میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۲۷
 
 
سخنان بازیگران زن درباره سینمای دفاع مقدس
بازيگران زن سينماي ايران همچنان مشتاق اداي دين به دفاع مقدس
بازيگران زن سينماي ايران همچنان مشتاق اداي دين به دفاع مقدس
 

بازیگران سینما و تلویزیون از خاطرات حضور خود در آثار دفاع مقدسی سینمای ایران و اشتیاق برای ادامه فعالیت در این زمینه سخن گفتند.
بدون تردید نقش و جایگاه زنان در طول دوران دفاع مقدس غیرقابل انکار است. حضور موثر ، دلگرم کننده و پشتیبانی و فداکاری بی بدیل مادران، خواهران و همسران و دختران رزمندگان و شهدا واقعیتی مسلم و روشن است.
برای بررسی اینکه سینما تا چه اندازه توانسته است این حضور تاثیرگذار را روایت کند و تصویر زنان در سینمای دفاع مقدس چگونه است و به بهانه برگزاری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت _ که ریشه دارترین و قدیمی‌ترین و جدی ترین جریان فرهنگی و سینمایی حوزه دفاع مقدس است _ به سراغ چند بازیگر زن سینمای ایران رفتیم تا این ارزیابی از نگاه آن‌ها صورت بگیرد.
آزیتا حاجیان بازیگر فیلم‌های سینمایی دفاع مقدس در آستانه برگزاری این رویداد فرهنگی گفت: دفاع مقدس به واسطه ۸ سال جنگ و دفاع در کشور ما از اهمیت زیادی برخوردار است ضمن اینکه خاطره سال‌های دفاع مقدس از ذهن ما پاک نمی‌شود.
وی با بیان اینکه سینمای دفاع مقدس فیلم‌های ماندگار و سینماگر تاریخ ساز بسیار دارد، افزود: جای خیلی چیزها در فیلم‌های دفاع مقدس خالی است، در این عرصه محدودیت‌های زیادی وجود داشت و آنچه که شاید طی این سال‌ها خیلی‌ها حق نداشتند درباره‌اش صحبت کنند به واسطه برخی کارگردان‌ها گفته شد و درباره آنها حرف هایی زده شد. در واقع به نوعی سنت شکنی کرده و برخی ناگفته‌ها را در قالب جدید به تصویر درآورده‌اند که یکی از این کارگردان‌ها مسعود ده‌نمکی است.
بازیگر «روبان قرمز» در ادامه خاطرنشان کرد: تنها چیزی که از زمان جنگ تا به حال هیچکس حرفی از آن نزده زنانی هستند که مردانه جنگیدند و سختی‌های زیادی کشیدند .
پریوش نظریه بازیگر سینما و تلویزیون نیز به بیان نظرات خود در خصوص سینمای دفاع مقدس و برگزاری جشنواره مقاومت پرداخت و گفت: تولیدات دفاع مقدس هم در سال‌هاي اخیر به نسبت کم شده امیدوارم از این پس که هر سال شاهد برگزاری جشنواره دفاع مقدس هستیم تولیدات جنگی ما هم رشد بیشتری
پیدا کند.
بازیگر نقش سلیمه درفیلم «دوئل» با اشاره به فیلم‌هاي جنگی که در آنها به ایفای نقش پرداخته گفت: به هیچ عنوان سختی‌ها و مشکلات که حین کار در فیلم جنگی داشتم باعث نشده از کار در این گونه سینمایی زده شوم و حقیقتا مي‌گویم دلم برای کار کردن با فیلم هایی در ژانر دوئل تنگ شده، به عبارت دیگر لذت همکاری با یک چنین گروهی بعد از سال‌ها همچنان با من است و من مشتاقانه پذیرای کار در یک چنین فضایی هستم.
این بازیگر سینمای ایران سختی‌هاي بازی در فیلم جنگی را با بازی در فیلم‌هاي شهری چندان متفاوت ندانست و گفت: در فیلم‌هاي جنگی متفاوتی بازی داشتم که شاید این فیلم‌ها اشاره مستقیم به جنگ نداشته باشد اما تبعات و اثرات آن در فیلم نشان داده مي‌شد برای من کار در همه آنها لذت بخش بود.
ستاره اسکندری بازیگر سینما و تلویزیون با اشاره به آثار دفاع مقدس عنوان کرد: به همان میزان که خواهرم لاله در ژانر جنگ بازیگر پرکاریست من در این ژانر کار به خصوصی ندارم. اما به واقع مي‌گویم که یکی از علاقه‌هاي من این است که کار در فضای جنگ را تجربه کنم و همچنان چشم به راهم که برایم این اتفاق بیفتد
وی خاطرنشان کرد: یکی از حسرت‌های من به عنوان بازیگر این است که تاکنون نتوانستم در فیلم جنگی حضور داشته باشم و تنها سریال شهید بابایی را کار کردم که بخش بازی من در این سریال مربوط به دوران حاضر بود.
این بازیگر در ادامه تاکید کرد: به همان میزان که خواهرم لاله در ژانر جنگ بازیگر پرکاریست من در این ژانر کار به خصوصی ندارم. اما به واقع مي‌گویم که یکی از علاقه‌هاي من این است که کار در فضای جنگ را تجربه کنم و همچنان چشم به راهم که برایم این اتفاق بیفتد.
بازیگر فیلم «به نام پدر» درباره برگزاری سینمای دفاع مقدس گفت: با نگاهی به کارنامه فیلم‌هاي دفاع مقدس مي‌بینیم که فیلم نامه‌هاي خوبی با نقش‌هاي ماندگار برای بازیگران زن و مرد سینما نوشته شده و مي‌شود و وقتی من بازیگر با این فیلم نامه‌ها مواجه مي‌شوم علاوه بر بعد تکنیکالی که کار دارد به لحاظ حسی فیلم نامه مربوطه بسیار ذهن مرا درگیر مي‌کند تا در آن فیلم مربوطه بازی کنم.
مقدمی در خصوص سختی‌هاي بازی در فیلم جنگی گفت: وقتی صحبت از بازی در فیلم جنگی مي‌شود مي‌دانیم که به لحاظ بازی با کاری مشکل و سخت روبرو هستیم. ممکن است لوکیشن کار در جایی خاص باشد یا فیلمبرداری خارج از تهران باشد یا شاید کار در شهرک سینمایی دفاع مقدس باشد. برای همه ما بازیگران مقوله جنگ آنقدر مهم است که سختی‌هاي این کار را مي‌پذیریم و درآن حضور پیدا مي‌کنیم.
وی در ادامه گفت: در طول سالها که از ساخت فیلم‌هاي دفاع مقدس مي‌گذرد با نگاهی به کارنامه فیلم‌هاي دفاع مقدس مي‌بینیم که فیلم نامه‌هاي خوبی با نقش‌هاي ماندگار برای بازیگران زن و مرد سینما نوشته شده و مي‌شود. و وقتی من بازیگر با این فیلم نامه‌ها مواجه مي‌شوم علاوه بر بعد تکنیکالی که کار دارد به لحاظ حسی فیلم نامه مربوطه بسیار ذهن مرا درگیر مي‌کند تا در آن فیلم مربوطه بازی کنم.
بازیگر فیلم «فرزند خاک» در خصوص اینکه سختی‌هاي کار سینمای جنگ مانع از ادامه حضور شما در این ژانر نمی شود بیان کرد: به طور کل مقوله بازیگری کار سختیست. و وقتی صحبت از بازی در کار جنگی مي‌شود کار سخت تر مي‌شود. اما ما در دوران ۸ سال دفاع مقدسمان هزینه‌هاي زیادی پرداخت کردیم برای همه ما بازیگران بازی در کار جنگی یک مسولیت است که باید به آن درست بپردازیم.

کد مطلب: 89096
 
Share/Save/Bookmark