میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۳۶
 
 
وضعیت جسمی شیخ زکزاکی هر روز وخیم‌تر می‌شود
رهبر مسلمانان نیجریه اسیر مثلث بحران‌ساز

شیخ ابراهیم زکزاکی یکی از مشهورترین شخصیت‌های اسلامی در نیجریه است که از حدود سه سال پیش با توطئه چندجانبه صهیونیست‌ها، سعودی‌ها و قدرت‌های غربی در بازداشت به سر می‌برد و با وجود بیماری و همچنین صدور حکم قضایی برای آزادی‌اش، همچنان در بند است.
شیخ زکزاکی متولد سال ۱۹۵۳ میلادی در «زاریا» واقع در استان «کادونا» نیجریه و رهبر شیعیان این کشور است که منشأ خدمات بزرگی برای این کشور بوده است. وی موسساتی برای کمک به ایتام و زنان بیوه و نیازمندان و یک موسسه خیریه تاسیس کرده است که هدف آن کمک به نیازمندان و تلاش برای آزادی زندانیان است و اقدام به کارهای عام‌المنفعه مانند حفر چاه و لوله‌کشی آب و... می‌کند. «یوسف کبیر» یکی از فعالان نیجریه‌ای درخصوص شیخ زکزاکی گفت: او از ۲۰ سالگی، تمام زندگی، وقت و عمر خود را صرف خدمت به دین اسلام کرده و تاکنون هفت بار به زندان رفته و ۶ فرزندش را هم در این راه از دست داده است. با راهنمایی‌های او شمار زیادی از آفریقایی‌ها به مذهب شیعه گرویده‌اند و دلیل دشمنی وهابی‌ها و صهیونیست‌ها با او همین است.
این شخصیت نیجریه‌ای که در دهه ۷۰ قرن گذشته به مقابله فکری با جریان‌های مارکسیستی و کمونیستی در کشورش می‌پرداخت، درپی فراگیر شدن دین اسلام به عنوان دین صلح، پیوسته درپی وحدت اسلامی بوده و تلاش‌های زیادی در این راه انجام داده است اما این اقدامات او به مذاق برخی طرف‌های منطقه خوش نیامده است و در نتیجه درپی حذف آن برآمدند.
شیخ زکراکی بارها توسط مقام‌های دولتی نیجریه بازداشت و زندانی شده است اما خشونت بارترین برخورد با او در ۱۳ دسامبر ۲۰۱۵ میلادی یعنی حدود سه سال پیش بود که از آن زمان وی به صورت پیوست در بازداشت به سر می‌برد و تلاش‌ها برای آزادی او همچنان بی‌نتیجه مانده است. در روز ۲۲ آذر ۱۳۹۴ (۱۳ دسامبر ۲۰۱۵) بر اثر حمله ارتش نیجریه به حسینیه بقیة‌الله، بیش از۳۵۰ نفر از شیعیان این کشور کشته و صدها تن دیگر زخمی شدند و ارتش نیجریه، شیخ زکزاکی و همسرش را بازداشت کرد.
در این حمله ،شیخ زکزاکی مورد اصابت گلوله قرار گرفت و زخمی شد که بر اثر آن یک چشم وی نابینا شد و مشکلات جسمی دیگری برای او به وجود آمد. همچنین منزل مسکونی او و چند مرکز مذهبی نیجریه تخریب و چندین عضو ارشد جنبش اسلامی نیجریه از جمله شیخ «محمد توری»، «مصطفی سعید» (به ترتیب معاون و پزشک شیخ زکزاکی) «ابراهیم عثمان» و «جمی گلیما » شهید شدند. سازمان عفو بین‌الملل ارتش نیجریه را به کشتار ۳۵۰ تن از شیعیان این کشور، دفن آنها در گورهای جمعی و از بین بردن مدارک مربوط به این جنایت متهم کرد.
روزنامه «ونگارد» چاپ نیجریه روز ۱۲ آذر ۱۳۹۵ نوشت: دادگاه عالی فدرال نیجریه، حکم آزادی شیخ زکزاکی را صادر کرده و براساس این حکم حداکثر تا ۴۵ روز پس از آن می‌بایست تحویل مقامات پلیس نیجریه داده شود و آنها نیز ظرف ۲۴ ساعت وی و همسرش را آزاد کنند اما این اتفاق نیفتاد . رسانه‌های نیجریه‌ای اوایل دی ۱۳۹۵ نوشتند، نهادهای امنیتی نیجریه اخیرا ضمن مانع‌تراشی در مسیر اجرای حکم قضایی دادگاه نیجریه، رهیر شیعیان و همسر ایشان را به مکانی نامعلوم انتقال داده‌اند.
شیعیان نیجریه اواخر آذرماه ۱۳۹۵، ضمن تاکید بر اجرای سریع حکم آزادی شیخ زکزاکی از سوی دادگاه این کشور، تاکید کردند: کارشکنی‌های رژیم صهیونیستی برای لغو حکم آزادی وی،‌ محکوم به شکست است. رهبر جنبش اسلامی نیجریه نیز پس از دستگیری خود گفت، عربستان بنا به دستور آمریکا و انگلیس، به ارتش نیجریه کمک مالی کرد تا در سال ۲۰۱۵ در زاریا به کشتار شیعیان دست بزند.
تارنمای خبری «اسلام تایمز» نوشت، وی در تماس تلفنی با پسرش گفت، عربستان هزینه حمله به «زاریا» را تامین کرده بود. رهبر جنبش اسلامی نیجریه گفت، عربستان بنا به دستور آمریکا و انگلیس، به ارتش نیجریه کمک مالی کرد تا در سال ۲۰۱۵ در زاریا دست به کشتار شیعیان بزند.
سازمان دیده‌بان حقوق بشر اواخر آذرماه ۱۳۹۴ از نیجریه خواست به سرکوب جنبش اسلامی شیعه در این کشور پایان دهد و رهبر شیعیان این کشور را آزاد کند. پایگاه خبری «نیشن» نیجریه نیز پنجم بهمن ۱۳۹۵ گزارش داد که اتحادیه اروپا از دولت نیجریه خواست هرچه سریع تر شیخ زکزکی را آزاد کند. نمایندگی اتحادیه اروپا در ابوجا از دولت نیجریه خواست طبق تاکید دادگاه فدرال این کشور هرچه سریع تر او را آزاد کند. سازمان عفو بین‌الملل نیز ۲۷ دی ۱۳۹۵ از مقام‌های نیجریه خواست که طبق حکم دادگاه این کشور وی را از زندان آزاد کند.
«ابراهیم موسی» سخنگوی جنبش اسلامی نیجریه گفت، شیخ زکزاکی نیاز به مراقبت‌های پزشکی فوری دارد زیرا بار دیگر دچار سکته مغزی شده است و به همین دلیل مقامات دولتی باید دستور آزادی او را بدهند تا تحت نظر متخصصان پزشکی درمان شود. وی افزود، حتی مقام‌های دولتی هیچ دلیلی برای ادامه بازداشت ایشان ندارند زیرا از قبل حکم آزادی او صادر شده است. پزشک شیخ زکزاکی نیز گفته است وضعیت جسمانی او در حال بدتر شدن است. 

کد مطلب: 105142
 
Share/Save/Bookmark