میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۲۱
 
 
در آستانه دیدار وزاری خارجه ایران و انگلیس آشکار شد
تکرار خواسته‌های بی منطق راب توسط تراس
تکرار خواسته‌های بی منطق راب توسط تراس
 
دیدار وزاری خارجه ایران و انگلیس امروز در نیویورک در حالی برگزار می‌شود که بیانیه انگلیسی‌ها بیانگر تکرار خواسته‌های بی منطقه راب وزیر خارجه مستعفی انگلیس توسط تراس جانشین وی می‌باشد که بیانگر بی ارادگی طرف انگلیسی برای حل مسائل برجامی است.
وزیر خارجه انگلیس که این روزها در کنار آمریکا با قرارداد زیر دریایی هسته‌ای با استرالیا دوگانگی هسته‌ای و البته نقض منع گسترش سلاح هسته‌ای اش بر همگان آشکارتر شده امروز در نیویورک با وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار خواهد کرد در حالی که مواضع و سخنان وی پیش از این دیدار نشان می‌دهد که او با پرونده‌های قدیمی که به دور از منطق گفتمانی است وارد این گفت و گو می‌شود.
وزارت امور خارجه انگلیس در بیانیه ای به موضوعاتی اشاره کرد که قرار است وزیر خارجه این کشور در دیدار با همتای ایرانی خود در نیویورک به آن ها بپردازد.پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه انگلیس با انتشار بیانیه ای نوشت: لیز تراس وزیر امور خارجه انگلیس امروز برای اولین بار با برخی از همکاران بین المللی خود از جمله حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دیدار خواهد کرد. در این بیانیه آمده است: تراس در این دیدار که در هفته اول انتصابش به این مقام انجام می شود، مطرح خواهد کرد که باید تمایلی دو جانبه نسبت به شروعی دوباره در روابط دوجانبه کشورهایمان وجود داشته باشد، اما عدم پایبندی هسته ای مستمر ایران و توسعه برنامه هسته ای آن مانع ایجاد پیش رفت در این زمینه است. وزارت خارجه انگلیس اعلام کرد: «وزیر امور خارجه انگلیس خواستار آزادی سریع نازنین زاغری، انوشه آشوری، مراد طاهباز و تمامی تبعه های انگلیسی دیگری خواهد شد که در ایران زندانی شده اند». بیانیه وزارت امور خارجه انگلیس می افزاید: تراس همچنین پیشنهاد آمریکا برای لغو تحریم ها در ازای بازگشت ایران به پایبندی کامل به تعهدات هسته ای اش را تکرار خواهد کرد. او از ایران خواهد خواست به مذاکرات وین درباره [احیای] توافق هسته ای و پایبندی به تعهدات هسته ای اش بازگردد که به نفع همه است. ایران تاکید دارد مادامی که تحریم های ظالمانه آمریکا لغو نشود و ایران نتواند از منافع کامل توافق برجام بهره بگیرد- مساله ای که به دلیل رفتار دوگانه اروپایی ها تاکنون محقق نشده- تهران هم نمی تواند به شکل یک جانبه خود را ملزم به اجرای تعهدات داوطلبانه مندرج در این توافق کند.
همزمان رئیس جمهوری آمریکا با ارسال پیامی برای مجمع عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی که در وین جریان دارد، باردیگر ادعای تمایل واشنگتن برای بازگشت به توافق هسته‌ای ایران را تکرار کرد.
جو بایدن در پیام کتبی خود که دیروز از سوی نماینده این کشور در شصت و پنجمین نشست مجمع عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرائت شد، گفت: از تمام کشورها می‌خواهم که پروتکل الحاقی را به عنوان استاندارد جهانی در زمینه عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای بپذیرند. ادعای بازگشت بایدن به برجام در حالی تکرار می‌شود که او با گذشت ۹ ماه از گرفتن قدرت در کاخ سفید به سیاست فشار حداکثری دولت قبل و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحده ادامه می‌دهد.
در ادامه جوسازی‌ها علیه ایران عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی در کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تکرار ادعاهای گذشته دولت خود علیه برنامه هسته‌ای ایران پرداخت.
عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی در شصت و پنجمین کنفرانس سالیانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ادعای اینکه دولت سعودی به دنبال منطقه عاری از سلاح هسته‌ای است، جمهوری اسلامی ایران را به عدم التزام به قوانین بین‌المللی در این خصوص متهم کرد.به نوشته العربیه، او مدعی شد که ایران در قبال برنامه هسته‌ای خود شفافیت ندارد و به قوانین و تعهدات بین‌المللی پایبند نیست و این موضوع عربستان سعودی را نگران می‌کند.عبدالعزیز بن سلمان افزود: «از آژانس اتمی می‌خواهیم تا بر اجرای قوانین مربوط به استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای تأکید بیشتری کند و عربستان سعودی خواستار التزام همه کشورها به معاهده عدم اشاعه است.»عبدالعزیز بن سلمان در هیچ یک از بخش های سخنان خود اشاره‌ای به دهها کلاهک هسته‌ای رژیم صهیونیستی به عنوان تنها دارنده سلاح هسته‌ای در غرب آسیا نکرد.
در این میان اما نخست وزیر اسبق رژیم اسرائیل در مطلبی مفصل به پیامدها و دلایل درماندگی این رژیم و حتی آمریکا در برابر برنامه هسته‌ای ایران پرداخت. «ایهود باراک»، نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی امروز دوشنبه در مقاله‌ای که برای روزنامه «یدیعوت آحارونوت» نوشته، می‌گوید این رژیم برنامه‌ای برای مقابله با ایران ندارد.
باراک در این مقاله به ادعای اخیر روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از اندیشکده بین‌المللی علوم و امنیت اشاره کرد که مدعی شده بود ایران یک ماه تا تولید مقدار لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای فاصله دارد.بر اساس این یادداشت، توافق هسته‌ای با ایران «با ایده‌آل بودن فاصله دارد» و مجبور کرده است که ایران بیشتر اورانیوم غنی شده را از اراضی خود خارج کند و زمان گریز هسته‌ای که تقریباً یک سال بود، الآن به ۳۰ روز کاهش یافته است.به باور باراک، در مقام سنجش و آزمایش نتایج این توافق، این مسئله یک ورشکستی هسته‌ای سیاستی است که بنیامین نتانیاهو و دونالد ترامپ در برابر ایران اتخاذ کردند.
این مقام سابق صهیونیست اذعان می‌کند که خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران باعث نشد که این کشور در زیر تحریم‌ها عقب نشینی کند. ولی به تهران این توان را داد که بتواند توالی و کیفیت نظارت بر تأسیسات هسته‌ای را درهم بشکند و زمان گریز هسته‌ای را به صورت گسترده و خطرناکی کاهش دهد.
باراک در ادامه درباره احتمال اقدام مشترک تل ‌آویو و واشنگتن علیه ایران مدعی شده که حکومت اسرائیل اگر از ارتش بخواهد به ایران حمله‌ای انجام دهد، حتما این کار را انجام خواهد داد. ولی به گفته او، این کار پیامدهایی دارد و می تواند ضرر آن بیشتر از نفع آن باشد. این جوسازی‌ها در آستانه نشست سازمان ملل در حالی صورت می‌گیرد که هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک در حالی با حضور وزیر خارجه کشورمان برگزار می‌شود که دست کم ۴۵ دیدار دو جانبه برای آقای امیرعبداللهیان برنامه ریزی شده است.در روز‌های گذشته گمانه زنی‌هایی درباره احتمال دیدار مقامات ایران و آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل مطرح بود که آقای خطیب زاده اعلام کرده «چنین برنامه‌ای در دستور کار نیست».
کد مطلب: 119741
 
Share/Save/Bookmark