میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۰۲
 
 
روابط ترکیه و اروپا روی مدار تنش

اتحادیه اروپا در حالی به آنکارا هشدار داد که ادامه حفاری دریایی ترکیه در منطقه مورد ادعای قبرس، تحریم این کشور را بدنبال خواهد داشت که ترکیه نیز اروپا را به نقض توافقات مهاجرتی متهم کرد.
ترکیه دومین کشتی خود به منظور اکتشاف نفت و گاز طبیعی روانه آب‌های همسایگی با قبرس کرده است. نیکوزیا ادعا می‌کند که عملیات این کشتی به حدود دریایی قبرس تجاوز کرده است. رهبران اتحادیه اروپا در پایان نشست در بروکسل به ترکیه هشدار دادند: در صورت ادامه حفاری دریایی در منطقه مورد ادعای قبرس، آنکارا از سوی اتحادیه اروپا تحریم خواهد شد. در بیانیه پایانی نشست رهبران اتحادیه اروپا آمده است: اقدام ترکیه برای حفاری دریایی در نزدیکی جزیره قبرس غیر قابل قبول و ما به آنکارا هشدار می‌دهیم که ادامه این روند اقدامات تنبیهی و تحریمی اتحادیه را در پی خواهد داشت. وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه در این باره همچنین تصریح کرد: به رغم صدور حکم بازداشت برای کارکنان کشتی حفاری فاتح از سوی نیکوزیا، فعالیت این شناور اکتشافی بدون وقفه ادامه دارد.
از سوی دیگر رجب طیب اردوغان طی پیامی به مناسبت روز جهانی پناهجویان اعلام کرد: هیچ کس حق را ندارد در راستای جاه‌طلبی سیاسی و ایدئولوژیک خود به دشمنی با پناهجویان پرداخته و در میهمان‌نوازی ترک‌ها تردید کند. وی در این پیام همچنین اظهار داشت: ترکیه میزبان بیش از ۴ میلیون پناهجوی سوری و غیره است. همانند گذشته تاریخی خود اکنون نیز بدون توجه به دین، اعتقادات و ملیت از آنها میزبانی می‌کنیم.
همچنین رئیس‌جمهور ترکیه با تهدید آمریکا به اعمال تحریم‌های متقابل، گفت اگر واشنگتن گامی اشتباه در خصوص قرارداد مشارکت آنکارا در برنامه اف-۳۵ بردارد، به دادگاه‌های بین‌المللی شکایت می‌کنند. اردوغان با رد احتمال تحریم شدن به‌دلیل خرید سامانه‌های پدافند موشکی «اس-۴۰۰» گفت که در صورت اعمال تحریم‌های آمریکا، مقابله به مثل می‌کنند. همچنین رئیس جمهوری ترکیه با تاکید براینکه در قبال مرگ محمد مرسی سکوت نخواهد کرد گفت: به نظر ن سازمان ملل این مرگ مشکوک را بررسی کرده و عاملان آن را مجازات خواهد کرد.
رئیس جمهوری ترکیه همچنین گفت: ما در مقابل قتل رئیس جمهوری پیشین مصر سکوت نخواهیم کرد حتی اگر غرب ساکت باقی بماند. اردوغان عنوان داشت: سرکوب رسانه‌ها توسط مصر شک و شبهه‌هایی را درباره مرگ مرسی ایجاد کرده است. او قول داد که به دنبال محاکمه دولت مصر در دادگاه بین‌المللی باشد. رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که عاملان قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار و منتقد سعودی بهای قتل وی را پرداخت خواهند کرد. در مقابل وزیر خارجه مصر اظهارات "مکرر و غیر مسئولانه" رئیس جمهور ترکیه درباره درگذشت محمد مرسی را محکوم و تاکید کرد که کشورش با هرگونه تهدیدی مقابله می‌کند. سامح شکری، وزیر خارجه مصر اعلام کرد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه تمایل دارد که تجاوزات و مداخله‌های داخلی خود را با ورود به مناقشات پوچ و بیهوده در جهت کمک به وضعیت انتخاباتی‌اش بپوشاند. شکری تاکید کرد: اظهارات اردوغان بیانگر ارتباط وی با گروه "اخوان‌المسلمین" است. وزیر خارجه مصر ضمن محکوم کردن اظهارات مکرر و غیر مسئولانه رئیس جمهور ترکیه درباره درگذشت محمد مرسی، تاکید کرد که کشورش با هرگونه تهدیدی مقابله می‌کند.

کد مطلب: 109508
 
Share/Save/Bookmark