخت بدهی‌های دستگاه به افراد حقیقی و حقوقی اقدام کنند و وزارت آموزش و پرورش یکی از دستگاه‌هایی بود که بدهی حدود ۱۳ هزار و ۶۹۵ میلیارد تومان به افراد حقیقی و حقوقی داشت و می‌توانست از این مصوبه استفاده کند".
طبق نظرات اعلام شده از سوی مشاور وزیر آموزش و پرورش، سند اردوگاه باهنر در گروی بانک است اما در توضیحات او به موضوع اجاره به شرط تملیک اشاره نشده است.
آیا اردوگاه در قالب اجاره به شرط تملیک به شرکتی که حاجی بابایی به آن اشاره کرده واگذار شده است؟ به نظر می‌رسد این حدس که اردوگاه باهنر در قالب قرارداد اجاره به شرط تملیک به این شرکت واگذار شده است، صورت محتمل‌تری دارد و حالا آموزش و پرورش باید در مدت چهار سال اقساط خود را به این شرکت پرداخت کند اما اگر نتواند اقساط و سود این مبلغ را که بیش از ۴ هزار میلیارد تومان است به موقع پرداخت کند، اردوگاه را از دست می‌دهد.
در صحبت‌های آقای مجاوری به موضوع تاخیر در پرداخت اقساط اشاره نشده است؛ از سوی دیگر سازمان برنامه و بودجه باید هر سال در بودجه سنواتی اعتبار مورد نیاز برای پرداخت این اقساط را در نظر بگیرد، آیا هم‌اکنون این اتفاق افتاده است؟ اگر دو یا سه قسط پرداخت نشود تکلیف اردوگاه باهنر چیست؟
از سوی دیگر چرا آموزش و پرورش باید برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان مجبور باشد سند املاکش را گرو بگذارد تا بتواند بودجه مربوطه را تامین کند؟ آیا دستگاه‌های دیگر هم چنین وضعیت مشابهی را دارند و برای پرداخت مطالبات باید املاکشان را بفروشند؟ آیا این ماجرا بازهم قرار است تکرار شود و آموزش و پرورش مجبور خواهد شد برای پرداخت بدهی‌ها اسناد املاکش را گرو گذاشته یا آنها را بفروشد؟ نمایندگان مجلس در حمایت از آموزش و پرورش چه نقشی دارند که نسبت به آن بی‌توجه بودند؟ درهمین باره منصور مجاوری مشاور وزیر آموزش وپرورش می‌گوید" انتظار جامعه فرهنگیان کشور این است تا حمایت نمایندگان مجلس از آموزش و پرورش به طور عملی اتفاق بیافتد و در افزایش سهم آموزش و پرورش از تولید ناخالص ملی و بودجه عمومی کشور کمک کنند تا ما چه در مورد بهبود کیفیت آموزش در مدارس و چه در حقوق و مزایایی که بسیاری از دستگاه‌ها پرداخت می‌کنند با مشکلات متعدد مواجه نباشیم".
تسنیم

کد مطلب: 105304
 
Share/Save/Bookmark