میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۷
 
 
پنجاه‌وششمین شنبه جلیقه زردها نیز با سرکوب‌گری پلیس همراه شد
دموکراسی به وقت فرانسه
دموکراسی به وقت فرانسه
 

مردم فرانسه و معترضان به نظام سرمایه‌داری دیروز برای برگزاری مجدد تظاهرات در پاریس گرد هم آمدند در حالی که با ادامه اعتصابهای معترضین به اصلاحات بازنشستگی دولت فرانسه، دیروز سفرهای مردم در سراسر این کشور در تعطیلات آخر هفته با اخلال مواجه شد و چندین اتوبان و جاده مهم نیز با اقدام گروه های معترض نظیر کامیوندارها، مسدود شدند.
این روزها فرانسه در فضایی از اعتصاب و اعتراض و البته سرکوب را می‌گذراند چنانکه حتی گردشگران و کسانی که قصد خرید داشتند، به دلیل متوقف شدن بخش عمده حرکت قطارهای مترو در شهر پاریس از سفرهایش باز ماندند. جنبش اعتراضی و اعتصابها علیه برنامه های دولت فرانسه برای تغییر ساختار نظام بازنشستگی در این کشور سومین روز خود را تجربه کرد.گروه های دیگری نیز در حال پیوستن به این جنبش اعتراضی هستند. تصاویری از برخورد خشونت آمیز پلیس با معترضان اعتصاب کننده و تحصن کننده منتشر شده است. رانندگان معترض کامیون هم اعتصابشان در اعتراض به افزایش مالیات سوخت را ادامه داده و باعث اختلال گسترده در ترافیک خودروها در سراسر فرانسه از منطقه «پرووانس» در جنوب شرق این کشور گرفته تا منطقه نُرماندی در شمال غرب شدند.
همزمان معترضان جنبش جلیقه زردها هم طبق برنامه‌ریزی قبلی تظاهرات هفتگی خود را در اعتراض به بی عدالتی اقتصادی برگزار کرده‌اند.پنجاه و ششمین شنبه تظاهرات مردم فرانسه ضد نظام سرمایه‌داری، دیروز با حضور صدها نفر از مردم پاریس در خیابان‌های این شهر برگزار شد.به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» تظاهرات دیروز، یک ماه بعد از سالگرد یک‌سالگی این اعتراضات - که با تجمعات کارگری موسوم به جلیقه‌زردها آغاز و سپس به قشرهای دیگر جامعه فرانسه تسری یافت - برگزار شد.در جریان تظاهرات هفته‌های گذشته، پلیس فرانسه با مشت آهنین به استقبال معترضان رفته و با استفاده از گاز اشک‌آور، ماشین‌های آب‌پاش و شلیک گلوله‌های پلاستیکی سعی کرد تا تجمع‌کنندگان را متفرق کند. ده‌ها نفر از معترضان هم بعد از ضرب و شتم شدید توسط پلیس، بازداشت شدند.
تظاهرات‌های ضد سرمایه‌داری در فرانسه یک سال و سه هفته پیش ابتدا در اعتراض به طرح دولت «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور این کشور برای افزایش مالیات‌ها آغاز شده و به سرعت به یک جنبش اجتماعی علیه سیاست‌های دولت این کشور و نظام سرمایه‌داری مبدل شد. در این مدت، دستکم ۱۰ نفر کشته، صدها تن زخمی شده‌اند. ۲۴ نفری که دستکم یک چشم خود را از دست داده‌اند و پنج نفری که یک دست خود را از دست داده‌اند، از جمله زخمی‌های سرکوب این اعتراضات توسط پلیس فرانسه هستند.

کد مطلب: 111920
 
Share/Save/Bookmark