میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۶
 
 
نوزادی که حملات متجاوزان عربستان طعم تلخ بی‌مادری را به کامش نشاند
«حلیمه» سندی دیگر بر جنون سعودی

پایگاه «الخبر الیمنی» تصویری از نوزاد نُه ماهه‌ای را منتشر کرد که روز گذشته بر اثر حملات متجاوزانه ائتلاف سعودی به مناطق مسکونی استان صعده مادرش را از دست داد و پدر و برادرش نیز به شدت زخمی شدند.
تصاویر این نوزاد نُه ماهه که «حلیمه» نام دارد، به سرعت در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شده و او اکنون نمادی از قربانیان حملات متجاوزانه ائتلاف سعودی است.«حلیمه» نخستین کودکی نیست که بر اثر تجاوز دشمنان سعودی-آمریکایی به کشورش طعم تلخ بی‌مادری را تجربه می‌کند؛ روزانه عده زیادی از نوزادان و کودکان یمنی یتیم می‌شوند و آینده‌ای نامشخص در انتظارشان است. این در حالی است که جنایات ائتلاف سعودی همچنان ادامه دارد.
گزارش جدیدی از تلفات جنگ یمن از سال ۲۰۱۵ تاکنون منتشر شده که نشان می‌دهد در این بازه زمانی یکصد هزار نفر در این کشور کشته شده‌اند. پروژه «داده‌های مربوط به مکان‌ها و رخدادهای درگیری‌های مسلحانه» (Acled) که آمار و ارقام تأییدشده‌ در درگیری‌ها را دنبال می‌کند، در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد که آمار تلفات جنگ یمن از سال ۲۰۱۵ تاکنون به یکصد هزار نفر رسیده است.آمار و ارقام جدید حاکی از آن است که ۱۲ هزار غیرنظامی در حملات مستقیم جان خود را از دست داده‌اند و ۲۰ هزار نفر در سال جاری میلادی در یمن کشته شده‌اند و امسال را به دومین سال مرگبار جنگ یمن بعد از سال ۲۰۱۸ تبدیل کرده‌اند.ائتلافی سعودی-غربی-صهیونیستی از مارس ۲۰۱۳ (فروردین ۱۳۹۴) به بهانه‌های واهی جنگ علیه یمن را آغاز کرد تا به ادعای خودش ظرف مدت چند هفته این موضوع را فیصله دهد، اما اکنون پنج سال از این جنگ می‌گذرد ولی ائتلاف سعودی در باتلاق یمن گیر کرده و به دنبال خروج آبرومندانه از بحران است. این ائتلاف در حملات هوایی متعدد خود، مدارس، بیمارستان‌ها و مراسم‌های عروسی را هدف قرار داد و هزاران غیرنظامی جان خود را از دست دادند. خبر دیگر از یمن آنکهسخنگوی نیروهای مسلح یمن ضمن ارائه آماری از نظامیان کشته شده سودانی در جنگ یمن اعلام کرد، این کشور با جان سربازانش تجارت می‌کند.«یحیی سریع» گفت، نظام سودان با جان سربازان خود تجارت و با فریب آنها از طریق شعار و توجیه، ارتزاق می‌کند. وی افزود: در ماه‌های اخیر خسارت‌های ثبت شده در صفوف مزدوران سودانی به ۱۸۵ کشته و دهها زخمی رسیده است؛ در سال ۲۰۱۸ نیز تعداد کشته‌شده‌ها در میان مزدوران سودانی به ۷۲۰ نفر رسیده و صدها نفر دیگر نیز زخمی شدند.سریع ادامه داد، در سال جاری نیز تعداد کشته شده‌ها در میان نظامیان سودانی به ۴۵۹ نفر رسیده و مجموع آنها در سال گذشته و جاری حدود ۱۳۵۴ نفر است.
یحیی سریع در ادامه گفت؛ آمار کشته شده‌های سودانی در جنوب یمن، تعز و ساحل غرب تا ماه گذشته میلادی به بیش از ۲۰۴۹ نفر رسیده است و در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ ، ۸۵۰ سودانی در جنگ یمن کشته شده‌اند.وی افزود: جمع خسارت‌های جانی وارد شده به مزدوران ارتش سودان از آغاز حملات به یمن به بیش از هشت هزار کشته و زخمی رسیده است. سریع ادامه داد، ادامه مشارکت سودان در حمله به یمن جز برای خدمت به دستورکارهای ائتلاف متجاوز نیست؛ تیپ‌های نظامی سودانی در جبهه‌های مرزی متمرکز هستند که تحت نظارت سعودی و دیگران در جنوب و امارات در ساحل غربی‌اند. خبر دیگر آنکه مقامات یمنی از کشته وزخمی شدن شماری از غیرنظامیان در۵۲ بار حمله هوایی ائتلاف سعودی به استان‌های شمالی خبر دادند. «هشام شرف» وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن هم ادامه حملات ائتلاف سعودی به خانه‌های شهروندان یمنی را محکوم کرد. شرف در اظهاراتی تاکید کرد: ائتلاف متجاوز سعودی با نقض آشکار قوانین بین المللی حقوق بشر و توافقنامه‌های ژنو شهروندان یمنی را بمباران می‌کند که تازه‌ترین آن بمباران خانه‌ای در منطقه العشه شهر باقم در استان صعده بود. شرف گفت حمله ائتلاف به غیرنظامیان این پیام را مخابره می کند که ائتلاف عربی در حرکت به سمت صلح و اجتناب از حمله نظامی به شهروندان جدی نیست. وزیر خارجه یمن از فرستاده سازمان ملل، مجموعه کشورهای ناظر بر روند ایجاد راه حل سیاسی در یمن و بخصوص پنج کشور عضو شورای امنیت، کشورهای اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای تاثیرگذار خواست بر کشورهای ائتلاف عربی برای تضعیف نکردن اقدامات اعتماد سازی فشار آورند.

کد مطلب: 111416
 
Share/Save/Bookmark