میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
۱
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۳۸
 
 
ارزش و اهمیت امنیت
اواسط مهرماه در غرب کشور پنج پاسدار در درگیری با ضدانقلاب به شهادت رسیدند و چند روز پیش نیز...

اواسط مهرماه در غرب کشور پنج پاسدار در درگیری با ضدانقلاب به شهادت رسیدند و چند روز پیش نیز ۱۴ تن از مرزبانان کشور در جنوب شرق کشور جان خویش را بر سر پیمان امنیت فدا کردند. 
اگر مرزداران جان برکف نیروی انتظامی که حافظان امنیت این سرزمین در سرحدات هستند، جلوی خرابکاران و عوامل استکبار را نگیرند، ناامنی حتی تا قلب پایتخت هم خواهد آمد. سریع‌تر و راحت‌تر از آنچه که بتوانیم حتی تصورش را بکنیم. یکی از با اهمیت ترین وجوه زندگی وجود " امنیت"می باشد. مقوله امنیت درزندگی جمعی تا حدی است که گروهی از متفکران اجتماعی درتعاریف خود کلمه" امنیت"را مترادف با مفهوم "سلامتی" به کار می گیرند، و وجود آن را ضامن بقا و پایداری جامعه سالم می دانند. 
درارزش واهمیت امنیت همین بس که یکی از ویژگی های بهشت و مدینه فاضله، وجود امنیت است. فقدان امنیت به گونه ای است که هرتلاش انسانی را با شکست مواجه خواهد ساخت و آدمی گاه به جایی می رسد که دست از هر گونه تلاش می شوید؛ زیرا بدون وجود امنیت همه جانبه زندگی دوزخی است که قابل تحمل نخواهد بود. خداوند می فرماید که در بهشت، مومنان درامنیت می باشند ازاین رو نه اندوه وحزنی برگذشته خویش و نه ترس وخوفی ازآینده خود خواهند داشت. 
ترور ازعوامل ناامنی است وازجمله اهداف وانگیزه های نامشروع وغیرقانونی ترور، سرنگونی دولت وحکومت‌های مشروع و قانونی، تعدیل سیاست های داخلی و خارجی دولت مورد نظر سهیم شدن در قدرت وحکومت، کسب امتیازات سیاسی و مخدوش ساختن چهره مخالفین درانظارجهانی است. تروریست ها برای نیل به اهداف شوم وغیرقانونی یاد شده از وسایلی چون ایجاد رعب ووحشت، سرکوب واختناق، سلب آرامش مردم استفاده می کنند. کشتن افراد بی‌گناه، بمب‌گذاری در اماکن عمومی، نابودی وسایل وامکانات رفاهی، حذف عناصربرجسته سیاسی، آدم ربایی، از مصادیق ترور است که موجب ترس، وحشت و ناامنی اجتماعی است. به هرحال ترور، رفتاری غافلگیرانه به جهت ایجاد رعب و وحشت، اختناق، سلب امنیت و کشتن فرد یا گروهی با اهداف سیاسی است.
این قلم امیدوار است دولت تدبیر و امید قاطعیت بیشتری از خود نشان دهد و با اقدامات لازم امنیت مرزها را تأمین نماید و طرح انسداد مرزها را که مدتی است متأسفانه به بهانه کمبود بودجه تا کنون به سرانجام مطلوب نرسانده اند به سامان برسانند. البته مجلس درکنار دولت در اقدامی هماهنگ و با در نظر گرفتن همه جوانب این قضیه باید عزمی جدی به خرج داده و حتی به قیمت کاستن از سایرحوزه‌ها، به این بخش توجهی جدی داشته باشد؛ چراکه کوتاهی در این امرموجب آسیب‌ها و چالش‌های جدی درحوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، حقوقی و قضایی خواهد شد که عمده خسارت آن به خاک وخون کشیده شدن فرزندان و جوانان برومند و رشید و دلاور این مرز و بوم اسلامی است؛ که اهمال‌کاران در این امر، در دو دنیا باید پاسخگو باشند.

کد مطلب: 84361
, مولف : اسد الله افشار
 
Share/Save/Bookmark
 


طاهر
۱۳۹۴-۰۱-۳۱ ۲۳:۰۰:۲۳
خوب بود