میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۲۳
 
 
نشست‌های بحران‌ساز
وزرای خارجه کشورهای ائتلاف بین‌المللی ضدداعش به رهبری آمریکا در واشنگتن برای دومین بار...

وزرای خارجه کشورهای ائتلاف بین‌المللی ضدداعش به رهبری آمریکا در واشنگتن برای دومین بار گرد هم آمده‌اند تا تحولات اخیر در حملات علیه گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه را مورد بررسی قرار دهند.شرکت کنندگان در نشست وزرای دفاع و خارجه "ائتلاف بین‌المللی ضد داعش" در واشنگتن بر افزایش هماهنگی و تبادل اطلاعات درباره داعش و آمادگی برای آغاز عملیات موصل و رقه تأکید کردند.
ائتلاف ضد داعش بعد از نطق تلویزیونی «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا درباره راهبردش به منظور «تضعیف و نهایتا نابودی» داعش تشکیل شد و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، ناتو و برخی کشورهای عربی دیگر در این ائتلاف حضور دارند.
این ائتلاف در حالی شکل گرفت که یکنکته کلیدی در باب آن مطرح است و آن هدف از تشکیل آن بوده است. آنچه آمریکا ادعا دارد آن است که این ائتلاف برای مبارزه با تروریسم تشکیل شده و به دنبال برقراری امنیت جهانی است. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که کارنامه دو ساله این ائتلاف حایقی دیگر را نشان می‌دهد که محور آن را کشتار و جنایت و برهم زدن امنیت منطقه تشکیل می‌دهد. به عنوان نمونه، در تازه ترین عملیات خود به وسیله جنگنده‌های فرانسوی و آمریکایی مناطق مسکونی در شهر منبج سوریه را هدف قرار داده که منجر به کشته شدن بیش از ۱۴۰ غیر نظامی شده است.
در حملات نیروهای ائتلاف بیشترین قربانیان را غیر نظامیان تشکیل داده‌اند که بسیاری از آنها زنان و کودکان بوده اند. در همین حال این ائتلاف به دلیل رویکردهای سیاسی و رویکرد به طرح‌های غیر منطقی همچون حذف نظام سوریه نه تنها زمینه ساز مبارزه با تروریسم نشده بلکه به تشدید تروریسم و بحران در منطقه دامن زده است. این ائتلاف زمانی می‌تواند ادعای مبارزه با تروریسم داشته باشد که یک اقدام را در دستور کار قرار دهد و آن رویکرد به همگرایی به مبارزان واقعی با تروریسم است. تا زمانی ائتلاف در کنار سوریه و عراق و جبهه مقاومت و روسیه برای مبارزه با تروریسم قرار نگیرد مسلم کارکردی در این عرصه نخواهد داشت. با توجه به اینکه در نشست اخیر سخنی از این رویکرد به میان نیامده میتوان گفت نشست مذکور صرفا یک ژست سیاسی برای توجیه نظامی‌گری آمریکا در منطقه و ثبت موفقیتی در کارنامه اوباما است تا در ماه‌های پایانی ریاست جمهوری‌اش از آن در جهت اهداف انتخاباتی بهره برداری نماید.

کد مطلب: 96420
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark