میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۴۲
 
 
سامانه جدید خرید و فروش آرد برای جلوگیری از قاچاق رونمایی می‌شود؛
کیفیت فدای گرانی
کیفیت فدای گرانی
 

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از ارزیابی ماهانه کیفیت نان در خبازی‌های سراسر کشور خبر داد و گفت: براساس آخرین بررسی که آذرماه گذشته انجام شد، کیفیت نان نسبت به مدت مشابه پارسال یک درصد بهبود یافته است. این در حالی است بنا به گزارشهای رسمی میزان ضایعات نان در ایران برابر با ۲ میلیون تن در سال است و این در حالی است که با توجه به مصرف سالانه ۹.۳ میلیون تن نان در ایران این رقم برابر با ۲۱.۵ درصد کل نان تولید شده در ایران است.
روز گذشته یزدان سیف با تشریح عملکرد این سازمان در بخش خرید تضمینی، تامین و تنظیم بازار کالاهای اساسی درباره ارزیابی کیفیت نان افزود: در این بررسی که با نمونه‌گیری از ۲ هزار و ۸۰۰ واحد نانوایی انجام شد، نان سنگک با کسب نمره ۸۶.۹ از معیار ۱۰۰ توانست در صدر قرار گیرد.
به گفته وی، در این رتبه‌بندی نان بربری ۸۵، نان لواش ۸۴ و نان تافتون ۸۳ امتیاز کسب کردند که در مجموع کیفیت نان یک درصد بهتر شده است. وی تصریح کرد: با همکاری بانک سپه برای نوسازی نانوایی‌ها قرار است به ازای هر واحد نانوایی ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات پرداخت شود که تا آبان‌ماه امسال نزدیک ۱۵۱ میلیارد ریال از این تسهیلات پرداخت شده است.
سیف با بیان اینکه تجهیز نانوایی‌ها در بهره‌وری و کیفیت تولید نان تاثیرگذار است، گفت: از بانک سپه تعجیل در بررسی پرونده‌ها و تسهیل در تشکیل پرونده مراجعان را خواستاریم.
معاون وزیر جهادکشاورزی اضافه کرد: سالانه برای تامین نان مردم حد‌ود هشت هزار و ۱۴۵ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌شو‌د که ۶ هزار و ۱۴۵ میلیارد تومان آن از محل تبصره ۱۴ قانون بودجه، ۲ هزار میلیارد تومان از منابع عمومی تامین می‌شود؛ بخشی نیز از طریق اوراق مشارکت تامین خواهد شد. وی اظهار داشت: پرداخت این یارانه برای این است که قیمت نان برای مصرف‌کنندگان افزایش پیدا نکند.

۴۵۰۰ اشتغال پایدار
کارشناسان این حوزه معتقدند برآورد ارزش ریالی ضایعات نان در ایران با توجه به بودجه ۱۱ هزار میلیارد تومانی بیش از ۲ هزار میلیارد تومان است که با این رقم می‌توان ۴۵۰۰ شغل پایدار تولید کرد و یا به تعبیری با این میزان چهار کشور امارت متحده عربی، عمان، قطر و کویت را نان داد.
کارشناسان و متخصصان این حوزه در بررسی دلایل اصلی دورریز نان را معتقدند که عدم آموزش صحیح خبازها، کیفیت پایین دستگاه‌های خمیرگیری و تنور، عدم یکسان بودن کیفیت آراد، استفاده از روش‌های سنتی برای تولید نان، تولید محدود و سلیقه‌ای در خبازی‌ها و بسته‌بندی نامناسب از جمله این موارد است. این متخصصان بهترین روش برای کم کردن میزان دورریز نان را تولید نان صنعتی عنوان کرده و می‌گویند؛ با بهتر کردن کیفیت نان‌های صنعتی به اصطلاح نان‌های کارخانه‌ای می‌شود قسمت اعظم مشکلات کیفیت پخت نان را حل کرد ضمن اینکه استفاده از دستگاه‌های بسته‌بندی نان صرفه اقتصادی پیدا می‌کند.
سیف د‌رباره بر‌نامه‌ریزی خرید تضمینی گندم در سال زراعی ۹۸-۹۷ افزود: در نظام جدید خرید تضمینی گندم با در نظر گرفتن رفاه کشاورزان برای تحویل محصول کیفی، کاهش هزینه‌های دولت برای ارتقای کیفیت و ذخیره‌سازی و تامین منابع گردش مالی پروژه تلاش داریم محصول کیفی تری به دست مصرف‌کنندگان برسانیم.
وی اضافه کرد: با رصد و ارزیابی عملکرد خرید و مراکز خرید تضمینی سال گذشته، از اواسط بهمن‌ماه امسال نیز با ارایه فراخوانی کیفیت، تجهیزات، اعتبارسنجی مالی مراکز خرید تضمینی برای سال آینده مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
وی اظهار داشت: سال گذشته در فرایند خرید تضمینی گندم ۵۰ درصد ارزش کالای خریداری شده به صورت نقدی به کشاورزان پرداخت شد و بقیه مبلغ پس از ثبت در سامانه با فاصله زمانی بین یک ماه تا ۴۵ روز توسط بانک کشاورزی پرداخت شده است. به گفته وی، در برخی ماه‌ها به دلیل افزایش حجم خرید تضمینی گندم به دلیل تامین منابع به طور متوسط بین ۲۸ تا ۳۶ روز تاخیر در پرداخت داشته‌ایم.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: در سال زراعی ۹۷-۹۶ بالغ بر ۵۸ هزار تن سویا، کلزا و آفتاب‌گردان، ۳۸۵ هزار تن انواع دانه غیرروغنی از کشاورزان خریداری و ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیون ریال به حساب کشاورزان پرداخت شد. وی افزود: برای آرامش بازار، قیمت هر کیلوگرم روغن خام سویا به قیمت مصوب ۳۸۵۰ تومان، روغن پالم به ۳۹۵۰ تومان و روغن آفتابگردان با قیمت ۳۷۰۰ تومان ارایه می‌شود. به گفته سیف، از ابتدای سال تاکنون نزدیک ۲۰۰ هزارتن ذخایر استراتژیک روغن گردش داشته است.

رونمایی از سامانه جدید خرید و فروش آرد برای جلوگیری از قاچاق
معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: به دلیل یارانه‌ای بودن قیمت نان و جلوگیری از قاچاق گندم، بنا به تصمیم دولت سامانه خرید و فروش آرد به خبازی‌ها، آزادپزها صنف و صنعت، در بهمن‌‌ماه امسال رونمایی می‌شود.
وی با بیان اینکه پرداخت یارانه به نان د‌ر سال‌های گذشته باعث افزایش قاچاق گندم شده است، گفت: این سامانه اجازه می‌دهد که فروش گندم به کارخانه‌ها تنها متناسب با آردی که آنها به نانوایی‌ها می‌دهند، انجام شو‌د. این سامانه به صورت آزماشی در یکی از استان‌های کشور اجرایی شده و قرار است د‌ر بهمن‌ما‌ه امسال به‌طور کامل از این سامانه رونمایی شو‌د که پایانی بر قاچاق و کاهش اختلاف قیمت گندم داخلی و خارجی باشد.
‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وی با بیان اینکه ۴۰۰ کارخانه آرد و ۲۵ هزار صنف نانوایی و آزادپز در این سامانه ثبت‌نام شده است، گفت: در ۱۰ روز گذشته ۵۸ هزار تن درخواست آرد د‌ر این سامانه ثبت سفارش شده که از این میزان ۵۵ هزار تن مورد تایید قرار گرفته و بخشی از آن در حال نقل و انتقال است‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در پا‌سخ به ادعای یکی از مسئولان درخصوص حذف ۲۰ هزار تن برنج فاسد د‌ر انبارهای شرکت بازرگانی دولتی ایران، آن را رد کرد و گفت: زمانی که یک شرکت دارای گردش سالانه ۲۰ میلیون تن ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گندم، یک میلیون تن برنج و یک میلیون تن روغن خام است، به طور حتم در این فرایند دورریز وجود دارد اما هرگز چنین رقمی نبوده است.
وی اظهارداشت: امسال با تخصیص ۳۵ میلیارد تومان انبارها ر‌ا تجهیز کردیم تا میزان دورریزی و پرت کالاها به حداقل برسد. وی ادامه داد: در دولت گذشته استاندارد مشخصی در زمینه فلزات سنگین و تاریخ مصرف برای واردات کالاهای اساسی نداشتیم، که در دولت یازدهم با تصویب حد مجاز فلزات سنگین توسط سازمان ملی استاندارد همه برنج هایی که در گذشته در انبارها موجود بود را با استانداردهای جدید مطابقت دادیم که بخشی از این محصولات به دلیل داشتن فلزات سنگین غیرمجاز از چرخه مصرف انسانی خارج شد تا به مصارف حیوانی برسد. ایسنا

کد مطلب: 107420
 
Share/Save/Bookmark