میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۲۰
 
 
ارزیابی کارشناسان از پیام رزمایش ذوالفقار ۹۹ ارتش:
هشدار به خائنین منطقه،حمایت از جبهه مقاومت
هشدار به خائنین منطقه،حمایت از جبهه مقاومت
 

روز گذشته رزمایش بزرگ مشترک ذوالفقار ۹۹ ارتش با برگزاری رژه شناور‌های سطحی و زیر سطحی در حالی به کار خود پایان داد که کارشناسان نظامی و سیاسی تاکید دارند با توجه به تحولاتی که در منطقه درحال وقوع است، برگزاری این رزمایش پیامهای متعددی به دنبال دارد.
دراین رزمایش که از روز پنجشنبه هفته گذشته با رمز مقدس یا «سیدالشهداء (ع)» در منطقه جنوب کشور از شرق تنگه هرمز تا شمال اقیانوس هند آغاز شد ، نیرو‌های چهارگانه ارتش و قرارگاه پدافند هوایی اقدامات هماهنگی را به معرض نمایش گذاشتند.
در روز آخر این رزمایش که با حضور امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی و جمعی از فرماندهان ارشد ارتش جمهوری اسلامی ایران و همچنین ناظران قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیاء برگزار شد، انواع یگان‌های شناور سطحی و زیرسطحی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران شامل ناوشکن‌ها، ناو‌های موشک‌انداز، ناو‌های نیروبر و زیردریایی‌های کلاس طارق، غدیر و زیردریایی بومی فاتح از مقابل ناو سرفرماندهی خارک رژه رفتند. همچنین تیزپروازان نیروی هوایی ارتش یگان‌های سطحی و زیر سطحی را همراهی کردند.
امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران در پایان رزمایش مشترک ذوالفقار ۹۹ ارتش گفت: آنچه شاهد بودیم یک رزم مشترک نیرو‌های چهارگانه ارتش و قرارگاه پدافند هوایی بود که الحمدالله با هماهنگی بسیار خوبی تقریبا به تمام اهداف از پیش تعیین شده خود رسید.
وی با بیان اینکه در این رزمایش موفق شدیم زیردریایی‌ها و پهپاد‌های ساخت ایران را براساس ماموریت‌های تعریف شده و با موفقیت وارد عملیات کنیم، افزود: زیردریایی ایرانی فاتح با توانمندی‌های عملیاتی بالا و قوس در آب‌های آزاد و همچنین پهپاد دوربرد ایرانی سیمرغ با استمرار پروازی بالا، دست بلند نظام در صیانت از استقلال و اقتدار جمهوری اسلامی هستند که به زیبایی در این رزمایش و در سازمان رزم جدید ارتش بکار گرفته شدند.
فرمانده کل ارتش تاکید کرد: پرتاب موفق موشک‌های ایرانی اعم از ساحل به دریا، سطح به سطح و هوا به سطح همه در برد‌های مختلف نیز از جمله اقدامات خوب رزمایش بود. 

موفقیت در عرصه نبرد واقعی
هماهنگی‌های نیرو‌های مختلف ارتش با هدایت و فرماندهی قرارگاه ذوالفقار ارتش و با نظارت قرارگاه حضرت خاتم الانبیا (ص)، بهره مندی از ارتباطات چند لایه و گسترده و استفاده از جوانان در طراحی و اجرای عملیات و نوآوری‌ها در سطوح مختلف از وجوه مهم این رزمایش به شمار می‌رود.
عملیات هجومی آبخاکی و اجرای عملیات مشترک بیچینگ توسط نیروی دریایی و نیروی زمینی ارتش و تخلیه نفربر‌ها توسط ناو‌های نیروبر در ساحل به منظور تصرف آن، استفاده عملیاتی از زیردریایی بومی کلاس متوسط فاتح، اجرای عملیات رزمی و هدف قرار دادن شناور توسط پهپاد سیمرغ، بهره‌برداری عملیاتی از پهپاد کمان نیروی هوایی و شلیک به اهداف متحرک در دریا توسط جنگنده‌های نیروی هوایی، پرتاپ موفق موشک‌های پایه کروز دریایی و پدافندی، از جمله طرح‌های تمرین شده در این رزمایش بود. قرارگاه پدافند هوایی کشور تحت فرماندهی امیر سرلشکر موسوی نیز با رصد و پایش شبانه‌روزی منطقه عمومی رزمایش در نوار ساحلی جنوبی کشور و بکار گیری سامانه‌های پدافندی ارتش و سپاه مراقبت‌های لازم را از مرز‌های هوایی جمهوری اسلامی به عمل آورده و در چند مورد توسط پدافند هوایی ارتش هشدار و اخطار‌های لازم به هواگرد‌های بیگانه و فرامنطقه‌ای برای ترک منطقه رزمایش با قاطعیت و سرعت اعلام شد.
فرمانده کل ارتش با بیان اینکه تجهیزات راهبردی ساخت داخل در رزمایش ذوالفقار ۹۹ ارتش با موفقیت آزمایش شد، گفت: در این رزمایش موفق شدیم انواع تسلیحات و تجهیزات مهم و استراتژیک شامل زیردریایی ها، پهپادها و موشک های ایرانی را در یک تمرین و عرصه واقعی نبرد با موفقیت به ورطه آزمایش بیاوریم.
امیر سرلشکر موسوی تاکید کرد: اقدامات رزمایش، تحت فرماندهی قرارگاه ذوالفقار ارتش با دقت تمام و برنامه‌ریزی‌های دقیق و کامل صورت گرفت و تمام آنچه پیش بینی شده بود با موفقیت انجام شد که باعث خوشحالی است.
وی با اشاره به دیگر طراحی‌های صورت گرفته در این رزمایش، اظهار داشت: سامانه‌های ارتباطی در لایه‌های مختلف مورد ارزیابی قرار گرفت و همچنین سامانه‌های جنگ الکترونیک هم در دفاع و هم در آفند ماموریت‌های متنوعی را به خوبی انجام دادند. 

مراحل مختلف رزمایش
دریادار شهرام ایرانی سخنگوی رزمایش ذوالفقار ۹۹ ارتش در تشریح اقدامات انجام شده در این رزمایش گفت:‌ رزمایش در سه مرحله طرح ریزی و اجرا شد که در مرحله اول اشراف اطلاعاتی، مرحله دوم فاز تاکتیکی و مرحله اصلی فاز اقدامات گرم بود که شروع آن با عملیات پیچیده آبخاکی بود که با مشارکت نیروهای چهارگانه ارتش برگزار شد.
وی گفت: آنچه طرح ریزی شده بود منطبق بر راهبردهای نظامی جمهوری اسلامی ایران به مرحله اجرا درآمد و اهداف پیش بینی شده در روز اول حاصل شد.
امیر ایرانی با بیان اینکه حضور نیروهای جوان، زبده و کارآمد در این رزمایش را از ویژگی‌های آن برشمرد و اظهار داشت: برخی از این نیروها اولین بار بود که تجربه عملیاتی در صحنه رزمایش را به دست می‌آوردند.
سخنگوی رزمایش ذوالفقار ۹۹ ارتش با اشاره به پرتاب‌های موشکی در روز دوم رزمایش، عنوان کرد: پرتاب انواع اژدر از انواع زیردیایی، پرتاب موشک‌های ساحل به دریا و سطح به سطح علیه اهداف شناور سطحی و همچنین موشک سطح به هوا که توسط نیروی پدافند هوایی بر علیه هدف نیروی نارنجی که نقش متخاصم را ایفا می کرد، پرتاب شد که بحمدالله همه پرتاب ها به طور دقیق به اهدافشان اصابت کردند.
وی تاکید کرد: با توجه به بهینه سازی موشک‌ها به ویژه در بحث قدرت انهدام، اهدافشان را به خوبی منهدم کردند.
دریادار ایرانی با اشاره بهره‌برداری از توان پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران در این رزمایش، خاطرنشان کرد: در این رزمایش پهپاد دورپرواز سیمرغ در فاصله بیش از هزار کیلومتر هدف خود را در عمق دریا با بمب هوشمند هدف را مورد اصابت قرار داد. همچنین پهپاد کمان نیروی هوایی که به دست توانمند متخصصان نهاجا ساخته شده است در این رزمایش به پرواز درآمد و ماموریت رزمی انجام داد.
سخنگوی رزمایش ذوالفقار ۹۹ ارتش ادامه داد: همچنین اولین تجربه صحنه رزم زیردریایی بومی فاتح در این رزمایش رقم خورد و یک پرتاب موشکی از زیرسطح به سطح هم در این رزمایش داشتیم. 

کمک رسانی در حاشیه
همچنین به گفته دریادار شهرام ایرانی سخنگوی رزمایش ذوالفقار در طول رزمایش مباحثی در حوزه کمک رسانی و مردمیاری نیز مطرح بود .
وی در این باره گفت: بخشی از این اقدامات شامل توزیع بسته‌های معیشتی، بهداشتی و فرهنگی بود و همچنین بیمارستان صحرایی نیز به منظور تامین نیازمندی‌های بهداشتی و درمانی مردم منطقه برپا شد.
از سوی دیگر در طول این همایش مردم منطقه همراهی خوبی برای برگزاری این همایش داشتند که به این مناسبت فرمانده کل ارتش ضمن تشکر از همراهی و همدلی صبورانه هموطنان خونگرم خطوط سواحل مکران از بندرعباس تا چابهار بویژه مردم عزیز جاسک گفت : مردم این منطقه از کشورمان به همیشه به عنوان پشتوانه ای قوی برای ارتش در این منطقه هستند.
پیام رزمایش
فرمانده کل ارتش در تشریح پیام این رزمایش برای بدخواهان و کسانی که در ذهنشان فکر‌های بد را پرورش می‌دهند، گفت: پیام این رزمایش این است که هرگز جمهوری اسلامی ایران را مورد آزمایش قرار ندهند و محاسبات غلط خود را دنبال نکنند چرا که با پاسخ پشیمان کننده مواجه می‌شوند که بخشی از آن را به اندازه‌ای که امکان نشان دادن داشت نشان دادیم.
وی افزود: از دیگر نقاط قوت رزمایش ذوالفقار ۹۹ این است که بخش قابل توجهی از اعضای رزمایش جوانان ما هستند، این اعتماد به نفس به جوانان ترزیق می‌شود که می‌توانند در برابر هر قدرتی با اقتدار تمام بایستند و از آرمان هایشان دفاع کنند یک پیام و اتفاق خوب است.
وی پیام این رزمایش به مردم کشورمان را پیام قوت قلب و اطمینان از آمادگی نیرو‌های مسلح برای دفاع از حدود و ثغور کشور، دفاع از منافع ملی و آرمان‌ها دانست و با تاکید بر اینکه نیرو‌های مسلح ما از جمله ارتش جمهوری اسلامی ایران قابل مقایسه حتی با یک سال گذشته هم نیستند، خاطرنشان کرد: به طور مرتب صنایع دفاعی و دانشگاه‌های ما کمک می‌کنند و تجهیزات جدید و به روز تولید می‌شود و هماهنگی‌ها بیشتر می‌شوند و الحمدالله امروز در بهترین نقطه آمادگی هستیم.
در همین حال محمد صالح جوکارنماینده يزد و اشکذر و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در این باره یه خبرنگار سیاست روز گفت: در چارچوب سیاست‌های امریکا در منطقه غرب آسیا، عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل قرار دارد.
وی افزود: نکته اساسی این کشورهای عربی این است که دولت های آنها دست نشانده هستند که چاره ای جز خواری و ذلت در برابر سیاستهای امریکا ندارند.
جوکار با اشاره به اینکه این کشورها و دولت هایشان حاضر هستند برای حصول منفعت بیشتر، آرمانهای فلسطین را زیر پا گذاشته و در راستای منافع مشخص خود هزینه کنند، تاکید کرد: تجربه نشان داده، همانطور که قطار پرتوان کشورمان برمسیری روشن حرکت می کند، زوال اسرائیل نیز بر اساس تقویمی مشخص در راه است و بتدریج شاهد خمودگی و از میان رفتن این رژیم اشغالگر خواهیم بود. عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس با تاکید بر اینکه در حال حاضر جبهه مقاومت در اوج قدرت قرار داشته و جبهه مقابل در اوج سستی است، تاکید کرد:‌ در گذشته اسراییل از افزایش سیطره خود سخن می‌گفت و درباره نقش گسترش این رژیم از نیل تا فرات صحبت می‌کرد، این روزها با کشیدن دیوار بلند سیمانی خود را محصور کرده تا از جبهه مقاومت در امان باشد. وی افزود: راهبرد جمهوری اسلامی ایران مشخص، روشن و شفاف است و رژیم صهیونیستی در فرایند زمانی به دست جبهه مقاومت و به وسیله همیاری مردمی که در کشورهایی با سران خیانتکار و همراه با اسرائیل زندگی می‌کنند از بین خواهد رفت و این مردم هستند که این رژیم را نابود می کنند.
جوکار درباره پیام برگزاری رزمایش ذوالفقار گفت: آنچه که مشخص است نیروهای مسلح ما علاوه بر آنکه خبر از صلح و دفاع از امنیت منطقه میدهند، از قدرت و قوت نیروهای مسلح ما برای آمادگی در برابر هر گونه توطئه‌ها سخن می گوید. محمد حسن آصفری عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی و نماینده مردم اراک در گفت‌گو با خبرنگار سیاست روز در باره پیام رزمایش ارتش گفت: پیام این رزمایش، اقتدار و توانمندی نیروهای مسلح برای تامین امنیت منطقه و مقابله با هر تهدید دریایی توسط کشورهای خارجی است. وی افزود: صلح و دوستی در منطقه و کشورهای منطقه، آمادگی برای مقابله با هر گونه اقدام تجاوزکارنه مردم منطقه و جمهوری اسلامی ایران از دیگر پیامهای این رزمایش است.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه این رزمایش نشان می‌دهد که ارتش کشورمان از مجهزترین و به روزترین تسلیحات دفاعی برخوردار است، تصریح کرد: در این رزمایش مشخص شد که صفر تا صد این تجهیزات توسط متخصصین داخلی و بدون هیچگونه کپی برداری توسط نیروی های مسلح کشورمان تولید شده و ایران برای هر گونه توافق امنیتی و دفاعی در منطقه آمادگی دارد. وی تاکید کرد: این رزمایش نشان می دهد نیروهای مسلح کشورمان آماده هستند تا هر گونه تجاوزی در حوزه خلیج فارس صورت بگیرد به سرعت و اقتدار پاسخ دهند و ایران اجازه نمی دهد از آبهای سرزمینی کشورمان هیچ حرکت جنگ طلبانه ای صورت گیرد.
آصفری درباره برگزاری همزمان این رزمایش و عادی سازی روابط امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی گفت: البته امارات و بحرین کشورهای مهم و تاثیر گذاری در منطقه نیستند که اقدامات آنها بر جبهه مقاومت تاثیری داشته باشد اما برگزاری این رزمایش تاکیدی بر این نکته است که نگاه حمایتی و دریایی ایران همواره همراه جبهه مقاومت بوده و اجازه نمی‌دهد هیچ رفتار خصمانه‌ای در مدیترانه علیه جبهه مقاومت صورت بگیرد.

کد مطلب: 115313
 
Share/Save/Bookmark