میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۳۸
 
 
آقای رئیس‌جمهور مراقب مشاوران قدرت‌طلب باش!
زندگی روزمره مردم‌دارای فراز و نشیب‌هایی است. روزهای شیرین و روزهای تلخ جملگی تجربیات یک...

زندگی روزمره مردم‌دارای فراز و نشیب‌هایی است. روزهای شیرین و روزهای تلخ جملگی تجربیات یک ملت را تشکیل می‌دهند. بدون شک در بهروزی‌ها و تلخ‌کامی‌ها عوامل مختلفی از جمله تلاش‌ها یا سستی‌های فردی یا جمعی دخیل‌اند.
آخرین حادثه‌ای که ملت ایران را بسیار متألم ساخت، آتش‌سوزی در ساختمان بلندمرتبه پلاسکو و فروریزی آن بود. طبعاً در شرایطی که همگان در اندوه از دست دادن جمعی از آتش‌نشانان فداکار خود به سر می‌برند پرداختن به اینکه چه میزان ساکنان این مجموعه اقتصادی در رعایت اصول ایمنی قصور کرده‌اند یا مسئولان شهری و کشوری در این زمینه کم‌کاری داشته‌اند حواشی‌پردازی است. هرچند این حادثه بعدها می‌بایست در متن بررسی‌های دقیق کارشناسانه قرار گیرد تا موجب تجربه‌اندوزی برای جلوگیری از تکرار چنین تلخ‌کامی‌هایی شود. به نظر می‌رسد وظیفه مبرم امروز تلاش برای کاستن از آلام خانواده‌های جان‌باختگان و از دست‌دادگان واحد‌های اشتغال و تأمین معیشت جمعی از هموطنان است.
متاسفانه همچون بسیاری از مسائل جاری، این رویداد نیز رنگ انتخاباتی به خود گرفته است و از آن علیه رقبا بهره گرفته می‌شود. این رویکرد به مثابه یک بداخلاقی انتخاباتی چندان جدید نیست و مردم کاملاً از آن رنجورند و تکرار آن را بر نمی‌تابند.
در این مقال گرچه قصد نیت‌خوانی مسئولان ترددکننده به محل حادثه نیست، اما فراتر از این پدیده‌هایی را شاهدیم که انسان را متأسف می‌سازد یا به تعبیر بهتر توهین به فهم مردم تلقی می‌شود. ریاست محترم جمهوری در اولین ساعات روز عزای عمومی اعلام شده توسط هیئت دولت، در محل حادثه حضور می‌یابد تا از نزدیک با مشکلات آشنا شود.
همان‌گونه که اشاره شد این اقدام نیازمند نیت‌خوانی نیست و حرکتی شایسته در راه همدلی با ملت به حساب می‌آید. اما نکته برخورنده اینکه رئیس دولت یازدهم در این بازدید با یک اتومبیل متوسط تولید داخلی در برابر دوربین‌های فعال در صحنه قرار می‌گیرد. آیا ریاست محترم جمهور بعد از این حادثه که لطمه‌ای به تولید و اشتغال بود تغییر رویه داده‌اند و مِن بعد پرچمدار استفاده از تولیدات داخلی خواهند بود؟
آیا این عزیز می‌دانند که اگر بعد از چنین حضور مردم‌پسندانه‌ای همچون گذشته در سطح شهر تردد کنند به چه چیزی به درستی متهم خواهند شد؟
باید مراقب بود مشاوره‌های اطرافیانی که برای ماندن در قدرت، کسب رأی را با تمسک به هر شیوه‌ای مباح می‌دانند موجبات ملکوک شدن چهره شخصیت‌های برجسته کشور را فراهم نیاورد.

عباس سلیمی نمین- تسنیم

کد مطلب: 98284
 
Share/Save/Bookmark