میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۵۵
 
 
مقاومت لبنان به تهدیدات رژیم صهیونیستی واکنش نشان داد
تأسیسات نفتی مقابل تأسیسات نفتی
تأسیسات نفتی مقابل تأسیسات نفتی
 

مقاومت لبنان باردیگر پاسخ تهدید صهیونیست‌ها را داد و گروه رسانه‌ای لبنانی با انتشار ویدئویی از سخنان پیشین دبیر کل حزب‌الله درباره تعرض رژیم صهیونیستی به منابع نفتی و گازی لبنان، به اظهارات وزیر جنگ این رژیم پاسخ داد.
گروه رسانه‌ای «الاعلام الحربی» لبنان نزدیک به حزب‌الله، از طریق یک ویدئو به اظهارات «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی درباره بلوک نفتی شماره ۹ در آب‌های منطقه‌ای لبنان، پاسخ داد. عنوان ویدئو این است: «صهیونیست‌ها! تأسیساتتان را خواهیم زد»؛ این، جمله معروف سیدحسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله لبنان است که در پنجمین سالروز پیروزی مقاومت در جنگ ۳۳ روزه سال ۲۰۰۶ در واکنش به تهدیدهای رژیم صهیونیستی بیان شد. در این ویدئو، تأسیسات نفتی که رژیم صهیونیستی آن را در دریای مدیترانه اداره می‌کند، به تصویر کشیده شده و در خلال آن موشک‌های حزب‌الله و شعاع بُرد آن در ساحل مدیترانه نشان داده می‌شود تا دلیلی بر قدرت این جنبش برای هدف قرار دادن تأسیسات نفتی و گازی اسرائیل باشد.
نصرالله در این ویدئو می‌گوید: «هر کس به تأسیسات نفت و گاز لبنان در آب‌های منطقه‌ای [لبنان] صدمه‌ای بزند، تأسیساتش صدمه خواهد دید و او [اسرائیل] می‌داند که لبنان از پس این کار بر می‌آید». لیبرمن وزیر جنگ اسرائیل هفته گذشته مدعی شد: «بلوک گازی شماره ۹ متعلق به ماست اما لبنان می‌خواهد آن را به مناقصه بگذارد».لیبرمن مدعی شد: پس از سال ۲۰۰۰ به مرزهای بین‌المللی توافق‌شده، بازگشتیم. اما حزب‌الله دست به تحریک‌هایی می‌زند.
مثلا ناگهان حزب‌الله به دیواری که در اراضی خودمان در حال ساخت آن هستیم (دیوار حائل در مرز با لبنان)، اعتراض می‌کند. یا اینکه مثلا مناقصه برای بلوک شماره ۹ را مطرح کرده‌اند در حالی که این بلوک متعلق به ماست. سه بلوک از بلوک‌های شماره ۱، ۸، ۴، ۹، و ۱۰ میادین گازی ساحلی لبنان در مرز این کشور و فلسطین اشغالی قرار گرفته‌ است. تاریخ بلوک نفتی شماره ۹ به سال ۲۰۰۹ بازمی‌گردد؛ زمانی که یک شرکت آمریکایی میدانی نفتی و گازی در بخش شرقی دریایی مدیترانه به مساحت ۸۳ هزار کیلومتر مربع کشف کرد؛ حوزه نفتی مذکور در آب‌های منطقه‌ای سوریه، لبنان، قبرس و فلسطین اشغالی قرار دارد.
کل مساحت نفتی آب‌های منطقه‌‌ای لبنان حدود ۲۲ هزار کیلومتر مربع است و مساحتی که با رژیم صهیونیستی بر سر آن منازعه وجود دارد به ۸۵۴ هزار کیلومتر مربع می‌رسد. این مساحت مورد منازعه به ۱۰ منطقه یا بلوک تقسیم شده که بلوک نفتی شماره ۹ یکی از آنهاست. سهم گاز طبیعی لبنان در این بخش، حدود ۹۶ تریلیون فوت مکعب برآورد شده و این ثروتی است که به لبنان در کاستن از بدهی عمومی‌اش که اخیرا به ۷۷ میلیارد دلار رسیده بود، کمک می‌کند؛ این بدهی عمومی سالانه از بالاترین مقادیر آن در سال است.
خبر دیگر آنکه دبیرکل جبهه مردمی برای آزادی فلسطین از دیدار با دبیرکل حزب‌الله و توافق با وی درباره پاسخ به هر حمله رژیم صهیونیستی در لبنان یا فلسطین خبر داد.‌ «نایف حواتمه» دبیرکل جبهه مردمی برای آزادی فلسطین اعلام کرد با «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله دیدار کرده و در این دیدار توافق‌هایی صورت گرفته است.
حواتمه در گفت‌وگویی با شبکه «المیادین» تصریح کرد دیدار وی با نصرالله ۶ ساعت طول کشیده و بر نکات بسیاری که مهم‌ترین آنها «مقاومت» بوده، توافق شده است. دبیرکل جبهه مردمی گفت: در خلال جلسه با نصرالله بر لزوم پاسخ به هر حمله اسرائیلی در هر جبهه‌ای از فلسطین یا لبنان توافق شد. حواتمه افزود: مقاومت فلسطین مادر تمام مقاومت‌ها در منطقه است.توافق «اسلو» یا مانند آن از نظر راهبردی برای فلسطینی‌ها «تخریبگر» بود و اراضی فلسطینی اشغال‌شده را به اراضی مورد منازعه تبدیل کرد. تعداد شهرک‌نشینان در قدس و کرانه باختری بسیار افزایش یافته و از حدود ۳۷۰۰۰ نفر به یک میلیون نفر رسیده است.
خبر دیگر آنکه دستگاه قضایی لبنان شکایت ارائه شده از سوی یک فعال در این کشور علیه وزیر مشاور عربستان در امور منطقه خلیج فارس و اتهام وی به ایجاد جنجال‌های فرقه‌ای در لبنان را بررسی می‌کند. غسان عویدات، قاضی تحقیقات اولیه شکایت ارائه شده از سوی نبیه عواضه، فعال لبنانی علیه ثامر السبهان، وزیر مشاور عربستان در امور منطقه خلیج فارس را پذیرفت. در این شکایت‌نامه عواضه مسئول عربستانی را به ایجاد تنش و جنجال میان گروه‌های لبنانی و دعوت آنها به درگیری و نیز بر هم زدن روابط لبنان با سایر کشورها متهم کرد.
خبر دیگر آنکه وزیر آموزش رژیم صهیونیستی اعلام کرد تجهیز حزب‌الله به ۱۳۰ هزار موشک در فاصله سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲، شکستی راهبردی برای تل‌آویو است. وی در واکنش به بیانیه ارتش سوریه درباره حملات اسرائیلی به نقاطی در این کشور گفت: به عملیاتی که انجام شده یا نشده، گریزی نمی‌زنم اما این را تکرار می‌کنم که اسرائیل اعلام کرده اجازه استقرار ایران در سوریه را نمی‌دهد. ما به صورت منظم در راستای اجرایی شدن این گفته، کار می‌کنیم؛ ما برای جلوگیری از جنگ شمال باید دشمنان را از مرزها دور کنیم و این سیاست درستی است.

کد مطلب: 103144
 
Share/Save/Bookmark