میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۵۹
 
 
واقعيت‌هايي كه بايد در نظر داشت
اين روزها نشست ژنو با محوريت راهكار سياسي براي سوريه در حال برگزاري است. اين نشست‌ها در حالي برگزار مي‌شود كه...

اين روزها نشست ژنو با محوريت راهكار سياسي براي سوريه در حال برگزاري است. اين نشست‌ها در حالي برگزار مي‌شود كه فرانک‌والتر اشتاین‌مایر وزیر خارجه آلمان معتقد است که اکنون برای حل بحران سوریه زمان رویارویی با واقعیت فرا رسیده است.
حال اين سوال مطرح مي‌شود كه واقعيت جاري در سوريه چيست و چگونه راهكاري پايان بحران اين كشور مي‌باشد. براي پاسخ به اين پرسش بررسي چند تحول قابل توجه است. كري وزیر خارجه آمریکا در حالي در نشست به اصطلاح مبارزان با داعش در ايتاليا شركت كرده كه مدعی شد دولت سوریه از گرسنه نگه داشتن مردم این کشور به عنوان سلاحی جنگی بهره می‌برد. هاموند وزیر خارجه انگلیس در سفر به اردن و بازدید از کمپ پناه‌جویان مدعی شد که حمایت روسیه از دولت سوریه موجب تقویت داعش شده است.
وزير امور خارجه فرانسه نيز بر بركناري نظام سوريه تاكيد مي‌كند. در حالي كه حزب‌الله در صف اول مبارزه با تروريسم قرار دارد ،پس اعمال تحريم‌هاي آمريكا عليه آن، در چارچوب ايجاد فضاي تخريب عليه حزب الله اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا چند نفر از اعضای حزب‌الله لبنان را که ادعا می‌کند از راه فروش مواد مخدر برای خرید سلاح در سوریه اقدام می‌کردند، بازداشت کرده است.
مجموع رفتاري غرب نشان مي‌دهد كه آنها عليه سوريه، مقاومت و روسيه‌اي موضع‌گيري خصمانه دارند كه در صف اول مبارزه با تروريسم قرار دارند. واقعيت اين است ، تا زماني كه اين مواضع وجود دارد بحران سوريه حل نمي‌شود. نكته ديگر آنكه كشوري خود را محور مبارزه با تروريسم معرفي مي‌كند كه بر اساس گزارش‌هاي جهاني در بدترين شرايط حقوق بشر به سر مي‌برد. دیده بان حقوق بشر با انتشار گزارشی از آمریکا به دلیل موارد متعدد نقض حقوق بشر انتقاد کرده است. قوانین و شیوه‌های دولت آمریکا در موارد حبس، نابرابری نژادی، عدالت کیفری و قتل سیاهپوستان و سیاست خارجی حقوق بشر را در سطح بین‌المللی نقض کرده است. اين آمارها و گزارش‌ها يك اصل مهم را نشان مي‌دهد و آن اينكه آمريكايي كه در داخل با بحران نقض گسترده حقوق بشر مواجه است چگونه مي‌تواند ادعاي مبارزه با تروريسم را داشته باشد. پرونده سياه آمريكا در اين زمينه زماني قطورتر مي‌شود كه مقامات آمريكايي و متحدانشان رسما به حمايت‌ از تروريست‌ها مي‌پردازند كه نتيجه آن به نتيجه نرسيدن مذاكرات ژنو است. واقعيتي كه اشتان ماير از آن سخن مي‌گويد اين است تا زماني كه رفتارهاي مخرب سران غرب ادامه دارد نشست‌هايي مانند وين دستاوردي نخواهد داشت و بحران همچنان در منطقه ادامه خواهد داشت.

کد مطلب: 95026
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark