داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۱۷
 
 
لحن سران آمريكا براي بحران‌سازي در سرزمين شامات تندتر شد سرگيجه اوباما از توافقات گفت‌وگوهاي ملي سوريه
لحن سران آمريكا براي بحران‌سازي در سرزمين شامات تندتر شد 
سرگيجه اوباما از توافقات گفت‌وگوهاي ملي سوريه
 
توافقات دولت سوريه و گروههاي معارض بر اجراي توافقات گفت‌وگوهاي ملي خشم و هراس آمريكا را به همراه داشته بگونه‌اي كه رئيس جمهوري آمريکا در سخناني مداخله‌گرانه خواستار سرنگوني دولت اسد شد.
هر چند كه ناآرامي‌ها همچنان در برخي مناطق مرزي ادامه دارد اما اين روزها سوريه شاهد همگرايي دولت و گروههاي معارض به برگزاري نشست گفت‌وگوي ملي به عنوان تنها راه خروج از بن‌بست كنوني و نيز تظاهرات گسترده مردمي در حمايت از اسد رئيس جمهور مي‌باشد. آمريكا كه با دخالت‌هاي آشكار خود به دنبال بحران سازي در اين كشور بوده تحولات كنوني را بر نتابيده و به دنبال شكست مذاكرات ملي است. در اين چارچوب در اقدامي مداخله جويانه و مغاير با خواست مردم سوريه، "باراک اوباما" در گفت‌وگو با شبکه تلويزيوني سي. بي. اس آمريکا، ناتواني رئيس جمهوري سوريه درانتقال دموکراتيک قدرت در کشور را موجب از بين رفتن مشروعيت او دانست.
سخنان رئيس جمهوري آمريکا يک روز پس از آن ابراز مي شود که شماري از هواداران بشار اسد روز دوشنبه با حمله به سفارتخانه‌هاي آمريکا و فرانسه در دمشق به آنها خسارتهايي وارد کردند اقدامي که به شدت از سوي شوراي امنيت سازمان ملل متحد محکوم شد.حمله به اين دو سفارتخانه در پي ديدار سفيران آمريکا و فرانسه از شهر حما که مرکز مخالفان دولت سوريه محسوب مي شود، صورت گرفته است.
در رويدادي ديگر معاون وزير خارجه آمريکا در امور حقوق بشر گفت که واشنگتن به اعمال تحريم هاي جديد عليه بشار اسد مي انديشد.
اين اظهارت در حالي است که هيلاري کلينتون وزير خارجه آمريکا نيز اخيراً در سخناني بشار اسد را نامشروع توصيف کرده و خواستار کناره گيري وي شده بود. در اين ميان فاروق الشرع معاون رئيس جمهوري سوريه در واكنش به مواضع آمريكا تاكيد كرد كه هيچ كشوري حق ندارد از بشار اسد بخواهد از قدرت كناره گيري كند. منابع خبري اعلام كردند ' بشار اسد ' رييس جمهوري سوريه در آينده نزديك و براي چهارمين بار در ارتباط با تحولات جاري در اين كشور با سوري ها سخن مي گويد. در اين ميان ' رابرت فورد ' سفير آمريكا و 'اريك شواليه' سفير فرانسه در سوريه كه قصد داخل شدن به كليساي 'صليب مقدس' دمشق را داشتند با مخالفت شديد مقام هاي كليسا مواجه شدند و از ورود آنان به اين كليسا جلوگيري شد. در ادامه دخالت‌هاي آشكار در امور سوريه يک منبع ديپلماتيک در سفارت آمريکا در دمشق تاکيد کرد: سفير آمريکا پس از سفر به شهر حما سوريه، برنامه هايي براي ديدار از ديگر شهرهاي اين کشور دارد. نماينده دائم سوريه در سازمان ملل متحد در واكنش به بيانيه شوراي امنيت بر ضد دمشق به دليل حمله به سفارتخانه هاي آمريكا و فرانسه در آن كشور گفت : مايه تاسف است كه آمريكا و فرانسه اعتراض جوانان سوري به دليل دخالت در امور داخلي كشورشان را وارونه جلوه مي دهند. منابع مطلع در دمشق اعلام كردند كه سفير آمريكا در سفر بدون مجوز خود به شهر ناآرام حماة در سوريه، ابزار استراق‌سمع و پخش تصاوير مستقيم منتقل كرده است. در اين ميان بلنت اسين اوغلو معاون رهبر حزب كارگر تركيه با اشاره به موضع دولت آنكارا در قبال دمشق آن را در راستاي خدمت به اهداف آمريكا در سوريه دانست.
خبر ديگر آنكه خبرگزاري عراقي النخيل از طرح سه‌جانبه آنكارا، دوحه و امان و حمايت آنها از سلفي‌ها و وهابي‌ها در سوريه و عراق براي ايجاد تغييرات بنيادين در رژيم‌هاي حاكم اين دو كشور پرده برداشت.
کد مطلب: 67404
 
Share/Save/Bookmark