میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۶
 
 
یادداشت رای الیوم
حضور صهیونیست‌ها در منطقه برگ برنده‌ای برای ایران است

سردبیر روزنامه رای الیوم در یادداشتی به آخرین تحولات منطقه از جمله توافق صلح رژیم صهیونیستی با امارات و پیامدهای آن در منطقه پرداخته است.
عبدالباری عطوان، در یادداشتی به آخرین تحولات منطقه و جهان پرداخت. او در بخش سخن سردبیر این روزنامه فرامنطقه‌ای چند سوال را مطرح می‌کند و می‌نویسد: رسانه های ایرانی در رابطه با وجود پایگاه‌های نظامی اسرائیلی در کشورهای حاشیه خلیج(فارس) سخن می‌گویند، پمپئو بر ایجاد ائتلاف راهبردی اسرائیلی-خلیجی علیه ایران تاکید می‌کند، در آینده چه سناریوهایی پیش رو داریم و گزارش ها در رابطه با ایجاد ائتلاف ایرانی –ترکیه ای درمقابل ائتلاف اسرائیلی –خلیجی -آمریکایی چقدر دقیق است؟
در این یادداشت آمده است: آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه اعلام کرد که ذخیره اورانیوم غنی سازی شده ایران اکنون ۱۰ برابر حجمی است که در توافق هسته‌ای بر آن اتفاق نظر شده است؛ توافقی که دولت دونالد ترامپ پس از فشارهای اسرائیل از آن خارج شد بنابراین این اعلان آژانس بین المللی انرژی اتمی در راستای خدمت به راهبرد آمریکا بود، راهبردی که هدف آن تاسیس ائتلافی منطقه ای و نظامی و امنیتی توسط اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج فارس علیه ایران است.
در بخشی از این یادداشت آمده است: مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به توافق صلح اخیر اماراتی –اسرائیلی افتخار می کند و می گوید که منطقه به سرعت شاهد تغییراتی خواهد بود، او در سفر اخیرش که برخی کشورهای حاشیه خلیج(فارس) و سودان را شامل شد در هر ایستگاهی که توقف می کرد در رابطه با چگونگی اتحاد و مقابله با ایران در منطقه بحث و رایزنی کرد. عطوان می‌نویسد: به گفته پمپئو تغییرات سریعی که منطقه را فراگرفته است عبارت‌اند از عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل و ایجاد محوری به رهبری تل آویو برای مقابله با ایران است.
وی در بخش دیگری از این یادداشت می‌گوید: دولت ترامپ خواهان رسیدن به توافق با ایران قبل از انتخابات ریاست جمهوری است به گونه‌ای که این توافق بر اساس شروط واشنگتن باشد اما مقامات ایرانی از این موضوع به خوبی آگاه هستند و منتظر زمان و نتایج انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا هستند و این مساله نشان می‌دهد که چرا تهران میانجیگری روسیه برای انجام مذاکرات آمریکایی- ایرانی و حل اختلافات میان دو کشور را نپذیرفته است. در این بین ایران همچنان به شروط اولیه خود پایبند است که مهم ترین این شروط عدم مذاکره با واشنگتن مگر در صورت بازگشت آمریکا به برجام است بنابراین تهران هرگونه مذاکره با واشنگتن خارج از این چارچوب را نمی پذیرد حتی اگر میانجیگر همپیمانشان یعنی روسیه باشد.
این نویسنده سرشناس عرب می‌گوید: توافقات صلح میان اسرائیل و کشورهای‌های عربی حاشیه خلیج(فارس) که آغازگر آن‌ها امارات بود به دنبال این است که مسئولیت مقابله با ایران را به دولت های عربی حاشیه خلیج (فارس) تحمیل کند و خاک آن‌ها را به پایگاه‌هایی برای مقابله با ایران تبدیل کند.

کد مطلب: 115223
 
Share/Save/Bookmark