میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۲۸
 
 
چگونه باید طی مسیر کرد
سرانجام پس از ماه‌ها نبرد فراگیر و همه‌جانبه مقامات عراقی رسما از سقوط امارت خود خوانده ...

سرانجام پس از ماه‌ها نبرد فراگیر و همه‌جانبه مقامات عراقی رسما از سقوط امارت خود خوانده تروریست‌ها در موصل و آزادسازی این شهر مهم خبر دادند. دستاوردی بزرگ در امر مبارزه با تروریسم که قطعا تاثیر بسیاری بر تحولات آینده عراق و منطقه خواهد داشت چراکه از یک‌سو تقویت کننده روحیه مردم و مبارزه‌کنندگان با تروریسم خواهد شد و از سوی دیگر تزلزل شدید تروریست‌ها و حامیانشان را به همراه دارد. این دستاورد بزرگ در حالی رقم خورده که یک سوال اساسی مطرح است و آن اینکه راهکار عراق برای رسیدن به ثبات و امنیت پایدار چیست و چگونه می‌تواند این دستاوردها ادامه داشته باشد؟
پاسخ به این پرسش را در مروری بر تحولات موصل و چگونگی آزادی این منطقه می‌توان مشاهده کرد. آزادی موصل زمانی رقم خورد که از یک سو اتحاد میان ارتش و نیروهای مردمی افزایش یافته بگونه‌ای که هر دو در کنار هم با هدفی واحد قرار گرفتند چنانکه در اقدامی موثر و مهم پارلمان عراق نیروهای حشدالشعبی را نیروی رسمی عنوان نمود. از سوی دیگر مردم و مسئولان عراقی به ادعاهای تفرقه‌افکنانه در باب نیروهای مردمی گوش فرا نداده و با اعتماد به آنان زمینه حضور فعال آنها در میدان نبرد را فراهم کردند.
مولفه دیگر در آزادی موصل همگرایی و اعتماد به مبارزه واقعی با تروریسم نظیر جمهوری اسلامی ایران، سوریه، مقاومت منطقه و روسیه بوده است. پیوند و هماهنگی‌های صورت گرفته میان این طیف‌ها موجب شد تا مبارزه با تروریسم از شتاب بیشتری برخوردار شود بویژه اینکه در هفته‌های اخیر نیروهای عراقی و سوری در مرزها به هم رسیدند که زمینه‌ساز پیروزی‌های بزرگی شد. در نقطه مقابل عراقی‌ها که سال‌ها هزینه خیانت آمریکا را داده بودند در این نبرد اعتماد به ائتلاف آمریکایی را کنار نهاده و از پذیرش طرح‌های آنها که همواره به بقای تروریسم منجر شده، خودداری کردند. جهانیان اذعان دارند که آزادی موصل بدون حضور آمریکا صورت گرفته و حتی این آزادسازی شکست حمایت‌های آمریکا از تروریست‌ها را رقم زده است.
با توجه به این مولفه‌ها می‌توان گفت که عراق برای پاکسازی سایر مناطق از تروریست‌ها یک گزینه دارد و آن ادامه وحدت داخلی با تکیه بر هماهنگی ارتش و نیروهای مردمی در کنار استمرار همگرایی با جبهه مبارزه با تروریسم شامل ایران، روسیه، سوریه و مقاومت منطقه است. در این میان کنار نهادن اختلافات سیاسی و عدم ورود به عرصه‌های تفرقه‌افکنانه نظیر ترویج تصورات برخی مقامات اقلیم کردستان عراق برای جدایی از عراق واحد، مولفه‌های مهمی در تحقق این مهم خواهند بود.
نکته مهم آنکه احتمالا تروریست‌ها و حامیانشان که به آخر خط رسیده‌اند برای بقا و ادامه بحران در عراق به هر ابزاری از جمله انفجارهای خونین و کشتار غیرنظامیان روی خواهند آورد در حالی که چنین رویکردی را نباید برگرفته از قدرت آنان بلکه ناشی از شکست‌ها و تزلزل شدید آنان دانست که با کشتار غیرنظامیان سعی در پنهان‌سازی شکست‌هایشان خواهند داشت.

کد مطلب: 99851
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark