میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۵
 
 
قنادباشی مطرح کرد؛
صف ‌بندی جدید علیه ایران

یک کارشناس منطقه‌ای با بیان اینکه قدرت منطقه‌ای ایران بسیار افزایش یافته است و می‌دانند که توان مقابله با ایران را ندارند، می‌گوید: شرایط حساسی در منطقه به وجود آمده و به عقیده بسیاری از تحلیلگران، در حال حاضر منطقه خاورمیانه به بشکه‌ای از باروت تبدیل شده است؛ اما اگر جنگی ایجاد شود قطعا کشورهای مقابل ایران ضرر خواند کرد، زیرا بسیار آسیب پذیرند و منافع ‌آن‌ها از بین خواهد رفت.
«عادل الجبیر» وزیر مشاور دولت عربستان سعودی در امور خارجی در کنفرانس خبری در ریاض با تکرار ادعاهای بی‌اساس علیه جمهوری اسلامی ایران و متهم کردن آن به تلاش برای بی‌ثبات کردن منطقه، گفت که پادشاهی سعودی خواهان جنگ در منطقه نیست و برای آن تلاش نمی‌کند؛ بلکه تمام تلاش خود را برای جلوگیری از وقوع چنین جنگی به‌کار خواهد گرفت. معاون وزیر دفاع سعودی هم مدعی شد که گروه انصار الله یمن "ابزار اجرای مقاصد ایران" است. خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع سعودی در توییتی مدعی شد که حمله نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن به تاسیسات نفتی سعودی نشان می دهد که گروه انصار الله "ابزار اجرای مقاصد ایران و در خدمت طرح های (به زعم وی) توسعه طلبانه تهران در منطقه است. شاه سعودی از سران کشورهای عرب و کشورهای حاشیه خلیج فارس دعوت کرده تا دو هفته دیگر در نشستی با موضوع حوادث اخیر در تأسیسات نفتی عربستان سعودی و بندر «فجیره» امارات شرکت کنند.
بر اساس این گزارش، روزنامه الشرق الاوسط تاکید کرد که قرار است در حاشیه اجلاس سران کشورهای اسلامی در دهه آخر ماه مبارک رمضان در شهر مکه مکرمه نشستی با حضور محدودی از سران کشورهای عربی برگزار شود و معنای خبر این است که رهبران عربی که قرار است نخستین نشست رسمی ائتلاف ناتوی عرب‌های سنی را افتتاح می‌کنند که به منظور آماده شدن برای هر جنگی است که بین آمریکا و اسرائیل علیه ایران در بگیرد. جعفر قنادباشی کارشناس مسایل منطقه‌ای در مورد نشست سران کشورهای عربی و اظهارات برخی سران این کشورها علیه ایران اظهار کرد: صف‌بندی علیه ایران توسط کشورهای مرتجع عربی به همراهی آمریکا در طول چهل سال پیروزی انقلاب اسلامی همواره وجود داشته که متاسفانه در این صف‌بندی، کشورهای عربی نیز رژیم صهیونیستی را با خود همراه کردهند، اما اتفاقی که در این سال‌های اخیر رخ داده این است که حضور این رژیم جعلی در منطقه علنی شده و با همراهی کشورهای مترجع عربی علیه ایران و محور مقاومت فعالیت می‌کند. وی تصریح کرد: شاهد هستیم که ایران در کنار کشورهای مقاومت ایستاده و آنها هم صف‌بندی را علیه این رژیم جعلی و هم‌پیمانانش تشکیل داده‌اند، اما نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم این است که نگاه ما به منطقه، نباید مقطعی باشد؛ چراکه شواهد و رویدادهای اخیر در منطقه نشان می‌دهد که جبهه مقابل ایران و محور مقاومت در حال ضعیف شدن است به طور مثال؛ اگر به اوضاع یمن و سوریه نگاه کنیم به این موضوع پی خواهیم برد که این کشورهای مقابل ایران در منطقه بسیار ضعیف شده‌اند و همواره در جنگ‌هایی (یمن و سوریه) که به وجود آورده‌اند، شکست خورده‌اند. قنادباشی به اظهارات برخی مقامات عربی و غربی در خصوص جنگ در منطقه خلیج فارس اشاره کرد و گفت: شرایط حساسی در منطقه به وجود آمده و به عقیده بسیاری از تحلیلگران، در حال حاضر منطقه به بشکه‌ای از باروت تبدیل شده است که هر زمان باید احساس خطر کرد، اما اگر چنین اتفاقی رخ دهد قطعا کشورهای مقابل ایران ضرر خواند کرد، چراکه آنها بسیار آسیب پذیر شده‌اند و در ابتدا منافع آن‌ها از بین خواهد رفت و خودشان نیز در جریان موضوع قرار دارند، کشورهای عربی بازار خود را از دست می‌دهند که این به ضرر اقتصاد آنها تمام خواهد شد. 

هر اتفاقی رخ دهد به ضرر آمریکا و عربستان است
این کارشناس مسایل منطقه‌ای تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه به دنبال جنگ نبوده و نیست؛ هیچ زمانی هم آغاز کننده جنگ نیست، اما اگر در این میان اتفاقی رخ دهد قطعا آمریکا و همپیمانان منطقه‌ای اش ضرر خواهند کرد، زیرا آمریکا ابتدا منابع نفتی خود را از دست می‌دهد و دوم اینکه رژیم صهیونیستی را از دست خواهد داد و امنیت این رژیم برای آمریکا بسیار مهم است و نمی‌خواهد منطقه دچار بحران شود، از سوی دیگر کشورهای مرتجع عربی هم بازارهای خود را از دست خواهند، لذا در روزهای اخیر مقامات غربی بارها اعلام کرده‌اند که قصد جنگ ندارند و هدف‌شان ایجاد تبلیغات روانی علیه ایران است. 

می‌خواهند مصر را در مقابل ایران قرار‌ دهند
وی به اظهارات عادل الجبیر اشاره کرد و افزود: از اظهارات وی نباید تعجب کرد، چراکه آنها خود می‌دانند که اصلا آمادگی جنگ در منطقه را ندارند و در جنگ یمن و سوریه نیز شکست‌ خورده‌اند؛ لذا پشت چهره عادل الجبیر ترس، نگرانی و مرعوب شدن نهفته است. هدف اصلی این کشورهای عربی این است که مصر را به سمت ائتلاف ضدایرانی خود بکشانند، چراکه می‌دانند مصری‌ها یکی بزرگترین ارتش‌های دنیا و عرب را دارند و می‌خواهند مصر را به بازی در مقابل ایران وادار کنند و هدف از برگزاری نشست سران کشورهای عرب به منظور مقابله با ایران است.
قنادباشی خاطرنشان کرد:‌ اگر جنگی در منطقه رخ دهد این آمریکا و کشورهای هم پیمان عربی‌اش هستند که متضرر خواهند شد و خودشان نیز به این موضوع رسیده‌اند، چراکه قدرت منطقه‌ای ایران بسیار افزایش یافته است و می‌دانند که توان مقابله با ایران را ندارند، لذا نشست سران برخی از کشورهای عربی با موضوعیت ایران با شکست مواجه خواهد شد.

کد مطلب: 109003
 
Share/Save/Bookmark