میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۵۵
 
 
بازدارندگی چهارم
کرونا و نیز وضعیت بحرانی آمریکا در پی اعتراض‌های گسترده مردمی به نژادپرستی سیستماتیک حاکم بر این کشور در حالی افکار عمومی و...

کرونا و نیز وضعیت بحرانی آمریکا در پی اعتراض‌های گسترده مردمی به نژادپرستی سیستماتیک حاکم بر این کشور در حالی افکار عمومی و محافل سیاسی را به خود مشغول داشته که یمن روزهای حساسی را سپری می‌کند. نکته قابل توجه در این عرصه، عملیات جدید یمنی‌ها علیه مناطق استراتژیک سعودی است. سرتیپ یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن، دیروزدر بیاینه‌ای جزئیات حمله به عمق خاک عربستان سعودی را اعلام کرد. در عملیات موازنه بازدارندگی چهارم، وزارت دفاع، اطلاعات و پایگاه هوایی «سلمان» و برخی مواضع نظامی در ریاض،‌ جیزان و نجران را در هم کوبیده شد.در ادامه این بیانیه آمده است که این عملیات با تعداد زیادی موشک بالستیک و کروز از نوع «قدس» و «ذوالفقار» و همچنین پهپاد صورت گرفته است. حال این سوال مطرح است که هدف یمنی‌ها از این عملیات چه بوده و چه پیام‌هایی به همراه خواهد داشت؟
نگاهی به تحولات یمن نشان می‌دهد که چند اقدام از سوی ائتلاف سعودی – آمریکا علیه این کشور در حال اجراست. از یک سو به رغم آتش بس ، سعودی همچنان به بمباران شهرهای مختلف یمن می‌پردازد که نتیجه آن نیز قربانی شدن صدها نفر بویژه زنان و کودکان است. در همین حال سعودی به تحریم و محاصره یمن ادامه می دهد در حالی که سازمان ملل و بهداشت جهانی در باب گسترش کرونا و نیز وبا در این کشور هشدار داده است. نکته دیگر آنکه سعودی و امارات برای گرفتار سازی یمن در جنگ داخلی حمایت از جدایی طلبان و گروه‌های تروریستی را شدت بخشیده و حتی صحبت از تقلای امارات برای آوردن صهیونیست‌ها به یمن است. در همین حال به رغم جنایات گسترده سعودی از یک سو کشورهای غربی همچون آمریکا و انگلیس به فروش تسلیحات به سعودی ادامه می‌دهند و از سوی دیگر سازمان ملل نام این رژیم را از لیست سیاه کودک کشان خارج کرده است.
مجموع این تحولات بیانگر یک اصل مهم است و آن اینکه یمن برای ادامه حیات گزینه‌ای جز مقابله متقابل و مقاومت ندارد. مقاومتی که چنانکه سخنگی ارتش یمن اعلام کرده تا زمان رفع محاصره، توقف تجاوزها، تحقق آزادی و استقلال، عملیات‌های شدید و قوی‌تری را اجرا خواهیم کرد. نکته مهم دیگر آنکه یمن در دو جبهه همزمان در جنگ است چنانکه یک منبع نظامی یمنی خبر داد که انصارالله در یک حمله موشکی-توپخانه‌ای علیه نیروهای دولت مستعفی یمن در غرب مأرب، پیشروی بسیار خوبی داشته و یک فرمانده بلند‌پایه دولت مستعفی را از پای درآورده است. یمنی‌ها با این عملیات که مشابه آن را در عملیات‌ها علیه آرامکو به نمایش گذاشته بودند توان بومی کشورشان برای رسیدن به توازن قدرت را به نامیش گذاشته و این پیام را صادر کرده‌اند که چشم در برابر چشم و امنیت در برابر امنیت است و تا زمانی که این مهم برای یمنی‌ها تامین نشود متجاوزان نیز روی آرامش نخواهند دید. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 114205
 
Share/Save/Bookmark