میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۵
 
 
هراس از یک واژه
هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در حالی برگزار شد که در مواضع ترامپ...

هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در حالی برگزار شد که در مواضع ترامپ، تیلرسون، هیلی و سایر مقامات آمریکایی یک نکته واحد مشاهده می‌شود و آن اصرار بر خشم و نگرانی از به کار بردن واژه مرگ بر آمریکا از سوی سایر کشورها از جمله ملت ایران است. حال این سوال مطرح می‌شود که چرا سران آمریکا چنان بر این واژه حساسیت دارند که خواستار تحریم و اعمال فشار بر کشورهایی مانند جمهوری اسلامی ایران و کره شمالی شده‌اند؟
پاسخ به این پرسش را در برآیند تحولات جهانی می‌توان مشاهده کرد. به اذعان مقامات آمریکایی، زمانی در جهان فقط ملت ایران بودند که ۶۵ هزار نیروی آمریکایی را در حالی که شاه بر کشور حاکم بود اخراج کردند از سوی دیگر به تسخیر سفارت آمریکا پرداختند. تمام این امور به پشتوانه شعار مرگ بر آمریکا محقق شد چراکه هم دشمن‌شناسی را در اذهان حفظ می‌‌کرد و هم روحیه انقلابی‌گری را در میان مردم نهادینه می‌کرد. این مسئله چند پیامد مهم به همراه داشته است. نخست آنکه زمینه‌ساز توجه افکار عمومی جهان به انقلاب اتسلامی شده است.
دوم آنکه این امر را برای ملت‌های دیگر ایجاد کرده می‌توان در برابر نظام سلطه ایستاد و با آن مقابله کرد. امروز در بسیاری از کشورهای جهان ملت‌ها بدون هراس از آمریکا ضمن آتش زدن پرچم این کشور شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهند. سوم آنکه شعار مرگ بر آمریکا موجب شده تا مردم این کشور به فکر فرو رفته و به دنبال چرایی چنین خواست جهانی باشند. ساختار حاکم بر آمریکا همواره با ادعای ناجی بشریت بوده دخالت‌های نظامی و سیاسی و حتی تحریم‌ها علیه سایر کشورها را توجیه کرده است. مردم آمریکا تصور آنکه کشورشان سرزمین عدالت و حمایت از بشریت است با ساختار حاکم همکاری کرده‌اند.
آنچه اکنون در درون آمریکا روی می‌دهد اعتراض‌های گسترده مردمی به رفتارهای داخلی و خارجی ساختار حاکم بر این کشور است چراکه شعار جهانی مرگ بر آمریکا زمینه سازی بیداری مردم از واهی بودن ادعاهای حقوق بشری و بشردوستانه دولتمردانشان شده است. امروز مردم آمریکا نه تنها کشورشان را ناجی بشریت نمی‌دانند بلکه آن را در ردیف اول ناقضان حقوق بشر می‌دانند و تظاهرات‌های ضد نژادپرستی که این روزها در آمریکا شدت گرفته برگرفته از همین حقیقت است.
با توجه به این حقایق می‌توان گفت که اعتراض سران آمریکا به شعار مرگ به آمریکا نه خاطر حمایت از مردم کشورشان بلکه به دلیل آگاهی آنان از پیامدهای این شعار برای نظام سرمایه‌داری و سیاست‌های سلطه‌گرایانه آنان است. آنها می‌دانند که هدف از این شعار مردم آمریکا نیست بلکه ساختار حاکم بر این کشور است که اجماع جهانی در مخالفت با آن وجود دارد.
سران آمریکا از گسترش آگاهی افکار عمومی خود و جهان از مخالفت‌های گسترده جهانیان با سیاست‌های مداخله‌جویانه و سلطه‌گرایانه‌اشان در هراس هستند و با ادعای حقوق بشر و امنیت جهانی به دنبال مقابله با شعار مرگ بر آمریکا هستند. شعاری که تحقق آن زمینه‌ساز پایان سلطه‌گری آمریکا بر جهان و برقراری صلح و ثبات پایدار در صحنه بین‌الملل خواهد شد. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 101066
 
Share/Save/Bookmark