میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۰
 
 
از سوی جریان‌های سیاسی عراق مطرح شد:
محکومیت بیانیه مداخله‌جویانه آمریکا در امور بغداد
محکومیت بیانیه مداخله‌جویانه آمریکا در امور بغداد
 

سیاست‌های مداخله جویانه آمریکا که زمینه ساز بحران‌های بسیار در این کشور شده، با واکنش تند عراقی‌ها موجه شده چنانکه بسیاری از جریان‌های سیاسی ضمن محکوم کردن دخالت‌های آمریکا، بر اقدام برای اخراج نیروهای آمریکایی از کشورشان تاکید کردند.
"سید عمار حکیم" رهبر جریان حکمت ملی عراق با محکومیت بیانیه مداخله‌جویانه آمریکا تاکید کرد: عراق توان حل مشکلات خود درچارچوب قانون را دارد و هر گونه دخالت خارجی محکوم است.سید عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق در واکنش به بیانیه مداخله‌جویانه آمریکا در پیامی گفت: «عراق برای همه عراقی هاست». وی افزود: این واقعیتی است که فرزندان این ملت سرفراز برای آن مبارزه کردند و خون و اشک ریختند و قربانیان بزرگی دادند تا بر عزت و کرامت خود تاکید کنند و بر اینکه فرزندان ملتی واحدند که سرنوشتی مشترک دارند.وی گفت: ضمن تاکید بر باورمان به این واقعیت، هرگونه دخالت خارجی در امور داخلی عراق را محکوم می کنیم.
حکیم اضافه کرد: ملت عراق می توانند در چارچوب نهادهای قانونی خود مشکلاتشان را حل کنند و تحرکات مردمی و تلاش های سران قوا در تامین مطالبات تظاهرات کنندگان هرچند باید افزایش یابد، نشان دهنده قدرت عراقی ها بر اصلاح امور داخلی شان به دور از دخالت های خارجی است.بیانیه کاخ سفید مبنی بر ضرورت برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق با واکنش گسترده ای در این کشور مواجه شد.این بیانیه درست در زمانی صادر شد که چند روز از گشایش در بحران اعتراضات اجتماعی با کاهش قابل توجه جمعیت تظاهرکننده در بغداد و دیگر شهرها و نیز پدیدار شدن نشانه‌هایی از توافقات سیاسی میان احزاب برای کمک به دولت عبدالمهدی برای اجرای سیاست‌های اصلاحی جدی و عمیق در کشور می‌گذرد و عملا بحث کنار رفتن نخست وزیر و انتخابات زودهنگام دیگر حتی در حد اقلیت هم در فضای سیاسی عراق مطرح نبود. از سوی دیگر رهبر جریان صدر اعلام کرد، هرگز اجازه نخواهد داد آمریکا، عراق را به سوریه به عنوان یک صحنه دیگر برای درگیری و مناقشه تبدیل کند.مقتدی صدر رهبر جریان صدر که به نوعی تظاهرات‌های اخیر در عراق را حمایت می‌کند در سلسله توییت‌هایی تهدید کرد، اگر انتخابات زودهنگامی که وی قبلا خواستار آن شده بود، تحت نظارت آمریکا باشد، هرگز ساکت نخواهد ماند. صدر همچنین با بیان اینکه کشورش نیازی به کشورهای مستکبر و کمک دیگران ندارد، تهدید کرد که در صورت مداخله بار دیگر آمریکا تظاهرات میلیونی به راه خواهد انداخت. وی افزود، بار دیگر آمریکای اشغالگر ثابت کرد که حشره‌ای است که در امور دیگران مداخله می‌کند اما عراق و ملتش کسانی هستند که تصمیم می‌گیرند خصوصا اگر توجه کنیم درمی‌یابیم که اشغالگری آن، افراد فاسد را روی کار آورد و آنها را بر ملت ما مسلط کرد، آمریکا خواهان عدم قطع اینترنت است در حالیکه خودش در این اینترنت رئیس مآبانه رفتار می‌کند.صدر خطاب به آمریکا گفت: دخالت در امور را متوقف کنید عراق افراد بزرگی دارد که می‌توانند از آن حمایت کنند و نیازی به مداخله شما یا غیرشما ندارند. رهبر جریان صدر تصریح کرد: خواسته ما انتخابات زودهنگام است اما هرگز اجازه نخواهیم داد تحت نظارت آمریکا باشد هرگز به آمریکا اجازه موج سواری برای تبدیل عراق به سوریه و صحنه دیگر درگیری را نمی‌دهیم. صدر اظهارات خود را این گونه خاتمه داد که آمریکا اگر بار دیگر دخالت کند پایان موجودیت آن با تظاهرات میلیونی خشمگین با دستور مستقیم ماست سرزمین من آزاد و مقاوم است نیازی به کشورهای مستکبر و کمک دیگران ندارد.
لازم به طی هفته‌های اخیر مردم عراق با محوریت مطالبات اقتصادی تظاهرات‌ در شهرهای مختلف برگزار کرده‌اند که دولت نیز به حمایت از این مطالبات پرداخته و تاکید دارد که به دنبال تحقق خواسته‌های مردمی است اما برخی از کشورهای غربی و عربی با ایجاد فضای رسانه‌ای منفی بخ دنبال انحراف این مطالبات به مسائل امنیتی هستند تا عراق را وارد بحران‌های امینتی سااخته و مانع از حل بحران های این کشور شوند.

کد مطلب: 111541
 
Share/Save/Bookmark