میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۲۵
 
 
سازوکار تولید و اکران فیلم‌های کودک فراهم شود
جشنواره‌ای که هزینه‌اش از سودش بیشتر است

جشنواره فیلم کودک و نوجوان در کشورمان، سال‌هاست تاثیرگذاری و قدم‌های مثبت و رو به جلویی به خود ندیده و بیشتر به یک دورهمی تبدیل شده است. در صورتی که چنین جشنواره‌ای می‌تواند حتی برای حوزه بزرگسال هم موثر باشد. این موضوع در سینمای پیشرفته دنیا نمود کرده؛ چنانچه پرفروش‌ترین فیلم‌ها در این بخش بار‌ها و بارها تولید شده‌اند.
متأسفانه سینمای کودک و نوجوان ما و جشنواره‌ای که بدین منظور برگزار می‌شود، انگار به جریان تولید و مهمتر از آن اکران این نوع فیلم‌ها توجهی ندارد و فقط به برگزاری فکر می‌شود.
جدیداً و پس از شفاف‌سازی ارگان‌های مختلف درباره هزینه‌ها، مسئولان برگزاری جشنواره کودک و نوجوان گفتند هزینه امسال مانند دوره قبل است! این موضوع فارغ از ارزش ریالی، این سوال را در ذهن ایجاد می‌کند که جشنواره‌ای که خروجی مثبت و ماندگاری ندارد، چطور هزینه برگزاری اش از جشنواره داخلی فیلم فجر بیشتر می‌شود؟! جواب این سوال را در قالب گفت‌وگو از برخی سینماگران خواستار شدیم که در ادامه می‌خوانید؛
سعید خانی تهیه‌کننده و پخش‌کننده سینما در این‌باره گفت: جشنواره کودک اساساً به دنبال جمع‌آوری آمار است و خروجی برای آن‌ها مطرح نیست. به نظرم به جای برگزار کردن جشنواره‌های بی‌هدف، باید به دنبال سازوکار مناسب تولید و اکران فیلم‌های این بخش باشیم. اینکه در این جشنواره بودجه‌ای برای ساخت فیلم به آشنایان داده شود و به همان‌ها هم جایزه بدهیم، اصلاً اتفاق خوبی نخواهد بود.
این تهیه‌کننده بیان کرد: متاسفانه برای مهمترین موضوع سینمای کودک که همان اکران است، برنامه‌ای وجود ندارد. از سویی باید فیلم‌هایی مطابق ذائقه مخاطب امروزی و با کیفیت بالا ساخته شود تا به جای دفع باعث جذبشان شود.
خانی اظهار کرد: در کل فلسفه جشنواره کودک با ساختن عجولانه فیلم و نبود اکران مناسب و فیلم خوب را نمی‌فهمم.
محسن محسنی‌نسب نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان سینما هم اذعان کرد: چنین هزینه‌ای برای برگزاری جشنواره فیلم کودک، این سوال را به ذهن می‌آورد، که آیا با شرایط فعلی سینمای ما چنین هزینه‌هایی درست است و نباید به درد‌های مهم سینمایمان برسیم؟!
وی افزود: به نظر می‌رسد اگر این هزینه را صرف ساخت یک سالن سینما کنیم، بازخوردش برای سینمای کودک و نوجوان بهتر خواهد بود. ساخت یک سالن سینما اتفاقی ماندگار و خوب خواهد بود و قطعاً از یک دورهمی تاثیرگذارتر می‌شود.
گفتنی است؛ سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان به دبیری علیرضا رضاداد در تاریخ ۸ الی ۱۴ شهریورماه ۱۳۹۷ در شهر اصفهان برگزار می‌شود.
باشگاه خبرنگاران

کد مطلب: 105647
 
Share/Save/Bookmark