میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
۸۷
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۵۱
 
 
وضعیت سهام عدالت بازنشستگان به کجا رسید؟
وضعیت سهام عدالت بازنشستگان به کجا رسید؟
 

دهم بهمن‌ماه سال گذشته بود که سازمان خصوصی‌سازی زمان آغاز پرداخت سود سهام عدالت بازنشستگان تامین اجتماعی، کشوری و صندوق‌های دیگر به جز لشگری را اعلام کرد و بر همان اساس بخش کمی از این سهام در همان مقطع پرداخت شد.
در آن زمان مقرر شده بود افراد مشمول پس از دریافت نامه سفارشی اداره پست، باید در مدت پنج روز برای دریافت معرفی نامه به پست مراجعه کرده و پس از آن با در دست داشتن مدارک لازم و معرفی‌نامه به دو بانک عامل سپه و کشاورزی برای دریافت سود یک میلیون تومان سهام عدالت خود مراجعه کنند.
طرح سهام عدالت موضوعی است که دولت نهم به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده (۹) قانون برنامه چهارم توسعه، اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و در راستای ایده عدالت گستری در جامعه «طرح توزیع سهام عدالت» را بعد از طی مراحل قانونی به اجرا در آورد.
دولت در این طرح درصدد است طی چند مرحله، ۴۰ درصد سهام شرکت‌های دولتی قابل واگذاری به هر بازار را به دهک‌های پایین درآمدی با اولویت روستاییان و عشایر واگذاری کند و بهای آن را به صورت اقساطی و از محل سود این سهام، در طول ۱۰ سال دریافت کند. میزان واگذاری سهام دولتی متناسب با امکانات دولت و تعداد اعضای تعاونی تعیین می‌شود.
مشمولان مرحله نخست واگذاری سهام عدالت، افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و ایثارگران بدون درآمد و در مراحل بعدی بازنشستگان، کارمندان و سایر اقشار تا ۶دهک جامعه را شامل خواهد شد. به دلیل اهمیت موضوع، ستاد مرکزی توزیع سهام عدالت با هدف برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر فرایند واگذاری سهام عدالت، به ریاست رئیس جمهوری تشکل شد.
همچنین ستادهای استانی توزیع سهام عدالت که در محدوده یک استان به ریاست استاندارد تشکیل می‌شوند، در چارچوب اختیارات محول شده از طرف ستاد مرکزی، بر فرایند توزیع سهام در استان نظارت می‌کنند.
۳۳۷ بر همین مبنا تعاونی عدالت شهرستانی در سراسر کشور تشکیل شده و پیش‌بینی می‌شود که در حدود ۴۲ میلیون نفر عضو این تعاونی‌ها خواهند بود.
مهم‌ترین هدف این سهام، توزیع ثروت و توانمندسازی دهک‌های پائین جامعه برای حضور در اقتصاد مطرح شد اما در کنار این هدف، اهداف دیگری نیز دیده شده است؛ افزایش درآمد و قدرت سرمایه‌گذاری خانواده‌های کم درآمد، توزیع عادلانه ثروت و درآمد در جامعه، کاهش تصدیگری دولت، گسترش و افزایش بازار سرمایه، توزیع مدیریت دولتی بین بخش خصوصی، جلوگیری از انباشت سرمایه‌های دولت و ترویج فرهنگ سهامداری در کشور از دیگر اهداف طرح واگذاری سهام عدالت است.
اما در حالیکه اهداف بسیاری برای این طرح در نظر گرفته سده است رئیس کانون عالی مستمری بگیران و بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه سهام عدالت بازنشستگان فقط در حد یک ورق کاغذ است، گفت: تا کنون چند بار در مورد عدم پرداخت سود و اعطای سهام عدالت به بازنشستگان پیگیری کرده ایم اما نتیجه ای نداشته است.
علی اکبر خبازها در گفتگو با مهر افزود: طی سالهای اخیر سهام عدالت به تعداد زیادی از بازنشستگانی که قبل از سال ۸۶ بازنشسته شده اند تعلق گرفت و پس از آن دیگر خبری از سهام عدالت نشد و سازمان خصوصی سازی نیز پاسخی نمی دهد.
وی گفت: تعداد زیادی از بازنشستگانی که پس از سال ۸۶ بازنشسته شده اند موفق به دریافت سهام عدالت نشده اند در حالی که قرار بود این سهام به تمامی بازنشستگان پرداخت شود و همچینن سود آن نیز هر سال به بازنشستگان تعلق گیرد.
رئیس کانون بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد: تا کنون فقط یک بار سود سهام عدالت به مبلغ ۴۵ هزار تومان به بازنشستگان پرداخت شده است و از آن زمان به بعد خبری از سود نبوده است.
به گفته خبازها، البته گفته می شود که سود سهام در ازای پول یک میلیون تومان برگه های سهام عدالت است که نزد سازمان خصوصی سازی جمع آوری می شود اما در این خصوص نیز این سازمان تا کنون پاسخ روشنی نداده است.
وی با اشاره به اینکه بازنشستگان سئوالات زیادی در مورد سهام عدالت و همچنین سود آن مطرح می کنند، افزود: تاکنون چندین بار از سازمان خصوصی سازی درخواست کرده ایم که به سئوالات بازنشستگان در مورد سهام عدالت پاسخ دهد اما تا کنون هیچ پاسخی دریافت نکرده ایم.
گفتنی است پیش از این در سال ۸۶ امر واگذاری سهام عدالت بازنشستگان توسط شعبه‌های سازمان تامین اجتماعی انجام می‌شد و بازنشستگان درآن مقطع زمانی فرم‌هایی را برای شناسایی خود وخانواده‌هایشان تکمیل و از طریق شعب تامین اجتماعی به وزارت دارایی تحویل دادند ولی با گذشت چند سال هنوز به بسیاری از فرم‌ها ترتیب اثر داده نشده بود که از پارسال مقرر شد چگونگی پرداخت آن با کمی تغییر رو به رو شود.
حال با توجه به آنکه در خصوص این برگه های سهام عدالت تا کنون بازنشستگان با سر در گمی های بسیاری مواجه شده اند به نظر می رسد باید راهکاری را اتخاذ نمود که موانع موجود بر سر این امر تعدیل شود.
با توجه به انکه قشر بازنشسته کشور پس از سالها تلاش و کوشش برای ارتقای جامعه حق بسیاری بر گردن دارد اینگونه نا هماهنگی ها به هیچ وجه قابل قبول نبوده و باید ترتیبی را اتخاذ داد که ناهموار های موجود برداشته شود.

کد مطلب: 81214
 
Share/Save/Bookmark
 


حسین هنرور مغانلو
۱۳۹۴-۱۰-۰۲ ۱۱:۵۴:۵۰
با سلام آیاسهام عدالت من کارکر بازنشتهم تلق می گیردیا نه
محمد نعمت زاد هستم
۱۳۹۴-۰۸-۲۴ ۲۰:۰۹:۵۱
چندین بار به اداره عدالت سهامفرمپر کردم و یا تلفن زدم حدود 7 سال است پیگیر هستم هیچ نتیجهای نگرفتم اصلا برگ سهام نداده اند تا بحال مستمری بگیرم با ماهی مبلغ 240 هزار تومان اگر باور نمیکنید از شغبه بیمه منطقه 10 تهران چاردانگه شماره مستمری بگیر من 1002510871 ویا شماره بیمه 17016086 میباشد
بازنشسته
۱۳۹۴-۰۸-۰۳ ۱۳:۲۷:۴۶
بازنشسته بانک ملت هستم دعوتنامه دریافت سهام عدالت ازاداره گرفتم بعداز۲ماه بردم شرکت سهام عدالت گفتند باید ظرف یک ماه میاوردی سایت رابستند درصورتیکه دربرگه دعوتنامه قسمت تاریخ خالی بود وچیزی نوشته نشده بود
جعفربهروزی دولتیار
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۲:۲۲:۲۶
من بازنشسته آموزش وپرورش هستم درسال 86 برای سهام عدالت ثبت نام کردم بعدا برای دریافت سود مراجعه کردم گفتند فراموش کردیم ثبت نشده دوباره بعداز یکسال رفتم ثبت کردن آیا اون سود رو که ندادن به نظرتان می دن...باتشکر بهروزی از همدان
محمدرصا جعفری
۱۳۹۴-۰۶-۲۳ ۱۹:۱۹:۱۰
باسلام و خسته نباشید من بازنشسته تامین اجتماعی هستم این همه شعار میدهند سهام عدالت ما که چیزی هنوز نه گرفتیم نه ثپت نام کرده اند شما راهنمایی کنید چکار کنیم
بازنشسته
۱۳۹۴-۰۶-۰۲ ۱۳:۲۰:۳۷
درخصوص خبر فوق خدمت همطرازان خودم عرض کنم که بازنشستگان بقول قدیمیها گوشت دم توپ هستند اگر برای چاپیدن بخشی از این حقوق بخور و نمیر بهر وعده ای باشه سریعا برداشت میکنن وبعد برسی میکنن که در ازایش خدماتیکه مخوان بدهند بقولشون با آیین نامه ها و بودجهاشون تناسب داره یانه؟ این فرهنگ اصیل اسلامیه که سالهاست اجرا میکنن!!؟؟؟!! سهام عدالت !؟!؟!؟ و حق وحقوقهای دیگه بدین منوالست پس اهمیتی باین خبرها تا عملا کارنکردند دلنبندید!!!!؟!؟!؟
منشی
۱۳۹۴-۰۵-۲۶ ۱۶:۴۴:۱۱
با سلام، پدرم بازنشسته وزارت دارایی بوده و با 32 سال خدمت شایسته اینک به رحمت الهی رفته است. حال مادرم با دو فرزند دختر ، وظیفه بگیر دولت می باشند، اما خبری از سهام عدالت نیست. خبری از مزایای رفاهی و ماه مبارک رمضان نبوده است. خبری از بیمه طلایی نبوده است.. وقتی هم تماس گرفته می شود درست راهنمایی نمی کنند. لطفا وظیفه بگیران را هم مدنظر قرار دهید .
مجتبی عبدلی
۱۳۹۴-۰۴-۱۳ ۲۳:۳۶:۲۲
باسلام من بازنشسته هستم وتاکنون سهام عدالت دریافت نکرده ام لطفا راهنمای کنید متشکرم
بازنشسته تامين اجتماعي
۱۳۹۴-۰۴-۰۲ ۱۹:۰۰:۵۱
اينجانب تاكنون سهام عدالت دريافت نكرده ام يعني اصلا ثبت نام نكرده ام . وكجا وچگونه مي توانم ثبت نام كنم
بازنشسته هستم
۱۳۹۴-۰۳-۰۹ ۱۶:۳۸:۵۱
من بازنشسته تامين اجتماعي هستم وتاكنون برگه سهام عدالت را دريافت نكرده ام چگونه ميتوانم ثبت نام كرده وسهام دريافت كنم
فروزان عزیزی
۱۳۹۴-۰۱-۱۶ ۲۰:۵۷:۴۲
سهام عدالت اسمش روشه اما من به عنوان یک بازنشسته چیزی ازاین عدالت روندیدم. تازه افراد آ برومندی که باسیلی صورت خودرا سرخ میکنند اما تحت پوشش ارگانها نیستند ازکجا پیگیری سهام عدالت کنند؟
حکمعتی اسدی
۱۳۹۴-۰۱-۱۶ ۱۰:۱۵:۳۱
اینجانب بازنشسته بتاریخ 20/3/1391 هستم ودرسهام عدالت سبتنام نکرده ام بالاخره تکلیف ما چیست. سباس گذارم
کارگر
۱۳۹۳-۱۱-۲۴ ۲۳:۱۴:۰۶
لطفا" اگر قرار است یک مزایایی به یک قشر بدهند میبایست به همه پرداخت شود نه اینکه مثل ماده 41 بودجه کل سال 81 که مبلغی را دولت به کارگران اضافه می کند ولی از سال 92 ببعد از این قانون خبری نیست یارانه را با سهام عدالت جایگرین کنید یا سهام عدالت یا یارانه نقدی
حسین سرتیپی
۱۳۹۳-۱۰-۲۳ ۱۱:۰۱:۳۹
با سلام . اینجانب بازنشسته ناجا در سال 86 می باشم . تا بحا موفق به ثبت نام سهام عدالت نشدم . خواهشمندم راهنمایی بفرمائید. با تشکر
رسول فرجام
۱۳۹۳-۱۰-۱۰ ۱۵:۲۶:۱۴
سلام
سهم عدالت چه خبر اينجانب بازنشسته شركت هستم تا بحال مبلغي از سهم عدالت نديدم خواهش ميكنم رسيدگي فرمائيد با تشكر