میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۴
 
 
اقدام تحسین برانگیز منتخب مردم
صحنه مناظرات انتخاباتی و نقدهایی که به کار دولت یازدهم گرفته می‌شد فرصتی را فراهم کرد تا...

صحنه مناظرات انتخاباتی و نقدهایی که به کار دولت یازدهم گرفته می‌شد فرصتی را فراهم کرد تا یکبار بدون دغدغه از زاویه‌ای غیر از آنچه همراهان و نزدیکان دولت به مسایل و مشکلات کشور نگاه می‌کردند، به معضلات و ایرادات دولت یازدهم نگاه شود. روحانی این فرصت را یافت از وجه‌های گوناگونی عملکردش را بررسی کرده و بعد از گرفتن رای مجدد از مردم بتواند این نقدها را بررسی و از راهکارهای رقیب استفاده کند.
البته کمتر دیده شده که رئیس‌جمهوری‌ای بعد از برگزیده شدن به سمت استفاده از برنامه‌های کاندیدای دیگر رفته و آنها را پیاده کند چیزی که باعث می‌شود وقت و سرمایه کشور برای چهار سال در مورد طرح رقیب کاندیدای برگزیده هدر رفته و در این زمینه کاری انجام نشود تا مثلا مورد تهمت جناح رقیب برای کپی‌برداری از طرح‌هایش قرار نگیرد.
اما این رویه تا اینجای کار در دولت دوم آقای روحانی با شجاعت کنار گذاشته شده است. استفاده به جای روحانی از طرح‌ها و ایده‌های خلاقانه رقبایش که می‌تواند برای کشور فواید زیادی را به دنبال داشته باشد نه تنها یک کپی‌کاری مورد تقبیح نباید لقب بگیرد بلکه باید اقدامی شجاعانه و در راستای منافع ملی نامیده شود. چه ایرادی دارد که طرح کارانه فلان رقیب روحانی با تعبیه سایت کارآفرینی و دادن مستمری به بیکاران پیگیری شود؟ چه ایراد دارد که طرح کمک به اقشار آسیب‌پذیر با چند برابر کردن یارانه به صورت بسته‌های حمایتی اقشار دهک‌های پایین اجرا شود؟ و یا طرح‌های دیگری مانند سرک کشیدن به مناطق محرومی چون سیستان و بلوچستان کاهش هزینه‌های حامل‌های انرژی برای مردم و... .
درست است که روحانی در فواصل انتخابات و در مناظرات بارها به ناکارآمد بودن این ایده‌ها اشاره داشته اما مشکلی هم در این نیست که بعد از بررسی و روشن شدن کارآمدی این ایده‌ها از آنها برای کمک به مردم و پیشبرد اهداف کشور بهره گیرد. این رفتار شجاعانه و سنت‌شکنانه اگر با استفاده بهتر از ایده‌پردازان و کمک کرفتن ولو کمک فکری از این افراد همراه شود می‌تواند به نمونه تمام عیاری برای روسای جمهوری آینده تبدیل شود؛ نمونه‌ای که در ابتدای انقلاب اسلامی تنها شاهد این رفتار بوده‌ایم. البته هنوز برای قضاوت زود است و تنها یک گام از پله‌های بسیاری که در این مسیر وجود دارد که منافع ملی را بر منافع جناحی ارجح ببینیم برداشته شده است. امیدواریم در ادامه مسیر روحانی این شجاعت را با انتخاب فراجناحی کابینه و استفاده از نیروهای خدوم و با انگیزه بدون توجه به برچسب‌های سیاسی‌شان تکمیل کند تا بتوان این رفتار را که فعلا در گام اول موفقیت‌هایی کسب کرده منحصر به فرد و انقلابی تعبیر کرد. 

مائده شیرپور

کد مطلب: 99536
 
Share/Save/Bookmark