میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۳۱
 
 
براساس آمار بانک مرکزی؛
دومینوی گرانی به کالاهای اساسی رسید
دومینوی گرانی به کالاهای اساسی رسید
 

آمار بانک مرکزی از تغییر قیمت کالاهای اساسی نشان می‌دهد که در یکسال منتهی به نیمه آذرماه امسال، قیمت تخم‌مرغ در تهران حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است و در کنار آن سایر کالاها نیز رشد قیمتی را تجربه کرده‌اند واین روند در حالی است که معاون وزیر صنعت از تنظیم شناسنامه وضعیت کالاهای اساسی خبر داد و گفته است؛ اجازه گرانفروشی کالاهای اساسی داده نمی‌شود و بازار این کالاها به صورت مرتب، رصد خواهد شد.
طبق آمار بانک مرکزی در یکسال منتهی به ۱۷ آذرماه امسال، لبنیات ۵.۹ درصد، تخم‌مرغ ۲۹.۱ درصد، برنج ۱.۷ درصد، حبوب ۵.۸ درصد، میوه‌های تازه ۲۲ درصد، سبزی‌های تازه ۳۳.۶ درصد، گوشت قرمز ۱۵.۵ درصد، مرغ ۵.۲ درصد، چای ۱۸.۹ درصد و روغن نباتی ۲.۲ درصد افزایش داشته اما قیمت قند و شکر ۱۲.۹ درصد افت کرده است.
همچنین در یک ماه منتهی به ۱۷ آذرماه، نرخ لبنیات، برنج، گوشت قرمز و روغن نباتی تغییری نداشته و حتی قیمت حبوب ۰.۶ درصد و قند و شکر ۰.۴ درصد افت کرده است اما در مقابل تخم‌مرغ ۳ درصد، میوه‌های تازه ۹.۸ درصد، سبزی‌های تازه ۱۲.۲ درصد، مرغ ۳.۶ درصد و چای ۰.۷ درصد گران‌تر شده‌اند.
بررسی تغییرات هفتگی قیمت‌ها در دوره یاد شده نیز نشان می‌دهد که در این هفته لبنیات، برنج، حبوب، گوشت قرمز، قند و شکر و روغن نباتی ثابت مانده‌اند و قیمت مرغ ۰.۷ درصد کاهش یافته اما در مقابل قیمت تخم‌مرغ ۱.۸ درصد، میوه‌های تازه ۱۰.۳ درصد، سبزی‌های تازه ۰.۴ درصد و چای ۰.۷ درصد رشد کرده است.
در هفته منتهی به ۱۷ آذرماه در گروه لبنیات قیمت همه اقلام نسبت به هفته قبل بدون تغییر بود؛ بهای تخم‌مرغ ۱.۸ درصد افزایش داشت و شانه‌ای ۱۱۸ هزار تا ۱۵۰ هزار ریال به فروش می‌رفت. در این هفته در گروه برنج، بهای تمام اقلام ثابت بود؛ در گروه حبوب قیمت لوبیا سفید معادل ۰.۲ درصد افزایش داشت و بهای سایر اقلام بدون تغییر بود.
در هفته مورد بررسی در میادین زیر نظر شهرداری اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در مقایسه با سایر میوه‌فروشی‌ها متفاوت بودند، به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره‌بار عرضه می‌شد. میوه‌فروشی‌های شهر اقلام میوه و سبزی تازه را عرضه می‌کردند که در گروه میوه‌های تازه بهای کیوی ۱.۱ درصد کاهش ولی بهای سایر اقلامی این گروه بین ۲.۷ درصد تا ۶۳.۴ درصد افزایش یافت.
در گروه سبزی‌های تازه قیمت خیار معادل ۱.۵ درصد، بادمجان ۲ درصد، کدوسبز ۱۰ درصد و سبزی‌های برگی ۳.۶ درصد افزایش ولی بهای سایر اقلام این گروه بین ۱.۱ درصد تا ۵.۵ درصد کاهش داشت.
در هفته مورد گزارش بهای گوشت گوسفند و گوشت تازه گاو و گوساله ثابت بود و بهای گوشت مرغ ۰.۷ درصد کاهش یافت. در این هفته بهای شکر معادل ۰.۷ درصد افزایش داشت و بهای قند، شکر و انواع روغن نباتی بدون تغییر بود.

رصد بازار کالاهای اساسی
در همین رابطه محمود نوابی در گفت‌وگو با مهر، پیش‌بینی و مدیریت بازار در حوزه کالا، خدمات و نظارت پیشگیرانه بر تامین، توزیع، قیمت کالا و خدمات اولویت‌دار را از جمله مواردی دانست که از سوی سازمان حمایت مورد پیگیری قرار می‌گیرد و گفت: عرضه و فروش کالای قاچاق، نظارت بر عملکرد و فعالیت شرکت‌های پخش و فروشگاه‌های زنجیره‌ای به منظور جلوگیری از بروز تخلفات اقتصادی احتمالی از قبیل گران‌فروشی، کم‌فروشی، عرضه خارج از شبکه، فروش اجباری و احتکار به صورت جدی مورد پیگیری واقع می‌شود.
معاون وزیر صنعت افزود: رصد روند تغییرات قیمت و توزیع محصولات غذایی و کشاورزی، فلزی و غیرفلزی به ویژه کالاهای مشمول اولویت اول مصوبه ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها از جمله گندم، آرد، نان، قند و شکر، مرغ، تخم‌مرغ، برنج، روغن نباتی، گوشت قرمز، کره، شیرخام، کودهای اوره، فسفات و پتاس، محصولات لبنی پرمصرف (شیر، پنیر، ماست)، انواع کالاهای یارانه‌ای (حسب ضرورت و اعلام کارگروه تنظیم بازار) در سطح کشور به صورت مرتب صورت می‌گیرد.
وی با اشاره به تنظیم گزارش‌های مربوط برای دستگاه‌های مسئول و کارگروه تنظیم بازار، از تهیه و تنظیم شناسنامه وضعیت کالاهای حساس خبر داد و گفت: این موضوع، یکی از مهمترین اقدامات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان است.
نوابی، تهیه گزارش‌های کارشناسی در زمینه کالا و خدمات، تحقیق و مطالعه تطبیقی نهادهای نظارتی دولتی، مردم نهاد و خصوصی در سایر کشورها را از دیگر اقدامات انجام گرفته برشمرد و تصریح کرد: همواره تلاش شده تا مدیران ارشد و کارشناسان این سازمان، حضوری موثر و تصمیم‌ساز در جلسات ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها، کارگروه تنظیم بازار و سایر جلسات مرتبط داشته باشند و منطبق با وظایف ذاتی، قانونی و تکلیفی و حمایت توأمان از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ایفای نقش نماید.
وی اظهار داشت: همچنین در راستای حمایت از تولید ملی، بررسی مسائل و مشکلات صنایع و واحدهای تولیدی و انعکاس به مراجع ذی‌ربط صورت گرفته و پیگیری لازم در این خصوص و نیز احصاء و اظهارنظر درخصوص قوانین بازدارنده و مخل تولید انجام شده است.
وی از همکاری نزدیک و تعامل مؤثر با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان ملی استاندارد ایران با هدف ممانعت از عرضه محصولات قاچاق و کمک به تولید داخل خبر داد و گفت: طی سه ماهه مرداد، شهریور و مهرماه سال‌جاری ۷۷ هزار و ۳۲۲ فقره بازرسی، ۳ هزار و ۴۱ فقره پرونده تشکیل و ارزش ریالی کشفیات نیز ۱۳۱ میلیارد و ۲۶۱ میلیون ریال برآورد شده است.
نوابی گفت: اطلاع‌رسانی و ترویج حقوق مصرف‌کننده، ترغیب بنگاه‌های اقتصادی به رعایت بیش از پیش حقوق مصرف‌کنندگان و برگزاری همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، انجام فعالیت‌های مرتبط با فرآیند برگزاری هفدهمین همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، تلاش در جهت فراهم نمودن بسترهای لازم جهت برگزاری همایش استانی و تقدیر از بنگاه‌های منتخب در رعایت حوزه حقوق مصرف‌کنندگان از دیگر اقدامات این سازمان است.
رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ادامه داد: استفاده از ظرفیت ۲۸۰۰ ناظر افتخاری فعال برای مشارکت در مدیریت و هدایت بازار و دریافت ۱۲،۸۹۴ گزارش از ناظران طی یکصد روز اخیر، تلاش بر توانمندسازی انجمن‌های حمایت از حقوق مصرف‌کننده و نظارت بر عملکرد انجمن‌های حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان در ۳۱ استان با همکاری سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت در برنامه‌های عملیاتی سازمان حمایت بوده است.
وی گفت: ارتقای کمّی و کیفی و به روزرسانی و تامین محتوای سامانه اطلاعات کالایی و سامانه بازرسی و به روزرسانی سامانه‌های جامع بازرسی و رسیدگی به تخلفات، پایگاه اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات (۱۲۴) و بانک اطلاعات قیمت بازرسی و رسیدگی به شکایات نیز در راستای وظایف این سازمان صورت گرفته است.

کد مطلب: 102227
 
Share/Save/Bookmark