میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۵۰
 
 
حزب‌الله به صهیونیست‌ها درباره هرگونه تجاوز به لبنان هشدار داد
گشودن درهای جهنم در جولان به روی تل‌آویو
گشودن درهای جهنم در جولان به روی تل‌آویو
 

در واکنش به تهدیدات رژیم صهیونیستی، منابع عالیرتبه حزب‌الله با اشاره به پیام هشدار‌آمیزی که از طریق فرانسه به تل‌آویو داده شده، اعلام کردند: هرگونه ماجراجویی اسرائیل ضد لبنان، جبهه جولان اشغالی را شعله ور خواهد کرد.
روزنامه لبنانی اللواء اعلام کرد: هنگامی که سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان از نگرانی‌های جدی اوضاع منطقه‌ای سخن می‌گوید، مفهومش این است که اوضاع مساعد نیست و جنگ قریب‌الوقوع است. این رسانه نوشت: منابع عالیرتبه حزب‌الله این موضوع را تایید کردند که اوضاع مطمئن نیست و جنگ بسیار نزدیک است اما در لبنان نخواهد بود، بلکه در سوریه، یمن و در مرزهای عراق و سوریه خواهد بود.
اللواء در ادامه آورده است: حزب‌الله لبنان پیام مستقیمی به فرانسه داده که مفاد آن هشدار به اسرائیل درباره هرگونه اقدام نظامی ضد لبنان است و اینکه این ماجراجویی نتیجه عکس برای تل‌آویو به دنبال خواهد داشت. این رسانه به نقل از منابع عالی رتبه در حزب‌الله لبنان بیان کرده است که اوضاع منطقه‌ای طبیعی نیست و این از سخنان اخیر سیدحسن نصرالله بر می‌آید. این منابع احتمال جنگ را وارد دانستند اما دامنه آن را خارج از لبنان یعنی در سوریه و یمن و مرزهای سوریه و عراق دانستند.
اللواء گزارش داد: حزب‌الله لبنان پیامی به فرانسه داده که مفاد آن این است که هرگونه ماجراجویی اسرائیل ضد لبنان بهای سنگینی را برای این رژیم به دنبال دارد و جبهه‌های جولان اشغالی را به روی تل‌آویو باز می‌کند.
این رسانه لبنانی در ادامه نوشت: ارتش سوریه و حزب‌الله قصد دارند تکلیف نبرد در جنوب سوریه را مشخص کنند و جنوب سوریه از لوث تروریست‌ها و گروه‌های مسلح مختلف را پاکسازی کنند تا آماده هرگونه حمله نظامی احتمالی اسرائیل شوند. درباره عراق نیز حزب‌الله با نیروهای حشدالشعبی برای واکنش نشان دادن به هر حمله‌ای که مرزهای عراق و سوریه را هدف قرار دهد، توافق کرده‌اند و در یمن حزب‌الله در راستای حمایت لجستیکی و نظامی مقاومت در یمن در برابر حمله احتمالی تلاش خواهد کرد به ویژه اینکه سیدحسن نصرالله در سخنرانی اخیر به صراحت اعلام کرد که آرزو دارد در میان رزمندگان یمنی باشد.
در این میان یک روزنامه انگلیسی مدعی شد نیروی هوایی بریتانیا اخیرا با شلیک موشک به مواضع ارتش سوریه، یک افسر ارتش را کشته و هفت نفر دیگر را مجروح کردند. به نوشته ساندی تایمز، یک جت جنگنده تایفون، یک بمب هدایت لیزری حدودا ۲۳۰ کیلوگرمی را ماه گذشته نزدیک مرز عراق، سوریه و اردن پرتاب کرد.
در نتیجه بمباران جنگنده متعلق به نیروی هوایی انگیلس، یک افسر ارتش سوریه کشته شد و هفت نفر دیگر مجروح شده بودند. گروه دیده بان حقوق بشر سوریه که یک گروه مستقر در بریتانیا است، گزارشی درباره انفجارهایی در بیابانی در التنف ارائه کرده بود. التنف پایگاهی نظامی است که به صورت غیرقانونی و اشغال شده در اختیار آمریکا و انگلیس است که برای آموزش یک گروه از معارضان سوری که مدعی مبارزه با داعش هستند، استفاده می‌شود.
در این میان بعد از شروع موفق عملیات ارتش سوریه در جنوب این کشور و آزادی برخی مناطق در ریف درعا، نیروهای سوری توانستند وارد شهرک «الشیخ سعد» شوند.
منابع خبری اعلام کردند که ارتش سوریه از محور شرقی الشیخ سعد وارد این شهرک شد و چند محله را آزاد کرد و بشدت با تروریست‌ها درگیر است. گروه اطلاع‌رسانی الاعلام الحربی هم اعلام کرد که تروریست‌های حاضر در شهرک «بصری الشام» در ریف درعا مصالحه با دولت سوریه را پذیرفته‌اند. این گروه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که تروریست‌های حاضر در بصری الشام واقع در ریف شرقی درعا روند تحویل سلاح خود به ارتش سوریه را آغاز کرده‌اند.
شبکه خبری المیادین پیشتر اعلام کرده بود که مذاکرات بین طرف روس و افراد مسلح، در اردن شکست خورده و قرار است با عملیات نظامی کار تروریست‌های حاضر در بصری الشام یکسره شود. «ابراهیم الجباوی» سخنگوی «اتاق عملیات مرکزی» تروریست‌ها اعلام کرد که معارضان مذاکرات خود را از روز یکشنبه با افسران روس از سر گرفته‌اند. الجباوی اشاره کرد که این مذاکرات با وساطت اردن مجددا آغاز شده است.
شروطی که روسیه برای تروریست‌ها گذاشته، شامل «تحویل سلاح سنگین و نیمه سنگین به پلیس روسیه در روزهای نخست توافق، تحویل سلاح سبک در جریان [روند] حل و فصل وضعیت [تروریست‌ها]، ورود پلیس سوریه و روسیه به مناطق تروریست‌ها، اعلام اسامی افراد مسلح برای رسیدگی به وضعیت آنان با ضمانت روسیه، تحویل مناطق تحت سیطره تروریست‌ها به ارتش سوریه، عدم خروج افراد به سمت شمال، رسیدگی به وضعیت افراد مسلح طی یک هفته یا ۱۰ روز، قرار دادن شهر درعا و گذرگاه نصیب تحت سیطره حکومت سوریه، است.

کد مطلب: 105026
 
Share/Save/Bookmark