میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۶
 
 
ولید معلم وزیر خارجه سوریه درگذشت
مرد مقاومت تا آخرین لحظه
مرد مقاومت تا آخرین لحظه
 

«ولید معلم» وزیر خارجه سوریه دیروز در سن ۷۹ سالگی درگذشت در حالی که جهانیان از او با نام مرد مقاومت و حمایت از استقلال و آزادی سوریه تا آخرین لحظه یاد کرده‌اند.
ولید معلم در سل ۱۹۴۱ در دمشق متولد شد و طی سال‌های ۱۹۴۸ تا سال ۱۹۶۰ در مدارس رسمی این کشور مشغول تحصیل بود و طی همین مدت دروس خود را به اتمام رساند و وارد دانشگاه شد و در سال ۱۹۶۳ در دانشگاه قاهره در رشته اقتصاد فارغ التحصیل دانشگاه شد. وی دارای سه فرزند است.
ولید معلم در سال ۱۹۶۴ به وزارت خارجه سوریه پیوست.وی در کشورهای تانزانیا، عربستان، اسپانیا و انگلستان به عنوان دیپلمات مشغول به فعالیت شد. معلم در سال ۱۹۷۵ به عنوان سفیر این کشور در رومانی انتخاب شد و تا سال ۱۹۸۰ در این سمت فعالیت داشت. ولید معلم از سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۴ در دفاتر اداری این وزارتخانه به عنوان مدیر بخش اسناد و ترجمه در وزارت خارجه و از سال ۱۹۸۴ تا ۱۹۹۰ به عنوان مدیر اداره دفاتر ویژه فعالیت می‌کرد.وی در سال ۱۹۹۰ تا سال ۱۹۹۹ به عنوان سفیر این کشور در آمریکا انتخاب شد و سپس در سال ۲۰۰۰ به سمت معاونت وزیر خارجه رسید.ولید معلم در سال ۲۰۰۶ وزیر خارجه سوریه شد و بعد از آن در سال ۲۰۱۲ به معاونت شورای وزیران(نخست وزیر) و وزیر خارجه و امور مهاجرین رسید. المعلم تأکید داشت که بحران سوریه، معلول دخالت‌های غربی-عربی است که هدفی جز اشغال این کشور ندارد.سایت وزارت خارجه سوریه درباره وی می‌نویسد: المعلم در دوران وزارتش با گام‌های بلند، دیپلماسی سوریه را به پیش برد. المعلم در مواضع خود همیشه علیه آمریکا و محور غربی-عربی-صهیونیستی بود.وی درباره ترکیه نیز می‌گفت که این کشور «یکی از حامیان اصلی تروریست‌ها در سوریه و منطقه» است و خاک سوریه را اشغال کرده است.وی درباره جمهوری اسلامی ایران به عنوان همپیمان راهبردی دمشق، تصریح کرد که تهران هیچ گاه سوریه را تنها نخواهد گذاشت. وزارت خارجه روسیه در پی درگذشت «ولید معلم»، ضمن اعلام تسلیت، او را شریکی قابل اعتماد و دوستی وفادار خواند.عُمان درگذشت وزیر خارجه سوریه را تسلیت گفت.

کد مطلب: 116123
 
Share/Save/Bookmark