میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۶
 
 
وزیر راه و شهرسازی خبر داد:
حذف ۴۲ درصد ثبت نام کنندگان طرح ملی مسکن

وزیر

افزایش نرخ سود وام واحدهای مسکن مهر به 18 درصد حبیب‌الله طاهرخانی؛ معاون وزیر راه و شهرسازی، با اشاره به اینکه طرحی از سوی وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن آماده شده است که دارندگان مسکن مهر برای دریافت واحدهای خود اقدام و واحدهای آنها تبدیل به فروش اقساطی شود، گفت: بانک مسکن و وزارت راه و شهرسازی در حال آماده کردن طرحی هستند که بر اساس آن نرخ سود وام مسکن مهر واحدهایی که متقاضیان آنها برای دریافت واحد مسکونی خود اقدام نمی‌کنند به 18 درصد برسد. طاهرخانی ادامه داد: این اقدام یا به این دلیل است که آن واحد و یا آن فرد متقاضی درگیر دلالی است و می‌خواهد واحد مسکونی را فروخته و سپس شخص جایگزین را برای فروش اقساطی معرفی کند یا اینکه متقاضیان منتظر آغاز فصل تغییر و تحولات هستند این دو دلیل باعث شده تا برخی واحدهای مسکن مهر که از افتتاح آن بلوک‌ها 4 سال می‌گذرد هنوز برخی واحدها فروش اقساطی نشده باشد. به گفته مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید، در شهر پرند این موضوع بیشتر است به طوری که مورد 59 واحدی داشتیم که 4 سال پیش افتتاح شده و چند واحد آن هنوز فروش اقساطی نشده است. طاهرخانی با اشاره به اینکه 250 هزار واحد مسکونی مهر در شهرهای جدید فروش اقساطی شده است، گفت: تا قبل از سال جدید 50 هزار واحد مسکن مهر در شهرهای جدید افتتاح خواهد شد.
راه و شهرسازی گفت: ۴۲ درصد ثبت نام کنندگان در طرح ملی مسکن به دلیل نداشتن شرایط از این طرح حذف شده و ثبت نام مجدد، پیش از پایان سالجاری انجام می‌شود.
محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اتمام مرحله غربالگری طرح ملی ساختمان در فاز نخست ثبت نام‌ها گفت: ۲۴۰ هزار نفر در طرح ملی مسکن ثبت نام کردند که ۴۲ درصد واجد شرایط نبودند و ۵۸ درصدی که واجد شرایط بودند شامل ۱۴۰ هزار واحد مسکونی خواهد شد. نظام مهندسی نیز در تهیه نقشه واحدهای این طرح مدیریت بیشتری اعمال کند تا اقدام ملی مسکن به سرعت اجرا شود. به گفته وزیر راه و شهرسازی با توجه به اینکه این وزارتخانه دیتابیس کاملی از اطلاعات ملکی افراد به دست آورده، قرار است فاز دوم ثبت نام طرح ملی مسکن را قبل از اتمام سال جاری انجام دهد.

آغاز پروژه‌های جدید نوسازی بافت‌های فرسوده
وی درباره بافت فرسوده نیز تصریح کرد: دو روز گذشته ستاد ملی بازآفرینی شهری را برگزار کردیم و به‌زودی در سراسر کشور پروژه‌های جدید آغاز می‌شود.
به گفته اسلامی تاکنون ۳۰ هزار نفر برای دریافت تسهیلات بافت فرسوده به بانک‌های عامل معرفی شده اند و ۲۰ هزارنفر دیگر معرفی خواهند شد تا از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه تسهیلات نوسازی بافت فرسوده دریافت کنند. علت تأخیر در روند نوسازی بافت فرسوده این بود که به دنبال تملک اراضی در بافت‌های فرسوده بودیم تا پروژه‌های بزرگ را آغاز کنیم. این تسهیلات با سود ۱۸ درصد بوده که ۹ درصد آن را دولت و ۹ درصد را متقاضی متقبل خواهد شد. صدور پروانه ساخت در بافت فرسوده از سوی شهرداری رایگان است.

لزوم وحدت رویه سازمان نظام مهندسی
اسلامی که در مراسم تودیع و معارفه فرج الله رجبی و احمد خرم رؤسای جدید و سابق شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور سخن می‌گفت، با تاکید بر اینکه سازمان‌های استانی نظام مهندسی ساختمان باید انسجام داشته باشند و اعضای شورای مرکزی نیز از اختلاف بپرهیزند، گفت: وحدت رویه چه در شورای مرکزی و چه در سازمان‌های استانی باید اتخاذ شده و سلامت و شفافیت مالی و قاطعیت در برخورد با فساد در دستور کار این سازمان قرار گیرد.
وی با اشاره به اهمیت نقش سازمان نظام مهندسی در ارتقا کیفیت ساخت و ساز گفت: وقتی حادثه طبیعی یا زلزله‌ای رخ می‌دهد و برای ساختمان‌ها در زلزله بالای ۶ ریشتر اتفاقی نمی‌افتد نشان دهنده دستاوردهای مهندسی ماست. وزیر راه و شهرسازی افزود: مقررات ملی ساختمان باید با نظارت ویژه در ساخت و سازها اعمال شود تا ابنیه و ساختمان‌های ما در حوادث و زلزله‌ها سالم بماند. وی با بیان اینکه همه سازمان‌های استانی نظام مهندسی مکلف به اجرای دستورالعمل‌ها هستند، گفت: ما به هیچ وجه نمی‌پذیریم یک استان دستورالعملی را اجرا کند و استانی دیگر از آن تبعیت نکند. با سازمان‌های استانی که به دستورالعمل‌ها توجه نکنند و رفتار سلیقه‌ای داشته باشند برخورد می‌کنیم.
اسلامی یادآور شد: نبود سلامت و شفافیت مالی در گذشته به سازمان‌های نظام مهندسی لطمه زد و دوره راه اندازی شرکت‌هایی که پروژه‌های بزرگ را برای خودشان از سوی هیأت مدیره نظام مهندسی‌ها راه اندازی می‌کردند سر آمده است. اینکه برخی پروژه‌های بزرگ برای عده‌ای خاص باشد و بقیه مهندسان سهمی نداشته باشند پذیرفتنی نیست.
وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر لزوم تغییر رویکرد ساخت و ساز از سنتی به صنعتی سازی و رعایت شناسنامه فنی-ملکی ساختمان گفت: چرا در ساخت و سازها درصد زیادی از فرآیند ساختمان سازی طبق نقشه نیست، چه معنی دارد که مجریان ساخت طبق برنامه عمل نمی‌کنند. سازمان نظام مهندسی نباید تخلف کند و اجازه ندهد که هرج و مرج در ساختمان بیش از این ادامه یابد. وی با تاکید بر لزوم حذف امضافروشی از سوی مهندسان اظهار داشت: سازمان‌های استانی از ایجاد نارضایتی در مردم پرهیز کنند. وی با اشاره به اهمیت نقش نظام مهندسی در طرح ملی مسکن برای افزایش کیفیت ساخت و ساز به کاهش قیمت تمام شده واحدهای مسکونی گفت: مهندسان ناظر باید در چارچوب پروانه و نقشه اقدام کرده و سازمان‌های نظام مهندسی مدیریت کنند تا امضافروشی خاتمه یابد.

کد مطلب: 112613
 
Share/Save/Bookmark