میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۰
 
 
با یک غوره سردی و با مویزی گرمی‌شان می‌شود!
چرا راه دور برویم و یک دلالی که به‌ زور پول‌های بادآورده، رئیس ‌جمهور تحمیلی آمریکا شده را به‌ نقد کشیده که دیوانه زنجیری بیش نیست...

چرا راه دور برویم و یک دلالی که به‌ زور پول‌های بادآورده، رئیس ‌جمهور تحمیلی آمریکا شده را به‌ نقد کشیده که دیوانه زنجیری بیش نیست و هر روز پروتکل‌های علمی را در تمام رشته‌ها زیر سوأل می‌برد و درباره آن‌ها نظر می‌دهد که هیچ جایگاهی ندارد!
بهتر است یک سوزن به خودمان بزنیم و یک جوال‌دوز به دیگران تا نیم‌نگاهی به درون و بخصوص شهرداری‌های سراسر کشور بیندازیم که چگونه با استفاده از امتیاز خودمختاری و به اتکای درآمدهای فاقد کنترل دیوان محاسبات کشور سلیقه‌ای عمل می‌کنند و به ‌اصطلاح با یک غوره سردی و با یک مویز گرمی‌شان می‌شود تا به بهانه ویروس کرونا اندیشه‌های درآمدزا را که سال‌ها در سر می‌پرورانده‌اند عملی سازند.
اخیراً شورای اسلامی کلان‌شهر اصفهان با همیاری شهرداری تصمیم گرفته‌اند باغ‌ وحش قدیمی را که در منطقه کوهستانی صفه واقع‌ شده است تعطیل و حیوانات متعدد آن را که هیچ‌گونه آشنایی با محیط ‌زیست و جنگل‌ها ندارند رها سازند و اگر این مصوبه واقعیت داشته باشد زهی تأسف برای نهاد مدیریت شهری که بجای افزایش امکانات برای اوقات فراغت جامعه دست به انحطاط آن‌ها می‌زند!
سازمان حفاظت از محیط ‌زیست استان در یک جبهه‌ گیری منطقی با اجرای این تصمیم به دلایل متعدد مخالفت کرده است زیرا معاونت پایش و نظارت این سازمان معتقد است بیمار بودن حیوانات باغ ‌وحش صفه که یکی از دلایل مطرح ‌شده شهرداری برای تعطیل کردن آن است باید توسط دامپزشک بررسی و از شیوع آن پیشگیری شود که احتمال انتقال بیماری‌ها در رهاسازی برخی گونه‌های مصدوم تیمار شده در حیات ‌وحش وجود دارد و این امر ریسک رهاسازی حیوانات را در طبیعت به صلاح نمی‌داند.
بنابراین موضوع تعطیل شدن و رهاسازی حیوانات باید از ابعاد مختلف زیست ‌محیطی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به ‌طور دقیق بررسی و کارکردها، فواید و مضرات آن مشخص شود که بهتر است از هرگونه قضاوت یک‌سویه و غیرمنطقی دراین‌باره خودداری کرد تا بتوان با همفکری، هم‌افزایی و تکریم نسبت به نظریات کارشناسی و به اشتراک گذاشتن رویکردهای متفاوت، به‌ طور فنی تصمیم مربوطه را اتخاذ نمود تا خروجی و نتیجه آن به نفع محیط ‌زیست، حیات‌ وحش و کلان‌شهر اصفهان باشد.
باغ ‌وحش این شهر سال‌های سال است که با مجوز در این محل ایجاد شده و تحت نظارت محیط ‌زیست، پایش و مراقبت دامپزشکان بوده است.
این محل وضعیت قابل قبولی برای خدمات گردشگری، آموزشی و پژوهشی داشته و تجربیات ارزشمندی را در زمینه تیمارداری گونه‌های مصدوم کسب کرده است. تصمیم‌ گیری عجولانه برای تعطیل کردن یک مکان دشوار نیست که به نوعی پاک کردن صورت‌ مسئله است و دلسوزی برای حیات ‌وحش و محیط ‌زیست نمی‌باشد.
باید دید چه پاسخ قانع ‌کننده‌ای درباره سرنوشت حیوانات نگهداری شده در صفه و یا نیازهای آتی استان در حفاظت و مراقبت از حیات ‌وحش مصدوم ارائه می‌شود ابراز هر انتقادی به‌ صورت صد در صد باید یک پیشنهاد و راهکار عملی به همراه داشته باشد که در غیر این صورت ابراز انتقاد و تعطیل کردن راحت‌ترین و کم زحمت ترین اقدام است. از سوی دیگر گونه‌هایی را که در باغ ‌وحش به مدت زیادی نگهداری می‌کنند نمی‌توان با موفقیت در طبیعت رها ساخت که حتی‌الامکان رهاسازی و بازگشت برخی گونه‌های مصدوم به طبیعت پس از تیمارداری و آماده‌سازی به دلیل ضایعات ماندگار در حد صفر است زیرا احتمال اینکه بتوانند نیازهای زیستی خود را تأمین کنند و ادامه حیات پایداری داشته باشند بسیار اندک است. همچنین احتمال انتقال بیماری‌ها، رهاسازی برخی گونه‌ها در حیات‌وحش نیز وجود دارد و ازاین‌رو ریسک‌های رهاسازی یک گونه حیات‌ وحش مصدوم شده در طبیعت به صلاح نیست زیرا اغلب فاقد قدرت بقا در خارج از باغ ‌وحش می‌باشند.
حیوانات نگهداری شده در باغ‌وحش صفه چه گونه‌های بومی و چه غیر بومی مانند شیرها نوعی از مصدومی‌ها بوده‌اند که برای تیمار و مداوا به باغ‌وحش آورده شده که پس از مراقبت و نگهداری قادر به بازگشت به طبیعت نبوده‌اند و یا برای ایجاد تنوع لازم و برحسب نیاز از دیگر باغ‌وحش‌ها و مراکز تکثیر و نگهداری داخل و خارج کشور به اینجا منتقل‌شده و تولیدمثل کرده‌اند. بنابراین با محیط خو گرفته و اینجا را زیستگاه اصلی و طبیعی خود فرض می‌کنند. باغ‌وحش‌های استاندارد در دنیا اهداف و کارکرد آموزشی، پژوهشی، گردشگری، تیمارداری، قرنطینه حیوانات مصدوم و حتی اشتغال‌زایی خوبی دارند که باید نقاط قوت و ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها در مورد ادامه فعالیت باغ‌وحش‌ها ازجمله صفه به‌ طور منصفانه بررسی شود که این ارزیابی درست مستلزم دیده شدن سود و زیان باهم است. شهر اصفهان به خاطر جنبه بین‌المللی که دارد و هم‌اکنون با نزدیک به بیست شهر جهان خواهرخوانده است به وجود چنین مکانی به‌شدت نیازمند بوده که این بازی با الفاظ نیست بلکه یک واقعیت عینی برای آن و توسعه پایداری شهر است، بنابراین قبل از هرگونه تصمیم‌گیری درزمینه تعطیل شدن این باغ‌وحش باید به‌سوی هم‌افزایی نظرات متفاوت علمی و عملی رفت تا آن‌ها را به اشتراک گذاشته و همچنین از تجربیات بین‌المللی هم در این زمینه استفاده نمود تا تصمیمی اصولی و به صلاح حیات‌وحش و مصلحت نیاز شهر گرفته شود. بنابراین به بهانه ویروس کرونا با یک غوره سردی و با مویزی گرمی‌تان نشود! 

نویسنده: حسن روانشید

کد مطلب: 113928
 
Share/Save/Bookmark