میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۵۹
 
 
فرو ریختن آزادی بیان
آمریکا همچنان یکی از اصلی‌ترین کانون‌های تحولات جهانی است که محور آن را نوع رفتارهای...

آمریکا همچنان یکی از اصلی‌ترین کانون‌های تحولات جهانی است که محور آن را نوع رفتارهای ترامپ رئیس جمهور جدید آمریکا تشکیل می‌دهد. ترامپ در حالی اولین ماه ریاستش بر کاخ سفید را سپری می‌کند که همچنان آمریکا صحنه تحولاتی قابل تامل است که نشانگر اصرار نهانی است که ساختار آمریکا همواره به دنبال پنهان‌سازی آن بوده‌اند. 
اعتراض‌ها به ساختار سیاسی و انتخاباتی و حاکمیت نژادپرستانه بر آمریکا همچنان در شهرهای مختلف این کشور ادامه دارد. بحران در ساختار حاکمیتی آمریکا نیز مولفه‌ای دیگر است که نمود آن ناتوانی ترامپ در چینش کابینه است. مایکل فلین، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ از سمت خود کناره‌گیری کرد. همچنین مدیر سرویس مخفی کاخ سفید نیز از سمتش کناره‌گیری کرده است. هر چند سران آمریکا برآنند تا این امر را برگرفته از تنش میان روسیه و آمریکا نشان دهند اما واقعیت آن است که این استعفاها برگرفته از بحران داخلی در ساختار آمریکا و ناتوانی ترامپ در مدیریت کشور است. این استعفاها نشانگر تزلزل شدید در ساختار سیاسی آمریکاست که از یک سو موجب شده تا افراد نخواهند در ساختار حضور داشته باشند و از سوی دیگر ترامپ توانایی اداره امور را نداشته و با آزمون و خطا به دنبال چینش کابینه است. در میان تمام این نابسامانی‌ها و البته ناتوانی دولتمردان آمریکا در ارتباط گیری جهانی چنانکه حتی متحدان اروپایی آنان نیز تمایلی به ارتباط گسترده با آن ندارند وضعیت بحرانی آزادی بیان در آمریکا نکته‌ای قابل توجه است. این امر از چند جنبه قابل توجه است. نخست سرکوب اعتراض‌ها و مطالبات مردمی که نشان می‌دهد ادعای آزادی و حقوق بشر صرفا یک ادعا برای توجیه دخالت در امور کشورهاست. دوم آنکه ساختار حاکم بر آمریکا چنان یک جانبه و خود رای است که هیچ کس حق اظهار نظر ندارد که تغییرات صورت گرفته در کابینه ترامپ خود سندی بر این امر است. بسیاری از افرادی که از کابینه و از کاخ سفید و مناسب ارشد آمریکا حذف شده‌اند به دلیل انتقاد و اعتراض به سیاست‌های دولت بوده و ادعای اینکه ارتباط با روسیه دلیل آن بوده صرفا یک پرده پوشی و پنهان‌سازی حقیقت ماجراست.
سوم آنکه رسانه‌های آمریکا بدترین شرایط را سپری می‌کنند. آمریکا همواره ادعا دارد که رسانه‌ها آزاد هستند و آزادی بیان رکن اصلی آمریکاست حال آنکه عملا مغایر این امر مشاهده می‌شود که رفتارهای سرکوب‌گرایانه و اهانت‌آمیز ترامپ با رسانه‌ها نمودی از این مسئله است. شاید پیش از این مقامات آمریکایی در ظاهر به حمایت از رسانه‌ها و آزادی بیان می‌پرداختند اما اکنون این نقاب نیز برداشته شده و آشکارا به مبارزه با رسانه‌ و آزادی بیان پرداخته می‌شود. با توجه به اینکه ترامپ اکنون رئیس جمهور آمریکاست این رفتارها را نمی‌توان دیدگاه شخصی وی دانست بلکه نمایانگر نگاه حاکمیت آمریکاست که چنان از بحران‌های داخلی و خارجی بحران‌زده است که نقاب ادعای دموکراسی را کنار نهاده و آشکارا به مخالفت با آزادی بیان که نقشی مهم در افشای حقایق آمریکای فروپاشیده دارد، می‌پردازد.

کد مطلب: 98546
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark