میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۷
 
 
كدام ائتلاف را مي‌گويند
سوريه در روزهاي اخير بارديگر از كانون‌هاي اصلي محورهاي رسانه‌اي و سياسي جهان شده است...

سوريه در روزهاي اخير بارديگر از كانون‌هاي اصلي محورهاي رسانه‌اي و سياسي جهان شده است. در حالي پيشروي‌هاي ارتش سوريه در مناطق تحت اشغال تروريست‌ها كانون تحولات سوريه بود اكنون ادعاهاي سعودي و تركيه مبني بر استفاده از گزينه نظامي مستقيم عليه سوريه به كانون اصلي تحولات مبدل شده است. نكته‌اي كه در اين روند مشاهده مي‌شود ادعاهاي سران سعودي مبني بر اقدام در قالب ائتلاف به اصطلاح ضد داعش است. الجبير وزير خارجه بي تجربه سعودي در ادعاهايي چنان عنوان مي‌كند كه اقدامات عربستان در قالب ائتلاف ضد داعش خواهد بود. اين ادعا براي مشروعيت دادن به دخالت نظامي مستقيم عربستان و تركيه به سوريه در حالي مطرح مي‌شود كه يك سوال اساسي مطرح است و آن اينكه مقامات سعودي از كدام ائتلاف سخن مي‌گويد؟ اگر منظور سعودي از ائتلاف، همان ائتلاف ادعايي آمريكا با ۶۰ كشور است كه اين ائتلاف در طول يك سال و نيم كارنامه‌اش را در يك جمله مي‌توان خلاصه كرد و آن كشتار هزاران انسان بي‌گناه در عراق و سوريه بوده است. البته ميليون‌ها آواره برجاي مانده از اقدامات نظامي اين ائتلاف و حمايت‌هاي آن از تروريست‌ها را نيز بايد به اين امر افزود.
آنچه جهانيان اذعان دارند آن است كه ائتلاف آمريكايي نه تنها براي تحقق صلح و امنيت اقدامي نداشته بلكه خود به عامل تشديد بحران در منطقه مبدل شده است.
اگر منظور از سعودي همان ائتلافي است كه براي تجاوز به يمن تشكيل داد نيز بررسي كارنامه ۱۰ ماهه اين ائتلاف به خوبي نشانگر ماهيت ضد بشري آن است. ائتلافي كه در طول ۱۰ ماه به اذعان نهادهاي حقوق بشري و سازمان‌هاي بين‌المللي جز كشتار و جنايت در يمن كارنامه ديگري بر جاي نگذاشته است. اگر منظور از ائتلاف همان ائتلاف به اصطلاح ۳۴ كشور اسلامي ابداعي سعودي است كه اين ائتلاف نيز اصلا شكل نگرفته و بسياري از كشورهايي كه سعودي از آنان به عنوان اعضاي ائتلاف نام برده رسما اين ادعا را تكذيب و مخالفت خود را با طرح سعودي اعلام داشته‌اند.
اگر منظور سعودي از ائتلاف نيز همان معارضان سوري است كه عملا واژه‌اي به نام ائتلاف معارضان وجود ندارد و يا بسياري از آنها در جمع گروه‌هاي تروريستي قرار دارند و برخي از آنها نيز كه ادعاي رويكرد مسالمت آميز دارند، عملا هيچ وحدتي ندارند و نمي‌توان نام ائتلاف بر آنها نهاد.
بر اين اساس مي‌توان گفت كه نظر سعودي هر كدام از اين ائتلاف‌ها كه باشد يك بلوف و فريب‌كاري است چرا كه هيچ كدام از اين ائتلاف‌ها جز نابودي و كشتار حاصل ديگري نداشته‌اند و تاكيد سعودي بر اقدام در قالب چنين ائتلاف‌هايي صرفا بيانگر ماهيت ضد بشري و تروريستي سعودي است كه تجاوزش به سوريه بعد جديد اين خوي بحران‌ساز و ضدانساني است.

کد مطلب: 95116
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark