میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۶
 
 
یک کارشناس مسایل بین‌الملل:
سند همکاری با چین باید خیلی زودتر اجرایی می‌شد

یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: آمریکا نگران چرخش استراتژیک ایران به سمت چین است؛ چرا که می‌داند با توجه به نبود موانع تاریخی، هویتی و سیاسی اساسی در روابط میان ملت‌ها و دولت‌ها، این چرخش سریع‌تر از آنچه فکر می‌کند، اتفاق می‌افتد.
رحمان قهرمان‌پور با اشاره به واکنش‌ها به پیش نویس سند همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین گفت: ما باید در نظر داشته باشیم که دولت فعلی از جمله دولت‌هایی است که با شرق گرایی میانه خوبی نداشته است. بیژن زنگنه یکی از مخالفان سرسخت قرارداد با چینی‌ها بوده است و دیگر وزیران و مسئولان این دولت نیز به همین نسبت تمایلی به نگاه به شرق نداشتند، حتی چینی‌ها بعد از برجام اعتراض کردند به ایران که ما را فراموش کردید. با این شرایط وقتی خود دولت چنین توافقی را در نظر می‌گیرد، نشان دهنده این است که این دولت هم متقاعد شده است که معاملات جهانی و سیاست بین‌الملل در حال تغییر است البته آقای ظریف همواره بحث چند جانبه‌گرایی را داشته‌اند اما در واقعیت مساله اروپا و بحران رابطه با آمریکا همواره در تعاملات بین‌المللی ایران مطرح بوده است.
وی با اشاره به اظهارات وزیر امور خارجه کشورمان مبنی بر این‌که این قرارداد هنوز جای کار دارد و قطعی نشده است و باید در دیدار روسای جمهور بحث شود گفت که منتقدان این توافق باید به این مساله توجه کنند که هنوز این قرارداد جای کار دارد.
این کارشناس مسایل بین‌الملل تصریح کرد: واقعیت دنیا این است که چین در حال تبدیل شدن به قدرت برتر اقتصادی جهان است. آمریکا از ۲۰ سال پیش دنبال مهار کردن چین بوده است و امروز کمتر کتابی در آمریکا پیدا می‌کنید که بحث سیاست بین‌الملل در آن باشد و از مهار چین صحبت نشده باشد. در بحث کنترل تسلیحات نیز آمریکایی‌ها اعلام کرده‌اند در صورتی معاهدات را تمدید می‌کنیم که چین هم وارد این بحث شود و تسلیحات خود را کاهش دهد. چین در حال گسترش زرادخانه‌های تسلیحاتی و هسته‌ای‌اش است و در این زمینه افزایش بودجه دارد.
قهرمان‌پور ادامه داد: اگر نگاهی به اکثر سیاست‌های آمریکا در جهان بیندازیم می‌بینیم به نحوی به چین مرتبط است که حکایت از مهار چین دارد، از این رو واقعیت این است که سیاست بین‌الملل در حال انتقال به سمت آسیاست و طبیعی است که کشورهای مختلف از جمله ایران این واقعیت را در سیاست خارجی‌شان لحاظ کنند.
وی با اشاره به موضع‌گیری آمریکا درباره این سند همکاری با بیان‌ این‌که واکنش آمریکا بسیار عجیب و به نوعی دخالت در امور داخلی کشورهاست ، اظهار کرد: واکنش آمریکا نشان داد که آمریکا بسیار نگران این همکاری است چرا که مردم ایران نسبت به چین موضع منفی ندارند و سابقه استعماری از این کشور در ذهن ندارند، به علاوه مساله غیرقابل حلی میان چین و ایران وجود ندارد. کارشناس مسایل بین‌الملل با انتقاد به وزات امور خارجه نسبت به اطلاع رسانی و شفاف‌سازی به موقع درباره این سند همکاری تصریح کرد: متاسفانه وزارت خارجه و دولت در این موارد وارد جزییات نمی‌شوند و بحث نمی‌کنند و پاسخ کلی و رسمی می‌دهند و البته وقتی هم وارد پاسخ‌گویی می‌شوند بسیار دیرهنگام و واکنشی است.

کد مطلب: 114548
 
Share/Save/Bookmark