میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۸
 
 
اختلاف ترکیه و جبهة النصره در ادلب

درخواست ترکیه از جبهة النصره برای پیوستن به ائتلاف گروه‌های مسلح در استان ادلب سوریه، با مخالفت این گروه تروریستی روبه‌رو شده است.
روز پنجشنبه نُهم آگوست (هجدهم مرداد)، ائتلاف تروریستی «هیئة تحریر الشام» در ادلب، که جبهة النصره مهم‌ترین گروه عضو آن است، از رد درخواست دولت ترکیه برای انحلال این گروه و ادغام در گروه‌های مسلح دیگر خبر داد.
ترکیه، گروه‌های مسلح مختلف در ادلب را که به نوعی با گروهک ارتش آزاد همکاری می‌کنند، گروه‌های معارض میانه‌رو می‌داند و با کمک آنان بخش‌هایی از شمال سوریه مثل منطقه عفرین را اشغال کرده است. دمشق می‌گوید این اقدام ترکیه، مصداق اشغالگری است. هیئة تحریر الشام (هتش) پنجشنبه گذشته درخواست ترکیه برای انحلال خود و ادغام در دیگر گروه‌های مسلح را رد و تهدید کرد که هر دستی که برای گرفتن سلاح هتش دراز شود، قطع خواهد کرد.
در ابتدای ماه جاری گروه‌های تروریستی در ادلب ائتلاف جدیدی تحت عنوان «جبهه آزادی بخش ملی» تشکیل دادند؛ این اقدام تحت اجبار دولت ترکیه صورت گرفت تا گروه هیئه تحریر الشام را وادار به انحلال و ادغام در این جبهه کند و در غیر این صورت آن را سرکوب کند. هدف دولت ترکیه از این اقدام، این است که اعلام کند، هیچ گروه تروریستی در ادلب حضور ندارد و همه گروه‌های مسلح، معارض دولت هستند و بدین ترتیب از عملیات احتمالی ارتش سوریه علیه گروه‌های مسلح تحت حمایت خود در ادلب جلوگیری کند. در مقابل، روسیه، ایران و حتی سازمان ملل از مبارزه با گروه‌های تروریستی که جبهة النصره وجه بارز آن در استان ادلب سوریه است، حمایت می‌کنند.
« مظهر لویس» از سرکرده‌های مهم هیئه تحریر الشام در این خصوص گفت: کسی که خواهان انحلال این گروه [هتش] است باید خیالات و وسوسه‌ها را از عقل مریض خود دور کند چون فقط مسئولان هیئت درباره آن تصمیم می‌گیرند‌ [نه ترکیه]. وی اظهار داشت: ما آماده هر گونه همکاری یا هماهنگی با دیگر گروه‌ها حتی برای پیوستن به آنها بر اساس یک تصمیم گیری مستقل هستیم، نه اینکه بخواهیم دیکته‌ها از این و آن را بپذیریم.
هیئة تحریر الشام همزمان دست به حمله امنیتی گسترده در مناطق تحت نفوذ خود در حومه ادلب زده و بیشتر کسانی را که خواهان آشتی با دولت سوریه بودند، دستگیر کرده است. در واکنش به همین اقدام، ارتش سوریه نیز حملات هوایی به مواضع جبهة النصره در در بخش‌هایی از استان ادلب تشدید کرده است.
همزمان گروهک موسوم به «جبهه آزادی‌بخش ملی» (الجبهة الوطنیة للتحریر)، هم با وضع منع آمدوشد در ده‌ها شهر و روستای ادلب از دستگیری حامیان آشتی با دولت خبر داد و آنها را «دار و دسته آشتی» خواند. شهر ادلب، مرکز استان ادلب، که در ۶۰ کیلومتری شهر حلب، در شمال غرب سوریه واقع شده، آخرین استان تحت کنترل گروه‌های تروریستی است. استان ادلب از نُهم فروردین ۱۳۹۴ به اشغال ائتلاف تروریستی «جیش الفتح» در آمد؛ ائتلافی که حاصل اتحاد ترکیه، عربستان، قطر و دیگر کشورهای ضد سوریه بود. شهر ادلب در چند ماه اخیر شاهد هرج و مرج امنیتی ناشی از درگیری درون سازمانی گروه‌های تروریستی است که دست به ترور سرکرده‌ها و عناصر یکدیگر می‌زنند و تاکنون بیش از ۲۶۷ کشته برجای گذاشته که اغلب آنها از اتباع خارجی هستند.
خبر دیگر از سوریه آنکه مرکز روسی مسئول پذیرش و توزیع پناهجویان سوری اعلام کرد که از سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۱.۲ میلیون آواره سوری به منازلشان بازگشته‌اند. این مرکز اعلام کرد، از ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۵ میلادی حدود ۱.۲ میلیون آواره به منازلشان بازگشته‌اند که از میان آن‌ها ۳۶۴ هزار تن زن و ۶۲۰ هزار کودک هستند.
این مرکز پیشتر اعلام کرده بود که ۶۴ پناهجو از لبنان به سوریه بازگشتند که ۱۸ تن آن‌ها زن و ۳۴ تن از آن‌ها کودک هستند؛ بیش از ۱.۷ میلیون سوری نیز تمایل دارند که به سرزمینشان بازگردند. طبق بیانیه‌های صادره از مرکز حمیمیم ۱۱ منزل مسکونی بازسازی شده که از میان آن‌ها دو منزل در حلب، چهار منزل در حمص و پنج منزل در دمشق وجود دارد. در حال حاضر فعالیت‌هایی درخصوص بازسازی ۵۲ مدرسه، ۲۳ مهد کودک، ۳۴ نانوایی، ۳۳ نیروگاه‌های انتقال آب، ۱۷ کیلینک و ۲۹۳ ساختمان مسکونی در استان‌های دمشق، دیرالزور، حماه و حمص صورت می‌گیرد.

کد مطلب: 105611
 
Share/Save/Bookmark