میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گفتگو
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۴۳
 
 
پیروز مجتهد‌زاده با اشاره به عهدشکنی آمریکا در دوران پسابرجام:
برجام منطقه‌ای و موشکی بازی جدید و خطرناک آمریکاست
برجام منطقه‌ای و موشکی بازی جدید و خطرناک آمریکاست
 
پیروز مجتهدزاده استاد جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک است. او باوجود اینکه از موافقان تحقق توافق هسته‌ای به حساب می‌آید، همواره به روش تحقق این توافق و مدل اجرای آن انتقاداتی داشته است و معتقد بوده که آمریکا به هیچ عنوان کشوری نیست که از مسیر حل مساله بخواهد با ایران وارد گفت‌و‌گو و تعامل شود. مجتهدزاده این روزها با تحلیل دیگر رفتارهای آمریکا به منتقدان ورود آمریکا به مسائلی چون مسائل منطقه‌ای و مساله موشکی ایران نیز بدل شده است. او هوشیاری جدی ایران در این برهه زمانی را حیاتی تلقی می‌کند و به صورت مکرر از دولت یازدهم می‌خواهد که نسبت به توطئه‌هایی که از سوی آمریکا در عرصه دیپلماتیک در حال رقم خوردن است هوشیار باشد و آنها را شناسایی کند و خنثی کند. در ادامه بخش‌هایی از گفت‌وگوی او با نسیم را می‌خوانید.

پیروز مجتهد‌زاده در پاسخ به این سوال که چه میزان از اهداف دستگاه سیاست‌خارجی کشور بعد از توافق هسته‌ای به تحقق رسیده و آیا نقش آن تعامل مستقیم با آمریکا در جریان توافق هسته‌ای توانسته امروز اثر خود را بگذارد گفت: تغییر رفتار آمریکا دقیقاً بعد از نهایی و رسمی شدن برجام کاملا محسوس است. من احساس می‌کنم ایالات متحده آمریکا می‌خواهد این تفاهم حاصل شده با ایران را فراتر از خود تفاهم به کار ببرد، البته وزیر خارجه ما هم چند وقت پیش اشاره‌ای به همین مسئله داشت که به این تردید من دامن زد.
وی افزود: چند وقت پیش گفته بودند ما با ایالات متحده و با جان کری در «تفاهم گسترده» هستیم. من خیلی علاقه‌مند هستم بفهمم که این تفاهم گسترده شامل چه چیزهایی می‌شود چون ظاهراً تفاهم باید برای حل بحران هسته‌ای می‌شد و حتی مسئله «روابط دیپلماتیک ایران با آمریکا» را نیز شامل نمی‌شد اما اینجا صحبت از این است که ما تفاهم گسترده داریم و حتی مسائلی هم در مورد سوریه مطرح می‌شود.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: به هرجهت آشکار است که طرف آمریکایی می‌خواهد با استفاده از تفاهم هسته‌ای با ایران مسائل منطقه را حل کند ولی چگونه و به سود چه کسی حل‌کردن این مساله جای سؤال است! برای مثال در سوریه هر آدم کمتر آشنایی با مسائل می‌داند که به طور خیلی عادی ایران و روسیه نمی‌خواهند اسد برود، ولی عربستان سعودی و ترکیه و اسرائیل می‌خواهند که او برود. ایالات متحده آمریکا که اخیرا به شکل جدی وارد بحث‌های سوریه شده بعضی از مواقع در ظاهر با اقدامات خود از جناح ایران و روسیه حمایت می‌کند ولی از طرف دیگر می‌بینیم که عربستان سعودی را تشویق می‌کند تا به سوریه لشکرکشی کند و سرباز بیاورد که این دقیقاً به سود داعش، القاعده و گروه‌های مسلح ضد اسد است.
وی افزود: ما هر روز بیشتر شاهد بازی‌های چند پهلو از طرف ایالات متحده و شخص جان کری هستیم، جان کری چند روز پیش در ادامه همین رفتار اعلام کرد «ما از ایران می‌خواهیم که برای حل مسائل سوریه، بحرین و یمن به ما کمک کند» که معنی این کلام وی این است که آمریکا به صورت پیش‌فرض در نظر گرفته است که «همه مسائل بحرین، یمن و سوریه را ایران درست کرده است» و ایران مسئول ایجاد چالش‌های این کشورهاست و حالا از ایرانی که مسئول و ایجاد کننده این تلاطم و تشتت است می‌خواهد کمک کند تا این مشکل حل شود.
وی در پاسخ به این سوال که «پس برجام ۲ و ۳ موشکی و منطقه‌ای هستند؟» گفت: درخصوص طرح موضوعاتی مانند برجام ۲ و ۳ شعار و حرف زیادی زده شده اما کسی نگفته منظور از برجام ۲ و ۳ چیست؟ اگر موضوعاتی مانند بحث منطقه و بحث موشکی مدنظر باشد باید گفت اصلا این موضوعات چه ربطی به برجام دارد؟ برجام به معنای رسیدن به تفاهم بر سر مسئله هسته‌ای ایران است. اما از سوی دیگر شکی نیست که آمریکایی‌ها به دنبال شکل گرفتن برجامی در‌خصوص منطقه هستند. ولی چیزی که این وضعیت را تایید می‌کند حرف آقای وزیر خارجه ایران است که می‌گوید ما در مورد خاورمیانه تفاهم گسترده‌ای داریم.
مجتهدزاده اضافه کرد: لذا باید به آقای ظریف گفت که آقای وزیر خارجه شما مسئول هستید در مقابل دولت و ملت و باید تشریح کنید که گسترده تا کجا؟ و تا کی؟ این تفاهم در چه سطحی گسترده است که ملت خبر ندارد؟ وی افزود: مطمئن باشید وقتی آقای جان کری زبان بازی می‌کند و مطالبی را می‌گوید این مطالب دقیق و حساب شده و چرتکه انداخته است، باید بررسی کرد که آیا طرف ایرانی هم به این سبک حرف می‌زند یا اینکه می‌گوید ما تفاهم گسترده داریم؟ هر کسی که چنین حرفی بزند باید محاکمه‌اش کنند که شما با اجازه چه کسی تفاهم گسترده کردید؟ در چه زمینه‌ای تفاهم گسترده کردید؟ بر‌اساس چه ضابطه‌هایی تفاهم گسترده کردید؟
این استاد دانشگاه اضافه کرد: وقتی جان کری می‌بیند که از طرف ما این حرف‌ها ‌زده می‌شود، از طرف ایران به شورای همکاری خلیج‌فارس وعده و وعید می‌دهد. اینها مسائلی است که، انتقادات آن در درجه اول متوجه دولت قرار می‌گیرد. این عملیاتی است که در قبال آن من به دولت می‌گویم که هوشیاری زیادی می‌خواهد به خصوص هنگامی که شما صحبت از برجام‌های دیگر می‌کنید و جلوی چشم شما هم ایالات متحده آمریکا با عرب‌ها می‌نشینند و بحث موشکی ایران را به عنوان یک مسئله بین‌المللی مطرح می‌کند و می‌گوید که باید کمک کنید تا حل شود!
مجتهدزاده گفت: لذا به جان کری مستقیماً باید هشدار داده شود که شما حق ندارید وضعیت دفاعی غیراتمی کشور را زیر سؤال ببرید و مسئله درست کنید. موشک دوربرد یا کوتاه برد یا متوسط برد مانند شهاب و... مورد اعتراض هیچ‌کس در منطقه و خارج از منطقه نبوده جز اسرائیل؛ که این اسرائیل حتی به موجودیت ما هم اعتراض دارد.
وی افزود: در این بحث‌هایی که جان کری می‌کند حل مسئله نمی‌بینیم در درجه اول مسئله درست کردن می‌بینیم. با این بحث‌های خود می‌خواهد به متحدین عرب خودش القاء کند که مسئله‌ای به نام تسلیحات موشکی ایران وجود دارد که می‌خواهد حل کند در حالی که در برجام و قبل از آن در NPT ما فقط نسبت به تسلیحات هسته‌ای تعهده داده‌ایم.
وی اضافه کرد: ایالات متحده آمریکا تلاش می‌کند از تفاهم هسته‌ای حداکثر استفاده را برای خنثی کردن نقش ژئوپلتیکی و ژئواستراتژیکی و سیاسی ایران در منطقه خاورمیانه داشته باشد. من اینها را برای شما تک به تک شمردم چون به چشم خود می‌بینیم که با چه تمهیداتی وزیر خارجه ما را در خصوص سوریه خنثی کردند. در زمینه ورود نیروی زمینی عربستان سعودی به سوریه یعنی یک اقدام کاملاً ضد ایرانی ولی وزیر خارجه ما هیچ چیزی نگفت. لذا کاملا واضح است که آمریکا با اسرائیل هماهنگی می‌کند که کجا اسرائیل حمله کند و کجا از ایجاد فضای تبلیغاتی و رسانه‌ای کوتاه بیاید.
مجتهدزاده افزود: نکته این است که استدلال آمریکا بر این اساس است که به اسرائیل می‌گوید راهی را که آمریکا در مذاکره می‌رود همه خواسته‌های ما را بهتر برآورده می‌کند یعنی ایران را خنثی می‌کند و ما هم در عمل تا این لحظه خنثی شده‌ایم و امروز هم می‌بینیم که آقایان وزیر امور خارجه و معاون وی اشاراتی هم کرده‌اند.
این استاد دانشگاه افزود: در اینجاست که من دوست دارم که دولت ما مقداری هم به تذکرات رهبری جمهوری اسلامی در این زمینه‌ها که البته به زبان دیگری و ابعاد دیگری گفته می‌شود که بعضی ممکن است خوششان بیاید و بعضی خوششان نیاید توجه کند. فلسفه مرکزی تذکرات این است که ما نمی‌توانیم دنبال روی قدرت دیگری باشیم چراکه مستقل هستیم و این استقلال خودمان را باید حفظ کنیم. اگر موشک ۲ هزار کیلومتر برد می‌تواند کمک کند به حفظ استقلال ما وظیفه ملی ما است که آن را بسازیم و توسعه دهیم. نه عربستان سعودی، نه اسرائیل، نه آمریکا و نه هیچ‌کس دیگری نمی‌تواند جلوی ما بگیرد برای اینکه تمام مقررات بین‌المللی این اجازه را به ما می‌دهد چنانکه به هر کشوری اجازه می‌دهد که توان دفاعی خود را تقویت کند منهای توان اتمی که تعهد شده که نباشد.

کد مطلب: 95521
 
Share/Save/Bookmark